Menu
 

Smēķēšana – nopietns šķērslis panākumiem sportā

  • Autors:  Jānis Basevičs
Foto - publicitātes Foto - publicitātes

Aktīvs dzīvesveids, vēlme dzīvot veselīgi un sasniegt labus rezultātus sportā nav savienojama ar smēķēšanu. Jāņem vērā, ka fiziskās aktivitātes, sports un veselīgi ieradumi nekompensē cigarešu nodarīto kaitējumu organismam un veselībai. Cigarešu dūmi indē cilvēku neatkarīgi no fizisko aktivitāšu veida, daudzuma vai intensitātes. Ne skriešana vai svaru celšana, ne aerobika vai joga nepalīdzēs pret indīgajām vielām, ko satur cigarešu dūmi.

Cigarešu smēķēšana sašaurina asinsvadus, izraisa skābekļa trūkumu asinīs, palielina sirdsdarbību, kā arī piesārņo un bojā elpceļus. Tāpēc smēķēšana vienmēr ir bijusi nopietns šķērslis ceļā uz nopietniem panākumiem ikvienam sportistam.

Pieaug traumu gūšanas iespējamība

Smēķējot cigaretes, cilvēks saindē savu organismu, radot sev papildu apdraudējumu, kas viegli var beigties ar traumām intensīvu sportisku aktivitāšu laikā.  Cigarešu dūmos esošās vielas kavē skābekļa piegādi smadzenēm, sirdij un muskuļiem. Smēķētāja orgāni un audi ir spiesti strādāt nepārtraukta skābekļa deficīta režīmā. Šī iemesla dēļ smēķējošie sportisti ātrāk nogurst, ir vājāki un biežāk gūst traumas. Tāpat smēķēšana samazina ķermeņa spēju dziedēt, vājina kaulu izturību un paaugstina asinsspiedienu.

Cigaretei sadegot aptuveni 900°C temperatūrā veidojas bīstamu ķīmisku savienojumu kokteilis, kas satur vairāk nekā 7000 dažādu ķīmisko vielu, no kurām vairāk nekā 70 ir kancerogēnas un var izraisīt vēzi. Tieši šīs vielās tālāk saindē cilvēka organismu. To vidū ir tādas cilvēka veselībai kaitīgas vielas kā darva, benzopirēns, tvana gāze, arsēns, kadmijs, ūdeņraža cianīds, svins u. c. Pie tam no cigarešu dūmiem cieš pilnīgi visi – gan paši smēķētāji, gan apkārt esošie cilvēki, kas piespiedu kārtā kļūst par pasīvajiem smēķētājiem.

Smēķējot rezultāti būs vājāki

Lai muskuļi spētu kvalitatīvi strādāt, tiem ir nepieciešama pastāvīga skābekļa piegāde. Nesmēķētājam tā nav problēma, jo sirds un asinsvadu darbība nav traucēta. Savukārt smēķēšana izraisa asinsvadu sašaurināšanos un skābekļa badu. Muskuļiem piegādātā skābekļa daudzums samazinās, bet sirds darba apjoms dubultojas, lai nodrošinātu tikai tādus pašus rezultātus kā nesmēķētājam. Sportists, kas smēķē, nepieciešamo skābekļa daudzumu treniņa laikā nesaņem. Smēķējoši sportisti ir spiesti trenēties daudz vairāk un nemitīgi palielināt slodzi, cenšoties neatpalikt no saviem nesmēķējošiem konkurentiem. Sirds tiek pārslogota, nogurums un elpas trūkums iestājas daudz ātrāk, nozīmīgi palielinās traumatisms.

Ja ir vēlme sportā gūt panākumus, ir jāpārtrauc smēķēt cigaretes. Laikus atmetot smēķēšanu, cilvēka organisms spēj visai strauji atjaunoties, pie nosacījuma, ka cigaretes jau nav nodarījušas neatgriezeniskas sekas. Ja ir izveidojusies ļoti spēcīga atkarība, atmešanas process gan var izrādīties ļoti nopietns izaicinājums. Šādos gadījumos ieteicams nekautrēties izmantot sava ģimenes ārsta vai narkologa palīdzību. Anonīmu palīdzību smēķēšanas atmešanai iespējams saņemt, arī zvanot uz konsultatīvo tālruni 67037333. Tāpat arvien plašākā klāstā ir pieejamas arī veselībai mazāk bīstamas bezdūmu alternatīvas tiem smēķētājiem, kuriem, kuri uzreiz nespēj atteikties no tabakas uzņemšanas. Tās nededzina tabaku un nerada dūmus, līdz ar to mazinot kaitīgo ietekmi.

Šķērslis saviem panākumiem

Dažādas traumas treniņu un sacensību laikā ir viens no nozīmīgākajiem šķēršļiem sportistu ceļā uz panākumiem. Savukārt ilgstoša slimošana vai ielaista kaite var pārvilkt pāri treknu svītru jebkādiem tālākiem sportista karjeras plāniem. Smēķēšana nokauj izturību, veicina traumatismu un ilgtermiņā postoši iedarbojas uz sirdi un plaušu veselību. Vienlaikus sports un vingrošana var kļūt par svarīgu iemeslu smēķēšanas atmešanai. Fiziskas aktivitātes mazina stresu un palīdz pārvaldīt atkarības simptomus atmešanas periodā.

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.