Fotoizstāde "Tiesības uz cieņpilnu dzīvi" un lekcija "Kā tikt galā ar problēmizraisošu uzvedību"


Latvijas Nacionālā bibliotēka, 21. marts, 10:30
Fotoizstāde "Tiesības uz cieņpilnu dzīvi" un lekcija "Kā tikt galā ar problēmizraisošu uzvedību"

21. martā plkst. 10.30 Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē Zviedrijas vēstniecība un Velku biedrība ielūdz uz projekta "AccessAbility" pasaules tūres Latvijas posma fotoizstādes "Tiesības uz cieņpilnu dzīvi" prezentāciju. Plkst. 12.00 pasākuma ietvaros notiks Zviedrijas klīniskā psihologa Bū Hejlskova-Elvēna lekcijas "Kā tikt galā ar problēmizraisošu uzvedību" video prezentācija.

Izstādes "AccessAbility" mērķis ir parādīt, ka mums apkārt dzīvo cilvēki, kuriem ir īpaši jāpielāgojas vai īpaši jādomā kā iekļauties redzīgo, dzirdīgo un staigājošo sabiedrībā, kā lietot infrastruktūru, kura radīta, formāli domājot par līdzcilvēkiem. Izstāde kā Zviedru institūta iniciēts projekts Latvijā aktualizē mūsu attieksmi un iekļaujošas sabiedrības aspektus. Izstādē redzami četrpadsmit Zviedrijas un četrpadsmit Latvijas cilvēku ar invaliditāti portreti un personīgie stāsti par līdzvērtīgu dzīvi un iekļaušanos sabiedrībā, par sapņiem, cerībām, bēdām, prieku, darbu, ģimenēm un mīļajiem. Izstādes fotogrāfi ir Matīss Markovskis (Latvija) un Markuss Marketiks (Zviedrija).

Dāņu izcelsmes Zviedrijā praktizējošā klīniskā psihologa, konsultanta, pieredzējušā lektora ar specializāciju autisma un promlēmizraisošas uzvedības jautājumos, vairāku atzinību guvušu grāmatu autora Bū Hejlskova-Elvēna lekciju uzmanības centrā ir nevis terapija, bet gan tas, kā mums rīkoties nevēlamas uzvedības gadījumā un kā izturēties saskarsmē ar personu, kam ir šāda uzvedība.

Sengaidītās lekcijas "Kā tikt galā ar problēmizraisošu uzvedību" iemels bija latviešu valodā tulkotās grāmatas Bū Hejlskova-Elvēna "Bez kliedzieniem, kodieniem, sitieniem. Kā pozitīvi ietekmēt uzvedību? Ceļvedis darbam ar cilvēkiem, kuriem ir autisms, uzvedības un citi funkcionālie traucējumi" (ISBN 978-9934-8278-1-5) klajā nākšana.

Grāmatas un semināra tematikā ir daudz kopīgu iezīmju. Pēc vispārīga izklāsta par problēmizraisošu uzvedību un skatījumu uz cilvēku, autors aplūko vecāku un personāla priekšnoteikumus darbam ar problēmizraisošu uzvedību un priekšstatus, kas ikdienā nosaka mūsu uzvedību saziņā ar cilvēkiem, kuriem ir garīga rakstura traucējumi, piedāvā metodes problēmizraisošas uzvedības situāciju risināšanai, no kurām dažas, piemēram, prasību samērīgums, afektīvās metodes un zibensnovedēja efekta iegūšana ir ļoti vienkāršas un viegli izmantojamas. Afektu teorijā un neiropsiholoģijā balstīto metožu preventīvā iedarbība uz vardarbību, konfliktiem un paškaitniecisku uzvedību jau ir lieliski pierādīta praksē.

Bū Hejlskova-Elvēna mērķis ir ne tikai iepazītināt ar efektīvām metodēm, bet arī piedāvāt zināšanu bāzi, uz kuras pamata attīstīt pašiem savas metodes. Autors atklāj problēmizraisošas uzvedības cēloņus un iesaka, kā pret tiem izturēties, kā pedagoģiski strādāt, izprotot stresa psiholoģiskos aspektus, lai izvairītos no problēmizraisošas uzvedības rašanās.

Lekcija palīdz labāk izprast grāmatā aprakstītos paņēmienus, kā rīkoties dažādu grūtību situācijās, ar ko neizbēgami saskaras vecāki vai personāls darbā ar cilvēkiem, kuriem ir tādi neiropsihiski funkciju traucējumi kā autisms, UDHS (uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindroms), Aspergera sindroms vai Tureta sindroms. Priekšlasījuma laikā ikviens varēja pārliecināties, ka autora domāšanas veids ir izmantojams arī saskarsmē ar cilvēkiem, kuriem ir Dauna sindroms vai garīgās attīstības traucējumi.

Meklēšana

Twitter @Aprinkislv

aprinkislv
Brīvdienās Pierīgā būs interesanti gan laukā, gan telpās aprinkis.lv/component/k2/i… pic.twitter.com/LwCGiwYStx
aprinkislv
@Maris_Zanders Komentāri par Latvijas finanšu sektorā notiekošo mazliet atgādina situāciju, kad saviesīgā pasākumā… twitter.com/i/web/status/9…
aprinkislv
Aptauja Ropažos @Ropazi_Latvia : Vai esat pamanījuši izmaiņas elektrības rēķinos? aprinkis.lv/component/k2/i… pic.twitter.com/y7LgdbZoql

Twitter Citi raksta

Sigulda_Thrills
Šonedēļ izstādes apmeklētājus Minhenē, Vācijā iepazīstina ar Gaujas Nacionālā parka un Siguldas tūrisma piedāvājumu… twitter.com/i/web/status/9…
JurmalaLV
Ziemas saulriets virs Lielupes ❄️ pic.twitter.com/eFRSc8x0R4
Sigulda_Thrills
No šodienas Siguldas novada Tūrisma informācijas centrā Ausekļa ielā 6 (stacijas ēkā) būs iespēja iegādāties… twitter.com/i/web/status/9…

Saistītie raksti


Novadi un pilsētas
Visas tiesības aizsargātas © apriņķis.lv 2018