Virtuves noslēpumi apkopoti Unikālā pavārgrāmatā

(1)
Gunārs un Rita Indāri (attēlā) apkopojuši senas un jau aizmirstas receptes unikālā pavārgrāmatā, kas pie lasītājiem nonāca 2015. gadā. Gunārs un Rita Indāri (attēlā) apkopojuši senas un jau aizmirstas receptes unikālā pavārgrāmatā, kas pie lasītājiem nonāca 2015. gadā. Foto: no privātā arhīva
2017. gada 19. marts, 12:01

Gunāra un Ritas Indāru izveidotā "Unikālā pavārgrāmata" kā senču pavards joprojām glabā latviešu virtuves vērtības: speķa rausi, grūdeni, auzu ķīseli, ķūķi, sklandu rausi, rupjas maizes sacepumu, ūdenskliņģerus, tupeņu sieru un citas vērtīgas mūsu tautas receptes.

Ir arī receptes, ko latviešu saimnieces uzskatījušas par lieliskām, lai aizgūtu no kanādiešu un amerikāņu virtuves. Te ir gan siera kūkas, gan kāpostu–tomātu sautējums, cāļu aknu pastēte, netrūkst arī mandeļu pankūku un Bēthovena tortes receptes.

"Šī ir unikāla pavārgrāmata. Vienīgā, kas atklāj, ko latviešu saimnieces ir paņēmušas līdzi no Latvijas laika un saglabājušas vēl pēc daudziem svešatnē pavadītiem gadiem, kopušas latviskās virtuves tradīcijās un dalījušās kulinārijas noslēpumos savā starpā," saka grāmatas autori.

"Mēs esam apkopojušas vakarēšanās gūtās zināšanas par senču ēdieniem un Mārtiņu un Ziemassvētku paražām... Mēs esam pacēlušas atmiņu plīvurus un uzrakstījušas receptes ēdieniem, kurus atceramies no Latvijā pavadītajiem gadiem... Un mēs esam pievienojušas arī vienu otru no jaunajā vidē iepazītajiem ēdieniem. Daudzas receptes nes to iesniedzēju vārdus, vēl vairāk ir anonīmu. Mēs ceram, ka to izmēģināšana sagādās jums prieku. Labu apetīti!" – tā tālajā 1977. gadā rakstīja recepšu krājuma sastādītāja Kanādā Ilga M. Breikša.

Vienkāršas klades veidā iesietajā recepšu krājumā apkopots vairāk nekā simt no latvju tautas nākušu recepšu, kas unikālā daudzveidībā aptver dažādu ēdiena gatavošanas tradīcijas un garšas izjūtas. No mūsu senču pavarda līdz labākajām Rietumu tradīcijām. Kopīgi veidotais recepšu krājums daudzus gadus ceļojis no rokas rokā un tagad nonācis Latvijā grāmatas formātā.

"Labi paēst ir patīkami. Latviešu ēdieni ir ļoti garšīgi, sātīgi, un nav jācenšas, lai notiesātu vairāk. Tomēr, lai nedarītu skādi veselībai, jāmēģina pierast pie pusšķīvja porcijas lieluma. Sevišķi mazāk būtu jāēd tādi ēdieni, kur ir daudz cukura un balto miltu. Ja nu tomēr pagadās apēst vairāk, nekā būtu vajadzīgs, tad vislabākais risinājums ir – staigāt, staigāt un vēlreiz staigāt. Tas ir pat vieglāk izdarāms, nekā sagatavot ēdienu!

Tāpat arī būtu ieteicams ēdiena gatavošanā izmantot pēc iespējas mazāk sāls vai aizstāt to ar citām, daudz veselīgākām un arī vērtīgākām garšvielām – dillēm, pētersīļiem, dažādiem pipariem, lociņiem u.tml.," teikts grāmatas pieteikumā.

Šīs unikālās pavārgrāmatas vākam izmantots īpašs, pret skrāpējumiem noturīgs materiāls, kas ļaus tai izskatīties kā jaunai pat pēc ilgas un cītīgas lietošanas.

Divas receptes no Gunāra un Ritas Indāru "Unikālās pavārgrāmatas".

Latviešu senais vistas (cāļa) cepetis

Nepieciešams: 3–4 mārciņas smags cālis, burkāns, buljons vai karsts ūdens 1–2 krūzes, 3 pipargraudiņi, lauru lapa, pētersīļi, sāls.

Cāli nomazgā, nosusina papīra dvielī, ierīvē no ārpuses un iekšpuses ar sāli, liek cepešpannā sakarsētos taukos un krāsnī 350° F (180° C) apcep gaiši brūnu.
Tad uz pannas uzlej 1–2 krūzes buljona vai ūdens, pieliek pārgrieztu burkānu, pētersīli, pipargraudus un lauru lapu. Turpina cept mazā siltumā, cepeti bieži aplaistot.
Gatavu nedaudz atdzesē, tad ar asu nazi vai putnu griežamām šķērēm sadala gabalos.

Sutināta cūkas galva ar zirņiem

Nepieciešams: žāvēta cūkas galvas puse, mārciņa sausu brūno zirņu, 1 tējk. sāls, ūdens pēc vajadzības.
Cūkas galvas pusi liek dziļā cepešpannā, uzlej 2 krūzes ūdens un cep 150–200° F sakarsētā krāsnī 5–6 stundas.
Ja gaļa ir ļoti sālīta, pirms cepšanas to 6–8 stundas mērcē aukstā ūdenī.
Sausos zirņus dienu pirms vārīšanas aplej ar aukstu ūdeni. Izmērcētiem zirņiem uzlej svaigu ūdeni, pieliek 1 tējk. sāls un vāra, līdz tie mīksti (3–4 stundas).

V. Bebris (Toronto)

Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)

Meklēšana

Twitter @Aprinkislv

aprinkislv
Neparastā Pierīga. Babīte – novads ar burvju spoguli aprinkis.lv/component/k2/i… pic.twitter.com/YzXUtS1TMl
aprinkislv
Pierīgā degusi meža zemsedze, sausā zāle, krūmi, celms, šķūnis, kiosks un gulta aprinkis.lv/sabiedriba/kri… pic.twitter.com/dnSruEoa1I
aprinkislv
Jāņu ielīgošana un vasaras saulgriežu svētki Pierīgas novados aprinkis.lv/sabiedriba/dzi… pic.twitter.com/YSNjkC1rI6

Twitter Citi raksta

sigulda_lv
Novadniekiem ir iespēja saņemt atkritumu šķirošanas maisus un šķirot atkritumus bez maksas savā dzīvesvietā:… twitter.com/i/web/status/1…
sigulda_lv
Noslēdzoties mācību gadam, uzsākti remontdarbi Siguldas novada izglītības iestādēs. Kopumā izglītības iestāžu remo… twitter.com/i/web/status/1…
ATD_LV
Lai iedzīvotājiem būtu iespēja apmeklēt Vasaras saulgriežu svētkus Turaidas muzejrezervātā, 21. un 22.jūnijā tiks n… twitter.com/i/web/status/1…

Saistītie raksti


Novadi un pilsētas
Visas tiesības aizsargātas © apriņķis.lv 2018