Skriešana no skriešanas atšķiras jeb kas jāņem vērā, skrienot pa dažādām virsmām

(Komentēt)
Skriešana no skriešanas atšķiras jeb kas jāņem vērā, skrienot pa dažādām virsmām Foto: publicitātes

Straujiem soļiem tuvojas aktīvā dzīvesveida sezona – pirmie maratoni un sacensības ir jau aiz stūra, tāpēc, lai starts vieglāks un izvirzītie mērķi tiktu sasniegti, Jūrmalas pavasara sporta svētku organizatori aicina ieklausīties pērnā gada skrējiena uzvarētāju – vieglatlētu Jāņa Girgensona un Agneses Pastares – ieteikumos.

Varētu domāt, ka pietiek vien pasist padusē skriešanas kedas un ūdens pudeli un doties uz starta līniju, tomēr izrādās, ka skriešana no skriešanas atšķiras un mūsu sniegumu var ietekmēt dažādi faktori, tai skaitā virsma, pa kuru skrienam.

Ņem vērā dažādu virsmu specifiku!

Masu sporta sacensību Latvijā pēdējos gados ir visnotaļ daudz, taču Jūrmalas pavasara sporta svētki izceļas ar savu trasi, kas vijas gar pašu jūras krastu. Iespējams, kamēr vienus jau šo svētdien, 23. aprīlī, priecēs jūra un svaigais gaiss, tikmēr kādam izaicinājumu metīs tieši smilšainais liedags.

Jāņem vērā, dažādas virsmas izdara spiedienu uz ķermeni citādāk, noslogo atšķirīgas muskuļu grupas un saites. Mūsu skriešanas jaudas var mainīties atkarībā no virsmas, vai tā ir cieta, mīksta, līdzena vai slīpa. Tāpēc skrējējiem ir jāpielāgo ekipējums un treniņi atbilstoši sacensību videi.

"Es esmu soļotāja un daļa no manas sagatavošanās ir skriešana pa krosa trasēm vai asfaltu. Pēc pieredzes zinu teikt, jo vairāk sportists variē ar virsmu, skrienot gan pa mežu, gan kalniem, jo vieglāk ir sagatavoties un izvairīties no pārsteigumiem pārbaudījuma dienā," saka Pastare.

Lai gan smiltis ir mīkstākā skriešanas virsma un spiediens uz kauliem un locītavām ir mazāks, tā ir arī visnogurdinošākā distance. Pludmale prasa lielāku treniņu, bet tā arī dod lielāku ķermeņa spēku, jo nodarbina arī mazākos balsta stabilizācijas muskuļus.

"Piedaloties pludmales skrējienā ieteiktu lēnāku startu un vidēju distances tempu salīdzinājumā ar skrējienu pa asfaltu, tad ceļu būs vieglāk veikt," stāsta Girgensons.

Ekipējums – pieskaņo apģērbu un apavus

Pastare uzsver, ka skrējiena laikā apavi ir vienīgais amortizētājs, tādēļ, pirms startēt, tos vajadzētu pieskaņot trases virsmai. Proti, mīkstākai virsmai vajadzētu stingrākus apavus ar stingrāku zoli, uz cietas – tieši pretēji.

"Piemēram, skrienot pa pludmali, jāņem vērā, ka pa mīkstajām smiltīm ir grūtāk skriet, ķermenis nogurst ātrāk, pēdām ir mazāka stabilitāte un mazākas atspēriena iespējas. Bet apģērba ziņā viss ir vienkārši, es izvēlos sintētiku, jo tā labāk elpo un neberzē ādu, kad tā ir mitra," stāsta soļotāja un skrējēja.

Pielāgo treniņus videi, kurā startēsi

Gatavojoties sacīkstēm, profesionāli skrējēji trenējas vidēji divas reizes dienā, pakārtojot arī savu dienu tā, lai treniņiem vienmēr būtu laiks un spēks. Atkarībā no distances garuma un veida piemēro arī treniņu vingrinājumus un vidi, kurā būs jāsporto. Cilvēki reizēm kļūdās, domājot: ja viņi ir labi stadiona skrējēji, viņiem būs viegli gūt labu rezultātu arī pludmales vai krosa skrējienā.

"Katrā sacensību veidā nodarbinās citas muskuļu grupas dažādās kombinācijās. Tiem, kas trenējas tikai uz cietas virsmas un izlēmuši skriet pa vidēji mīkstu vai mīkstu virsmu, jāsaudzē Ahileja cīpsla. Uz cietām virsmām spiediens izdalās citās vietās, tiek stiprināti citi muskuļi un saites, nekā skrienot pa smiltīm, tāpēc noteikti jātrenējas tanī vidē, kurā notiks arī pasākums," skaidro garo distanču skrējējs Jānis Girgensons.

Protams, ikdienā mēs visi esam aizņemti, taču vismaz vienu reizi vajadzētu trasi izmēģināt – izstaigāt un mazliet paskriet.

Vecums nav šķērslis, noskriet var ikviens

Pērn, piemēram, Jūrmalas pavasara sporta svētkos piedalījās dalībnieki vecumā no trīs līdz 84 gadiem, tāpēc droši var teikt – gadi aktīvam dzīvesveidam noteikti nav šķērslis.

"Pabeigt distanci var ikviens, atliek tikai pienācīgi sagatavoties," ir pārliecināta soļotāja un skrējēja Agnese Pastare.

Jūrmalas pavasara sporta svētkos ir padomāts par dažādiem sportotājiem, jo galvenais taču ir pozitīvas emocijas. Kādam tās veidojas no iegūtās vietas finišā, kādam vienkārši no kopā būšanas prieka. Sporta svētkos varēs piedalīties trīs skriešanas disciplīnās: 0.5–1 kilometra, piecu un desmit kilometru skrējienos. Vēl arī notiks jau otrais Latvijas Nūjošanas čempionāta 1. kauss desmit un 21 kilometra distancē.

Pilna sporta svētku programma pieejama vietnē www.maratoni.lv. Papildu informācija, zvanot uz tālr. 67844425 vai rakstot uz e-pastu Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt..

Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)

Meklēšana

Twitter @Aprinkislv

aprinkislv
Stopiņu novada @Stopini_Latvia kultūras centra būvlaukumā nosvinēti Spāru svētki aprinkis.lv/sabiedriba/pas… pic.twitter.com/5z5cZh2IWm
aprinkislv
"Neko daudz mēs negribam, tikai to, lai aiz logiem būtu svaigs gaiss un mūsu māja nebūtu kā sala auto ielenkumā."… twitter.com/i/web/status/9…
aprinkislv
Ķekavā piektdien atvēršot sporta zāli aprinkis.lv/sabiedriba/pas… pic.twitter.com/eD77GqQN0D

Twitter Citi raksta

NMPdienests
"Ik dienu vidēji 18 skolas vecuma bērni gūst traumas, kuras varēja novērst. Tādēļ vecākiem mājās ar bērniem būtu jā… twitter.com/i/web/status/9…
Marupes_novads
14.aprīlī Mārupē jau trešo gadu tika rīkota darba birža “Dzīvo Mārupē, strādā Mārupē”, kas pulcējusi ievērojamu da… twitter.com/i/web/status/9…
Marupes_novads
Šonedēļ Mārupes novada Domes vadība, izvērtējot līdzšinējo sadarbību ar skolēnu pārvadājumu pakalpojuma sniedzēju A… twitter.com/i/web/status/9…

Saistītie raksti


Novadi un pilsētas
Visas tiesības aizsargātas © apriņķis.lv 2018