Dzert tikai siltu vai nepieskaroties glāzei – ūdens dzeršanas tradīcijas no visas pasaules

(Komentēt)
Dzert tikai siltu vai nepieskaroties glāzei – ūdens dzeršanas tradīcijas no visas pasaules Foto: publicitātes
12. oktobris, 12:48

Cilvēka ķermenis sastāv no 50–86% ūdens, tāpat ūdens klāj aptuveni 71% no Zemes virsmas. Lai arī ekspertu domas dalās par to, cik daudz ūdens ik dienas jāizdzer, visi ir vienisprātis – bez ūdens izdzīvot nevar. Tomēr dažādās pasaules vietās ir atšķirīgi ūdens dzeršanas paradumi.

Ūdens kvalitāte Krievijā ir ļoti zemā līmenī, tikai divās pilsētās – Maskavā un Sanktpēterburgā – drīkst dzert ūdeni no krāna. Arhangeļskā ūdens satur lielu alumīnija daudzumu, Rostovā – dzelzi, bet Pskovā – hlorīdus. Nesen veikts pētījums apstiprināja, ka ik dienas Krievijā 11 miljoni iedzīvotāju dzer nekvalitatīvu ūdeni. Daudzos gadījumos nelīdz pat ūdens nostādināšana, vārīšana vai filtrēšana.

Kamēr eiropieši slāpes veldzē ar minerālūdeni un no rītiem bauda aromātisku kafiju, Ķīnā ir paradums dzert karstu vai siltu ūdeni. Esot Ķīnā, nav jābrīnās, ja restorānā vai kafejnīcā vispirms pasniedz glāzi silta ūdens – tāda ir tradīcija. Šajā valstī vecāki jau no mazotnes bērnu radina pie silta ūdens dzeršanas vairāku iemeslu dēļ: ķīnieši tic, ka silts ūdens palīdz novērst daudzas slimības, kā arī saglabā kuņģī enerģiju balansu. Turklāt ūdens kvalitāte Ķīnā nav tik laba, lai droši varētu dzert no krāna, tāpēc to vispirms uzvāra.

Citā pasaules malā, proti, ASV ir tieši pretēji – pat ja aiz loga būs mīnus grādi, ienākot kafejnīcā, var gadīties, ka vispirms tiks piedāvāts ūdens ar ledu. Tā ir viesmīlības pazīme. Šī tradīcija ir īpaši izplatīta ASV dienvidu štatos, kur ledus ūdens ir cieņā visos gadalaikos. Tūristi gan atzīst, ka ūdens ar ledu var neiepriecināt arī vasarā, jo sabiedriskās ēdināšanas vietās vienmēr darbojas gaisa kondicionētāji, tāpēc reizēm priekšroka tiktu dota kādam siltam dzērienam.

Vairākās islāma valstīs tradīcijas paredz, ka ūdeni drīkst dzert tikai no glāzes, nekādā gadījumā to nevar lietot tieši no pudeles vai citas tvertnes, vai pat avota. Ūdens glāze jātur labajā rokā, turklāt, neraugoties uz steigu, ūdens vienmēr jādzer mierīgi un sēžot, nevis skrējienā. Islāma tradīcijas arī paredz, ka ūdens glāzi nedrīkst izdzert vienā paņēmienā, bet gan jāietur trīs pauzes, nedrīkst arī elpot glāzē, kurā ir ūdens. Musulmaņi, kuri apzinīgi ievēro visas tradīcijas, pirms un pēc ūdens dzeršanas arī noskaita lūgšanu.

Lielākajā daļā Āfrikas valstu cilvēkiem nav pieejams tīrs dzeramais ūdens neierobežotā daudzumā, taču pastāv dažādas tradīcijas attiecībā uz ūdens dzeršanu, piemēram, Tunisijā nedrīkst dzert ūdeni pēc tam, kad ēsts trekns ēdiens. Daudzās afrikāņu ciltīs ūdenim ir liela nozīme reliģijā un rituālos, piemēram, dažās Kamerūnas ciltīs vecāki līgavai kāzās dāvina ūdeni, kas simbolizē svētību. Togo un Nigērijā tic, ka ūdens spēj iemiesot sevī garus.

Indijā dzeramo ūdeni var iegādāties ne tikai pudelēs, bet arī plastmasas glāzītēs un maisiņos. Ja kafejnīcā ūdens tiek atnests karafē, klients pats var izvēlēties, dzert vai tomēr labāk atturēties. Paši indieši ūdeni dzer, nepieskaroties ar lūpām pie pudeles kakliņa. Arī dzerot no glāzes, indieši ūdeni drīzāk lej atvērtā mutē. Šī tradīcija nāk no Indijas tempļiem, kur pulcējas daudzi un dažādi cilvēki. Visi vēlas dzert, bet glāze nereti ir kopīga, tāpēc pieskaršanās ar lūpām pie glāzes ir nopietns pārkāpums.

Meksikā nav ieteicams dzert krāna ūdeni, taču visur iespējams iegādāties ūdeni pudelēs. Rūpējoties par tūristiem, viesnīcā katru dienu uz numuru tiek atnesta liela ūdens pudele. Meksikā ūdens tiek patērēts neiedomājamos daudzumos, piemēram, katru sekundi Mehiko tiek izlietoti 66 kubikmetri ūdens, turklāt 80% no šī ūdens ir iegūts no zemes dzīlēm. Salīdzinājumam var minēt, ka Ņujorkā tiek patērēti 3% šāda ūdens, bet Londonā 5%. Meksikāņi lieto daudz ūdens gan uzturā, gan citām ikdienas vajadzībām un to nemaz netaupa.

Arī Latvijā tīrs dzeramais ūdens, dabīgais avota vai minerālūdens ir lielā vērtē, mēs apzināmies tā nozīmi veselībā. Sabiedrība paliek aizvien izglītotāka, tiek runāts par dažādiem veidiem, kā veicināt ūdens lietošanu ikdienā, kā radināt bērnus dzert vairāk ūdens u.tml., apzinoties, ka bez ūdens nav iedomājama dzīvība.

Novērtēt šo ziņu
(1 balsojums)

Meklēšana

Twitter @Aprinkislv

aprinkislv
Ulbrokas @FSMasters @Stopini_Latvia florbolistu ceļš pretī EuroFloorballCup apstājas pusfinālā… twitter.com/i/web/status/9…
aprinkislv
LBL: Ķekava, Carnikava un Saulkrasti turpina uzvarēt, Sigulda turpina zaudēt aprinkis.lv/zinas/item/409… pic.twitter.com/VJc6anJTyo
aprinkislv
Māksla un mūzika Siguldas Baltajā flīģelī @baltaisfligelis @sigulda_lv aprinkis.lv/zinas/item/409… pic.twitter.com/xyoourKNYj

Twitter Citi raksta

NBD_LV
Labs darbs, kas padarīts! Uzmanības centrā Latvijas seklekcijas labākie rezultāti, Lielvārdes jostas motīvos... fb.me/27sQtFZ3o
Stopini_Latvia
21. un 22. oktobrī Stopiņu novada ''Jugla 1'' apkārtnē notiks apmācības zemessargiem stopini.lv/lv/jaunumi/nov…
Saulkrastic
Ieskaties padomos, kā izmantot rudens lapas savā labā! ow.ly/DJrb30g0B1u pic.twitter.com/ZsI3TqAkj9

Saistītie raksti


Novadi un pilsētas
Visas tiesības aizsargātas © apriņķis.lv 2017