Drukāt šo lapu

Aptauja: Latviju apdraud nevis terorisms, bet zema dzimstība

Aptauja: Latviju apdraud nevis terorisms, bet zema dzimstība Foto: pixabay.com
2017. gada 28. decembris, 11:14

Prognozējot, kādi galvenie faktori 2018. gadā varētu visreālāk apdraudēt valsti, gandrīz puse iedzīvotāju norādīja uz demogrāfiskajām problēmām (46%), savukārt terorismu atzīmēja tikai 11% aptaujāto, liecina jaunākie "Baltic International Bank Latvijas barometra" dati.

Tāpat iedzīvotāji vērš uzmanību arī uz citiem būtiskiem faktoriem, kas varētu apdraudēt Latviju.

Latgales iedzīvotāji biežāk nekā citu reģionu iedzīvotāji norādījuši, ka par lielāko apdraudējumu uzskata ekonomikas lejupslīdi (37%). Zemgalieši (32%) saskata lielu apdraudējumu sliktā un neprasmīgā valsts pārvaldē, rīdzinieki (30%) uzskata, ka lielu apdraudējumu varētu radīt bēgļi, bet aptaujātie Kurzemē (23%) un Vidzemē (19%) kā potenciālo apdraudējumu 2018. gadā uzskata korupcijas uzplaukumu.

Pētījuma rezultāti liecina, la visoptimistiskāk noskaņoti par nākamo 2018. gadu ir zemnieki – 74% uzskata, ka nākamais gads būs veiksmīgāks nekā aizejošais. Veiksmīgu nākamo gadu prognozē arī studenti un skolnieki (48%), mājsaimnieces (46%) un ierēdņi (44%). Vispesimistiskākie par nākamo gadu ir bezdarbnieki (12%), viņi uzskata, ka nākamais gads būs sliktāks nekā 2017. gads.

Salīdzinot datus pēc reģionālā iedalījuma, visoptimistiskākie par nākamo gadu ir Zemgalē (42%) un Pierīgā (41%) dzīvojošie, savukārt mazākais optimisms valda Kurzemē – 32%.

Iedzīvotāji tika aicināti atskatīties uz aizejošajā gadā notikušo, atzīmējot spilgtākos notikumus, kas raksturo 2017. gadu. Starp spilgtākajiem 2017. gada notikumiem aptaujātie visbiežāk atzīmēja sasniegumus sportā (60%) un plūdus Latgalē (43%).

Ja salīdzina datus pēc reģionālā dalījuma, vērojams, ka aptaujātajiem viedoklis dalās. Rīdzinieki par visspilgtāko notikumu 2017. gadā atzina ielu un ceļu remontus (32%), savukārt Pierīgas un Kurzemes reģionā dzīvojošie biežāk minēja ģimenes ārstu streiku (30% un 29%). Visu reģionu iedzīvotāji vienlīdz bieži par spilgtu notikumu atzina arī t.s. oligarhu sarunu publicēšanu un tās sekas (9%).

Lūgti norādīt, kurās trīs jomās 2017. gadā ir bijuši lielākie panākumi, Zemgalē dzīvojošie visvairāk lepojas ar panākumiem ģimenē, attiecībās un mīlestībā (37%), kā arī par lielu panākumu uzskata brīvo laiku un ar tā pavadīšanu saistītām lietām (31%). Ar materiālo labklājību visvairāk lepojas vidzemnieki (18%), savukārt Rīgā uzturas visvairāk karjeristu – 15% rīdzinieku uzskata, ka lielākie panākumi gūti tieši karjerā. 25% kurzemnieku bija visneizlēmīgākie – viņiem bijis visgrūtāk pateikt, kurās jomās tika gūti lielākie panākumi.