Pētījums: Kopējā laimes sajūta Latvijā rekordzema, laime ģimenē vēsturiski augstākā

(Komentēt)
Pētījums: Kopējā laimes sajūta Latvijā rekordzema, laime ģimenē vēsturiski augstākā Foto: arhīvs
16. februāris, 11:26

60% Latvijas iedzīvotāju jūtas laimīgi – salīdzinājumam 2016. un 2015. gadā šis rādītājs attiecīgi sasniedza 63% un pat 70%. Vienlaikus saglabājas tendence, ka cilvēku laimes sajūta ģimenē ir augstāka.

Ievērojami audzis iedzīvotāju skaits, kas savā ģimenē jūtas ļoti laimīgi, uzrādot vēsturiski augstāko rezultātu – 18%, tostarp laimīgākās ir ģimenes ar bērniem, liecina mobilo sakaru operatora "Amigo" un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS ceturtā Latvijas iedzīvotāju laimes mērījuma "Amigo" laimes indekss rezultāti.

Laimes sajūtu veicina ciešās ģimenes attiecības, un, jo kuplāka ģimene, jo laimīgāki jūtas Latvijas iedzīvotāji. Laimi ģimenē atraduši 73% cilvēku, un vislaimīgākie ir jauni cilvēki, precētie pāri, cilvēki ar bērniem un tie, kuri dzīvo lielās ģimenēs – četri vai pieci cilvēki zem viena jumta.

84% Latvijas iedzīvotāju ar nepilngadīgiem bērniem jūtas laimīgi, tostarp katrs piektais norāda, ka ir pat ļoti laimīgs. Pretstatā iedzīvotāji, kuru ģimenēs nav bērnu, laimīgi ir krietni retāk – 67%, kuru starpā tikai 15% jūtas ļoti laimīgi. Joprojām gan lielākais izaicinājums ir saglabāt šo laimes sajūtu ģimenē visa mūža garumā. Ja gados jaunu cilvēku īpatsvars, kuri ir laimīgi ģimenē, sasniedz pat 90%, tad, piemēram, pēc 54 gadu vecuma tā uzskata vairs tikai nedaudz vairāk kā puse.

Tāpat vērojams līdz šim zemākais laimīgo vīriešu īpatsvars – tikai 56%. Pētījums atklāj, ka krietni laimīgāki jūtas vīrieši, kuriem ir ģimene (71%). Vienlaikus vērojama tendence, ka daudz straujāk pieaug to iedzīvotāju skaits, kuri nespēj pārliecinoši novērtēt savu laimes sajūtu, un pašlaik aptuveni piektdaļa iedzīvotāju savu laimes sajūtu ģimenē novērtē kā viduvēju.

Vērtējot laimes sajūtu kopumā, starp laimīgajiem visbiežāk ir gados jauni cilvēki, precētie pāri, iedzīvotāji ar augstāko izglītību un publiskajā sektorā strādājošie. Savukārt visretāk laimīgi ir sociāli mazāk aizsargātie – seniori un bez darba palikušie. Turklāt laimes sajūtas trūkums bieži vien saistīts ar vientulību un neveiksmēm privātajā dzīvē. Teju katrs piektais Latvijas iedzīvotājs, kas kādu iemeslu dēļ ir zaudējis dzīvesbiedru, atzīst, ka jūtas nelaimīgs. Kopējais nelaimīgo iedzīvotāju īpatsvars pērn ir nedaudz audzis sasniedzot 9%.

Interesanti, ka, apskatot reģionālo ainu, kopējā laimes sajūta iedzīvotāju vidū visaugstāk vērtēta Rīgā un Latgalē, tikmēr zemākie laimes rādītāji vērojami Vidzemē, kur laimīgi jūtas 58% iedzīvotāju. Bet visaugstākais nelaimīgo īpatsvars ir Zemgalē, kur tādi jūtas 15% iedzīvotāju.

"Tas, ka Latgale, kurā vairākus gadus ir lielākais bezdarbs un iedzīvotāji daudz vairāk jūtas nobažījušies par esošo un turpmāko finanšu stabilitāti, kopumā ir otrs laimīgākais reģions valstī, vēlreiz apstiprina, ka laimes sajūta nav tieši pakārtota finansiālām vērtībām. Neapšaubāmi svarīgi ir psiholoģiskie aspekti. Īpaši tas attiecas uz cilvēkiem, kas strādā algotu darbu un vērā ņemamu laiku pavada savā darbavietā. Attiecības ar kolēģiem, tiešo darba devēju, komforts un tas, vai cilvēks jūtas novērtēts, ir svarīgs faktors kopējā laimes izjūtā," uzskata SKDS direktors Arnis Kaktiņš.

Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)

Meklēšana

Twitter @Aprinkislv

aprinkislv
Bērnu vasaras nometnes. Vecāku pieredze aprinkis.lv/sabiedriba/gim… pic.twitter.com/WGtGAsKb0P
aprinkislv
Ko darīt, lai nešķiroto atkritumu būtu mazāk aprinkis.lv/sabiedriba/dzi… pic.twitter.com/ZPxgMVzJ8w
aprinkislv
Salaspils, Babītes un Ropažu futbolisti uzlabo pozīcijas @fta_news Rīgas čempionātā aprinkis.lv/zinas/item/458… pic.twitter.com/oEOd80bS7x

Twitter Citi raksta

sigulda_lv
Vasaras saulgriežu pasākumi Siguldas novadā: sigulda.lv/public/lat/jau… pic.twitter.com/JTtzB4nsu4
Adazu_novads
Uguns zieds Jāņuguns uzziedēšanas vakars Ādažos un Festivāla Baltica Novada diena 19.jūnijā goo.gl/NjxANH
Stopini_Latvia
Koncertā tiekas vairāk nekā 100 akordeonistu, kuri sapņo arī par dalību Dziesmu svētkos: lsm.lv/raksts/kultura…

Saistītie raksti


Novadi un pilsētas
Visas tiesības aizsargātas © apriņķis.lv 2018