Eksperti: Situāciju darba tirgū stabilizētu vidējā alga 1440 eiro apmērā un darbaspēka ieplūšana Latvijā

(Komentēt)
Eksperti: Situāciju darba tirgū stabilizētu vidējā alga 1440 eiro apmērā un darbaspēka ieplūšana Latvijā Foto: pixabay.com
11. jūlijs, 14:38

Situāciju darba tirgū stabilizētu vidējā alga 1440 eiro apmērā un darbaspēka ieplūšana Latvijā, trešdien bankas "Citadele" rīkotajā diskusijā par Latvijas darba tirgu norādīja eksperti.

Ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (V) sacīja, ka darba tirgū patlaban valda spriedze, bet to varētu mazināt darbaspēka mobilizēšana, piemēram, aktīvāk mudinot atgriezties Latviju pametušos tautiešus, kā arī uzņēmumiem rosinot cilvēkus no reģioniem pārcelties uz reģionu centriem.

Ašeradena pauda pārliecību, ka migrācijas problēmas valstī mazināsies, ja vidējā alga Latvijā sasniegs 1440 eiro, ko apliecina Igaunijas piemērs, kur, salīdzinot ar Latviju, migrācijas problēma ir mazinājusies.

Bankas "Citadele" valdes locekle Santa Purgaile gan norādīja, ka vidējās algas pieaugums nav vienīgais darbaspēka problēmu risinājums, bet uz šo problēmu ir jāskatās kompleksi. "Uzņēmumiem ir jārūpējas par saviem darbiniekiem, jānodrošina ilgtermiņa stabilitātes sajūta," pauda Purgaile.

Ekonomikas ministrs arī uzsvēra, ka valdība ir pieņēmusi politisku lēmumu patlaban neatvērt darba tirgu tā dēvētajam lētajam darbaspēkam, taču Latvijas uzņēmumi var piesaistīt augsti kvalificētus ārvalstu ekspertus.

Ceļu būves sabiedrības "Igate" un koka palešu un zāģmateriālu ražotāja "Marko KEA" vadītājs Māris Peilāns piekrita ministra paustajam, ka 1440 eiro vidējā alga ir labs un sasniedzams mērķis, tomēr politiķiem vajadzētu atgriezties pie jautājuma par mazāk kvalificētā darbaspēka iesaisti Latvijas darba tirgū. "Mēs četrus mēnešus strādājam, lai varētu piesaistīt darbiniekus no Ukrainas, bet politiskais uzstādījums to liedz. Latvijā cilvēki ir gatavi strādāt, bet ne primitīvus roku darbus, tāpēc mums ir nepieciešami viesstrādnieki, kuri būtu gatavi šādus darīt," pauda Peilāns.

Ašeradens uzņēmējam norādīja, ka šī valdība ārvalstu darbaspēka jautājumu vairs neskatīs, tomēr ministrs ir pārliecināts, ka pie šis jautājuma agrāk vai vēlāk būs jāatgriežas.

Darba un informācijas portāla "Yourmove.lv" dibinātājs Reinis Znotiņš diskusijā informēja, ka Latvijas darbaspēka resurss ir ārzemēs, kur mīt Latviju pametušie iedzīvotāji, bet tagad būtu gatavi atgriezties. Viņa rīcībā esošā informācija liecina, ka patlaban 600 ārzemēs dzīvojošie latvieši aktīvi meklē darbu Latvijā.

"Vietējais darba tirgus ir izmelsts, tāpēc jāorientējas uz tiem, kas ir Latviju pametuši. Mūsu aprēķini liecina, ka varam panākt, lai atgriežas aptuveni 20% aizbraukušo," teica Znotiņš. Viņš arī uzskata, ka Latvijā aktīvāk ir jārunā par tiem uzņēmumiem, kuri ir apņēmības pilni piesaistīt Latviju pametušos tautiešus. "Cilvēkiem ir jāzina tie uzņēmumi, kuri var piedāvāt darbu ar konkurētspējīgu atalgojumu un labiem darba apstākļiem," uzsvēra eksperts.

Kā liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati, šī gada martā vidējā bruto alga Latvijā bija 985 eiro, bet vidējā neto alga – 733 eiro.

 

Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)

Meklēšana

Twitter @Aprinkislv

aprinkislv
Foto: Ikšķili @Ikskilelv pieskandina vasaras lielkoncerts aprinkis.lv/kultura/item/4… pic.twitter.com/QS8L23d7AG
aprinkislv
Lai arī kā Dziesmu svētku nedēļā šķita, ka esam vienoti un uz viena viļņa, nu atkal sāk izskatīties, ka diemžēl kat… twitter.com/i/web/status/1…
aprinkislv
Salaspils novadā atkal ķeza ar būvniecību aprinkis.lv/sabiedriba/pas… pic.twitter.com/mhAaxciVPj

Twitter Citi raksta

Adazu_novads
No 23. līdz 25.jūlijam remontdarbu laikā apgrūtināta satiksmes Muižas ielā goo.gl/hNuye6
Adazu_novads
6.augustā Ādažos Donoru diena goo.gl/kuePtR
sigulda_lv
Šovakar plkst.19.00 Mākslu skolā „Baltais Flīģelis”, XIII Starptautisko latviešu jauno mūziķu meistarkursu laikā, n… twitter.com/i/web/status/1…

Saistītie raksti


Novadi un pilsētas
Visas tiesības aizsargātas © apriņķis.lv 2018