Menu
 

Kāds mums šogad sēņu laiks? Apriņķis.lv

 • Autors:  Una Griškeviča
Rīgas Centrāltirgū lielā izvēlē ir pieejamas gailenes, turklāt par ļoti pieejamu cenu. Zinātāji teic, ka pēc pēdējo dienu lietusgāzēm mežos gaileņu būs vēl vairāk. Rīgas Centrāltirgū lielā izvēlē ir pieejamas gailenes, turklāt par ļoti pieejamu cenu. Zinātāji teic, ka pēc pēdējo dienu lietusgāzēm mežos gaileņu būs vēl vairāk. Una Griškeviča, no Initas Dānieles privātā arhīva

Ja sociālajos tīklos “Facebook” un “Twitter” sāk parādīties sēņu bildes, skaidrs – sēņu laiks ir sācies! Turklāt nav jau nekāds noslēpums, ka sēņošana daļai latviešu ir teju vai nacionālais sporta veids. To, vai jau ir vērts meklēt grozu, nazi un gumijas zābakus, šoreiz devāmies lūkot uz Rīgas Centrāltirgu, jo sēņu esamība tur ir diezgan droša pazīme, ka tiešām var aut kājas un sākt lūkoties meža virzienā. Tāpat kā nākamo dienu prognoze, kas vismaz Pierīgā sola lietu.

Savukārt pie Latvijas Dabas muzeja speciālistiem lūkoju noskaidrot, ko vajadzētu ņemt vērā pirms došanās uz mežu.

Cenas – visai augstas

Aina Centrāltirgū pagājušās nedēļas nogalē bija diezgan skaidra – sēnes ir! Gan baravikas, gan gailenes. Taču plānāka maciņa īpašniekiem šeit pagaidām nav, ko darīt. Litrs gaileņu maksāja 2,50–3 eiro, bet baraviku cenas bija krietni augstākas nekā pērn ap šo laiku – par palielākām sēnēm pārdevēji prasīja 15 eiro kilogramā, par mazām, glītām beciņām – 20 un pat 25 eiro. Tiesa, kamēr runājos ar pārdevējiem, neviens pircējs neuzradās – cilvēki pienāca, palūkojās uz cenām un aizgāja.

Kā mazliet vēlāk paskaidroja kāda tomātu tirgotāja, vairākums sēņu pārdevēju nākot no rīta, tāpat viņi mēdzot tirgū iegriezties vakarpusē. “Bet cenas ir augstas, un tās viņi lejā nelaiž,” viņa zināja teikt, vēl piebilstot: ja ļoti griboties sēņu, drošāk esot tās pirkt, nevis tērēt naudu degvielai, lai aizbrauktu uz mežu un, ļoti iespējams, paliktu tukšā. “Šogad meži ir sausi, un sēnes vēl īsti nav sākušas augt. Ja uznāks lietavas, tad, iespējams, var uz kaut ko cerēt”.

Starp citu, spriežot pēc piedāvājuma un informācijas pie preces, liela daļa gaileņu, kas tika tirgotas blakus ogām un āboliem, nākušas no Smiltenes puses. Palielās gailenes maksāja 2,50 eiro litrā.

“Meklējiet mašīnas Garkalnes un Vangažu mežmalās!”

...kaimiņienes teiktajam piebalsoja mundra kundze, vārdā Raja, kura tirgojās turpat blakus. Izrādās, salasītās baravikas viņa pārdevusi jau rīta pusē, bet ap pusdienlaiku savu pircēju vēl meklēja itin glīta apškundziņu kaudzīte. Taujāta, kāda situācija ir mežos, Rajas kundze atklāja, ka Pierīgā sēnes varot atrast, bet esot jāzina, kur meklēt. Konkrētas sēņu vietas tikpat neviens zinātājs neatklāšot – šādi noslēpumi esot zelta vērtē. Vienu niansi gan mana sarunbiedrene atklāja: ja Garkalnes un Vangažu mežmalās un ceļu galos stāv mašīnas, tā ir droša zīme, ka sēnes meklējamas arī citur.

“Nezinu, kāpēc tā, bet pie viņiem parasti līst vairāk. Acīmredzot tā ir kāda īpašā zona, vai,” prātoja Rajas kundze, piebilstot, ka joprojām iecienīta sēņošanas vieta esot Kadaga un Ādažu poligons, lai gan skaidri zināms, ka sēņu un ogu kārotājiem tā ir slēgtā zona. Taču drosmīgākie (varbūt pārgalvīgākie?) sēnēs uz turieni dodoties joprojām. Vēl kāda kundze, klausoties mūsu sarunā, ieteica braukt uz Daugmales un Tomes mežiem, kas arī esot zināmas kā īstās sēņu vietas.

Tirgus otrajā, paviljonu galā, kur var nopirkt gan dārzeņus, gan visu ko citu, ar itin skaistām gailenēm un baravikām par 20 eiro kilogramā tirgojās kāda meitene no Ventspils puses. Sēnes esot lasītas tur, bet, viņasprāt, sēņu varētu būt vairāk: “Vajadzētu, lai vismaz vienu dienu līst, tad uz kaut ko var cerēt. Pagaidām ir pašvaki.”

Šie vīri pircējiem piedāvāja sviesta beciņas un saulsardzenes. “Vajadzētu, lai līst vismaz trīs dienas, jo tagad ir par sausu, lai augtu kaut tās pašas baravikas,” viens no viņiem atzina.

Kāpēc sēnēs ir tik daudz tārpu?!

Visi uzrunātie pārdevēji bija vienisprātis, ka šogad sausi ir ne tikai meži, bet arī sēnes, īpaši baravikas, esot ļoti tārpainas, turklāt sēņu mušiņas, viņuprāt, strauji vairojoties tieši karstā laika dēļ. “Kad sūnās ieraugu mazu, skaistu baraviciņu, nevaru būt droša, ka tā būs laba. Lielākā daļa jau griežot sašķīst rokās – tik tārpainas tās ir,” sūrojās Rajas kundze. To apliecināja arī kāds krievu valodā runājošs kungs, kurš gan nevēlējās atklāt savu vārdu, –
tārpu sēnēs šogad esot nežēlīgi daudz: “Kad lasīju sviesta beciņas, kurām tiešām nav ne vainas, kā pati redzat, manīju arī lielas, skaistas baravikas. Diemžēl visas bija tārpainas.”

Tomēr jautājumā, kāpēc sēnēs šogad ir tik daudz tārpu, pārdevēju domas dalījās – vieni bija pārliecināti, ka bijis par sausu, citi uzskatīja, ka pie vainas ir lielā karstuma dēļ savairojušās sēņu mušiņas. Tieši tāpat mani sarunu biedri nenonāca pie vienota secinājuma, kādi laikapstākļi veicinātu sēņu raitāku augšanu. Rajas kundze bija pārliecināta, ka vajadzētu, lai līst vismaz trīs dienas, un ka naktīm jābūt vismaz 15 grādus siltām, cituprāt, pietiekot, ja līst vienu dienu.

“Prasiet Tomam Bricim!”

Tieši tā uz jautājumu, vai un kad sāksies īstais sēņu laiks, ar smaidu atbildēja viena no zinošākajām sēņu speciālistēm Latvijā – Latvijas Dabas muzeja Botānikas nodaļas vadītāja Inita Dāniele, kuras pieredze šajā jomā ir gana ilga – vairāk nekā trīsdesmit gadu: “Paziņas smejas, ka man uzradies konkurents, kurš ne tikai informē par laika apstākļiem, bet arī pastāsta, uz kurieni jādodas sēņot.” Jau pavisam nopietni Inita atklāja, ka sēņu augšana neapšaubāmi ir atkarīga no laikapstākļiem: “Šodien (mūsu saruna notika pagājušajā piektdienā – U.G.) dzirdēju bēdīgu ziņu – ka septembris būšot siltāks un sausāks nekā parasti, un tas nozīmē, ka sēņu var arī nebūt, jo ir vajadzīgs lietus!”

Savukārt, komentējot pārdevēju teikto, ka baravikas augot pa nakti, Inita bija strikta – sēnes aug jebkurā diennakts laikā, galvenais esot atbilstoši apstākļi: “Ar diennakts cikliem tam nav nekāda sakara! Bet, ja naktī ir pietiekami mitrs un vismaz plus 15 grādus silts, apstākļi augšanai ir pietiekami optimāli. Savukārt, ja dienā ir karsts, bet naktīs tuvu salnām – tas nav labi.”

Sēņodiņš un sēnēm labvēlīgākās vietas

Initai bija arī skaidrojums par tārpainajām sēnēm un to, no kā tas atkarīgs, – izrādās, no kukaiņu dzīves cikla, turklāt sēņu grauzējus pareizāk esot saukt par kāpuriem, nevis tārpiem. “Sēņodiņš sēnē iedēj olu, no tās izšķiļas kāpurs, un cikls ir sācies.” Acīmredzot šovasar sēņodiņi jūtas labi, tāpēc tie vairojas, savukārt sēņotāji paliek bez labām sēnēm, jo “sēņodiņiem taču arī vajag ēst”!

Kādos mežos labāk sēnes meklēt? “Tā kā mūsu iecienītās ēdamās sēnes – gailenes un baravikas – ir mikorizas sēnes, to augšana kādā konkrētā vietā atkarīga no apkārtējo koku sugas. Ja tur augs priede, egle, bērzs un ozols, tas nozīmē, ka šajā vietā ir iespēja atrast daudzveidīgākas sēņu sugas. Piemēram, vasaras baravikas labprātāk aug zem ozoliem, egļu mežos meklējamas egļu baravikas, bet priežu mežos – priežu baravikas. Bērzu baravikas var augt abos mežos, un tās meklējamas krūmainākās un mazliet aizaugušākās vietās,” skaidroja Inita. Gailenes esot mazprasīgākas, un tās droši varot meklēt visās iepriekšminētajās vietās, turklāt šī sēne itin labi paciešot nostaigātas vietas ar blīvu augsni, tāpēc šo ļoti garšīgo sēni bieži gadās atrast gan uz takām, gan stigām.

“Ja nepazīsti sēni, skaties, priecājies, mācies un fotografē, bet neņem! Un nevajag iet uz mežu ar domu: ko es te varētu apēst?” uzsver Dabas muzeja Botānikas nodaļas vadītāja Inita Dāniele (trešā no kreisās).

Nevajag iet mežā ar domu, ka visu salasīto apēdīs

Katru gadu dzirdam, ka atkal kāds ir salasījis nepareizās sēnes un pamatīgi saindējies. Droši vien daudzi vēl atminas gadījumu, kad kāda kundze bija salasījusi, šķiet, zaļās mušmires, kuras bija noturējusi par zaļajām bērzlapēm, gādīgi no tām sacepusi sēņu karbonādi un pacienājusi ne tikai savu, bet arī kaimiņu ģimeni. Vienam no kaimiņu bērniem šis mielasts beidzās ar aknu pārstādīšanu – tik smagas bija saindēšanās sekas… Tāpēc gluži loģisks ir jautājums, ko uzdodu Initai, – ko darīt, ja gadās ieraudzīt un salasīt sēnes, kas it kā šķiet ēdamas, bet tajā pašā laikā māc šaubas par to derīgumu.

“Cilvēki joprojām bieži zvana uz muzeju un sūta man fotogrāfijas, lai noskaidrotu, vai atrastā sēne ir ēdama vai nav. Tāpat sociālajos tīklos bieži raisās diskusijas par sēņu derīgumu, bet tur es cenšos izķert lielākās muļķības, cik nu tas ir iespējams. Izrādās, daudzi ir tādi sēņu speciālisti, ka visu zina labāk par citiem,” ironiski piebilst Inita, uzsverot – ja nepazīsti sēni un neesi drošs, vai tā ir ēdama, skaties, priecājies, mācies un fotografē, bet neņem! “Un vispār – nevajag iet uz mežu ar domu, sak, ko es te varētu apēst. Sēnes ir tāda pati dabas daļa kā kukaiņi, augi, kam galvenā vieta ir barības ķēdē. Tas, ka mēs ejam uz mežu, lasām sēnes un tās ēdam, ir blakusefekts.”

Kā uzsver Dabas muzeja speciāliste, sēnes taču var iepazīt pamazām: šogad gaileni, nākamgad baraviku vai apškundziņu, aiznākamgad – bērzlapes… “Un ēdiet tikai to, par ko tiešām esat droši, jo ne vienmēr internets vai speciālistam telefonā aizsūtīta fotogrāfija ir drošākais veids, kā noteikt sēnes derīgumu!”

Sēnes internetā

Ko darīt, ja uz mežu netiekat, tirgū pirkt negribat, bet ļoti kārojas sēņu mērces? Tad varat meklēt sēņu lasītājus un piegādātājus kaut vai tai pašā “Facebook” – tur ir vairākas grupas, kuru dalībnieki nodarbojas ar pašaudzētu un pašlasītu dabas velšu pirkšanu un pārdošanu. Tiesa, cenas nebūs zemas. Atceros, kādu sašutuma vētru pērn vienā no šīm grupām sacēla ieraksts, kura autors svaigi lasītas baravikas pārdeva par 15 eiro kilogramā. Tiesa, ņemot vērā ne pārāk labvēlīgos apstākļus sēņu augšanai, ļoti iespējams, ka šogad baravikas maksās dārgāk (atzīšos, no Ventspils puses atceļojušas ļoti labas baravikas es pati pirku par 8 eiro kilogramā).

Vēl, protams, ir sludinājumu portāli, un, tos pārlapojot, “Rīgas Apriņķa Avīze” secināja, ka tur rosās gan pircēji, gan pārdevēji: dažos sludinājumos tika piedāvātas gan svaigi lasītas gailenes par tādu pašu cenu kā Centrāltirgū, gan bērzlapes, gan arī kaltētas gailenes un baravikas, savukārt vairākos sludinājumos tika piedāvāts par labu cenu (pat līdz 20 eiro par kilogramu) uzpirkt pirmās un otrās šķiras baravikas.

Lasot šo sludinājumu, atcerējos kādas pārdevējas teikto: pat ja baravika no ārpuses izskatās vesela, nepārgriežot to, viņa nevar pateikt, kāda tā ir iekšā, jo – “neesmu jau rentgens”. Bet, piezvanot uz vienu no diviem internetā atrastajiem sēņu uzpirkšanas punktiem, laipna dāma īsi paskaidroja, ka šogad viņi uzpirkšot tikai dzērvenes. Ej nu sazini, kāpēc tā…

Daudzi pircēji, ieraugot baraviku cenas, paskatījās un devās tālāk. Taču pievakarē, kad esot vairāk pārdevēju, sēņu cenas, iespējams, tomēr krīt.

4 komentāri

 • Daviddreak
  Daviddreak Sestdiena, 31 Oktobris 2020 01:12 Komentāra saite

  Спасибо за совет все нашлось тут!

  [url=https://5-xl.ru/category/psihologiya-i-profajling/]АРБИТРАЖ ТРАФИКА[/url]

 • Marcussib
  Marcussib Pirmdiena, 12 Aprīlis 2021 21:21 Komentāra saite

  [URL=https://www.insnecklace.fr/tag/mon-collier-prenom-avis/]mon collier prenom avis[/URL]

  Premièrement, avant de faire un achat de toute sorte, vous devez savoir quels sont vos besoins et que vous êtes sûr que vous en avez assez pour acheter ce que vous voulez. Si vous souhaitez obtenir un collier pour un use quotidien, vous n'aurez probablement pas besoin d'un collier de fantaisie, mais si vous envisagez de le porter quotidiennement, vous regardez dans un collier de fantaisie. Vous devez également garder à l'esprit que vous pouvez mélanger et associer différents colliers, donc par exemple si vous souhaitez obtenir un collier simple pour une utilisation quotidienne, vous pouvez obtenir un collier de perles avec un pendentif, ou vous pouvez mélanger et faire correspondre une chaîne de foundation.

  Après avoir regardé autour de vous et que vous avez décidé quel kind de collier vous aimeriez acheter, vous devez savoir quel fashion de conception vous intéresse. Il existe des centaines de conceptions différentes, de models et de kinds de colliers sur le marché aujourd'hui. Vous pouvez choisir parmi des dizaines de beaux designs et de pierres simplement en regardant en ligne et en recherchant certains des nombreux websites Net de bijouterie. La partie la as well as difficile peut décider de quel model de conception de collier vous préférez.

  Une fois que vous avez décidé sur la conception du collier, vous le souhaitez, vous pouvez aller de l'avant et chercher un engagement en ligne My Collier Initial Nook. Vous serez en mesure de trouver de nombreux types de colliers à choisir, y compris de l'or, de l'argent et de nombreux autres colliers différents. Lorsque vous achetez un collier comme celui-ci, vous devez savoir qu'il est généralement in addition cher qu'un collier que vous trouverez dans un grand magasin, mais vous aurez également beaucoup moreover de choix. Vous allez adorer être capable de magasiner à la maison pour tous vos bijoux!

 • DwayneGoask
  DwayneGoask Pirmdiena, 12 Aprīlis 2021 22:06 Komentāra saite

  [URL=https://www.insnecklace.com/i-love-you-projection-necklace/]100 languages i love you necklace[/URL]

  The guts form represents adore, plus the adore symbolized by a heart is considered the most popularly utilized for jewelry. The heart condition is often seen on nearly every bit of jewellery obtainable from necklaces to earrings. Numerous Girls opt for heart formed gemstones and equipment when they wish to build a classy seem.

  A coronary heart shaped diamond is an attractive adornment. It can be employed to be a Centre piece on the bracelet, a hoop or an engagement ring. When it can be used in rings, the center is surrounded by other gems to produce a gorgeous outcome. Coronary heart formed gemstones are commonly inclusions of other valuable stones. For this reason, you should purchase a diamond which is Accredited as currently being heart-shaped making sure that that you are obtaining an outstanding stone which has no supplemental inclusions.

  With regards to coronary heart-shaped gemstones, you even have other options like rubies, emeralds, tanzanites, and amethyst. All these birthstones also have the same attraction and can be used in the same way as coronary heart-shaped ones. Some birthstones, Alternatively, are mentioned to depict a specific trait or individuality trait - braveness, pleasure, prosperity, ambition, and so forth. It's important to keep in mind that Every single birthstone also represents some thing different, so it's important to find out which sort of gemstone you happen to be looking at prior to making a order.

  Gemstones are also categorized In accordance with their physical appearance. You have got iridescent diamonds, mattes, and all kinds of crystals, and they are just several of the classes that jewellery are available in. The birthstones related to these different categories of stones include things like aquamarines, opals, citrine, garnet, topaz, Beryl, jade, and coral. These all have distinctive seems, and you may conveniently discover coronary heart-shaped jewellery applying any of such gemstones.

  There is certainly also a lot to coronary heart birthstone jewellery. It is because most Individuals who have experienced a cherished a person drop their existence in an auto accident or have been killed in the freak accident, their birthstones are also known as coronary heart shaped. As an illustration, Peridot came through the seaside where by it could signify hope. Garnets are traditionally thought of as coronary heart formed. They can be regarded to bring cheerfulness and happiness. Mainly because they are so closely linked to pleasure, They're also typically worn by Women of all ages when they give birth to kids.

  For that reason, if you have misplaced a cherished just one to a mishap, or you only want to boost your own personal self-worth, you can choose heart-shaped items of jewellery. If you're keen on your grandmother, you might like to Have a very necklace or bracelet that includes a heart shaped diamond. In the event your mom was a Instructor, you could have a ring or bracelet which has a heart-shaped diamond. Irrespective of whose coronary heart formed you happen to be, you should be able to come across reasonably priced jewelry with heart layouts. It truly is a terrific way to make Anyone that's in your lifetime truly feel more liked.

 • FrankGob
  FrankGob Otrdiena, 13 Aprīlis 2021 00:52 Komentāra saite

  [URL=https://www.insnecklace.com/mother-daughter-necklace-for-mother-and-daughter/]mother daughter necklace[/URL]

  A mother and daughter matching jewelry are a lovely option for mom and daughter gifts. When the mother is gone, it may be tricky to uncover significant gifts for her young children, but a mom and daughter matching set of earrings are always welcome. The Specific bond among mom and daughter is strengthened if they hold each other close through their like, and mom and daughter matching necklace presents are an excellent strategy to strengthen this bond. When a mom offers her daughter a mom daughter matching locket, she is showing her deep appreciate and appreciation for that boy or girl.

  There are plenty of kinds of mom and daughter matching jewelry. These include things like crystal mother and daughter matching lockets, mother and daughter matching attraction bracelets, mother and daughter matching pendants, mother and daughter matching coronary heart necklaces and mother and daughter matching attraction watches. Each sort of locket or attraction bracelet can be customized using a special message. This can be the initial information that's engraved on The within in the locket or allure bracelet.

  One method to personalize a mom and daughter matching charm bracelet is to acquire both names and birthdates engraved on The within of your attraction bracelet. For example, the mom and daughter matching appeal bracelets can be engraved with "mickey thompson" and "kristine swan." In this case, the inside words will be "mickey thompson" and "kristine swan." The mother and daughter matching coronary heart necklace could also be engraved with the names and birthdates. This might be accomplished on possibly the best or the bottom of the center necklace.

  Some mom and daughter matching locket options are made for certain dates including mother and daughter matching necklace charms which were suitable for the delivery of their boy or girl. In this case, The within phrases might be "presented in Christ." This Specific situation may be commemorated by obtaining the text inscribed around the perimeter of the locket. Other mother and daughter matching locket charms can commemorate motherhood, birthdays, special gatherings, as well as be suitable for Distinctive situations for instance mother and youngster holiday seasons. A mom and daughter matching attraction bracelet might also commemorate a friendship or possibly a special connection.

  Some mother and daughter locket types are so gorgeous and ornamental that they can be worn as a regular piece of jewellery, even while the mother is Expecting. During this time, it is vital to keep our human body heat, particularly when we decide to breastfeed our toddler. In order to preserve the mom and infant heat all through these moments, a locket that holds a mom and daughter appeal established can be worn. After the child is born, the mother can get rid of the locket and don the appeal bracelet that has a matching charm.

  Mothers, who treasure their very own memories and appreciate their own personal small children deeply, will cherish the Unique meaning behind the mother and daughter matching locket charms. They will treasure the decades that they invested producing a friendship or loving romance much better. They will treasure the Specific mom-daughter bond that was developed as a result of their mother and their Kid's early a long time together. And, they can most definitely treasure a mother and daughter matching allure bracelet that keep a Distinctive meaning for them equally.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.