Menu
 

Ķemeros godinās populārākos Mārtiņdienas ķekatu tēlus

  • Autors:  Apriņķis.lv
Ķemeros godinās populārākos Mārtiņdienas ķekatu tēlus Foto: www.daba.gov.lv

Lai godā celtu ķekatu jeb masku gājienu populārākos tēlus – lāci, vilku un dzērvi –, Dabas aizsardzības pārvalde 10. novembrī no plkst. 11.00 līdz 14.00 aicina uz pasākumu "Mārtiņdienas prieki" Ķemeru "Meža mājā".

"Latviešu tautas tradīcijās līdz ar Mārtiņdienu iesākas lielais ķekatu jeb masku gājienu laiks, kas turpinās līdz pat Meteņiem februārī. Mārtiņdiena ir būtiska latviešu kultūras identitātes daļa, un kas gan cits, ja ne mēs paši varam šīs tradīcijas godāt. Tikai tādā veidā tās iespējams nodot no paaudzes uz paaudzi. Tādēļ pasākumā gribam atraktīvā veidā jauniešiem parādīt, kāpēc ir vērts iemīļot tieši šos svētkus," pauž pasākuma organizatore Aija Balandiņa.

Ikviens varēs iemācīties darināt modernas maskas budēļu laikam, minēt seno latviešu mīklas, piedalīties mūsdienu tautas mīklu radīšanas procesā, iet Mārtiņdienas rotaļās, ēst gardu Mārtiņdienas zupu. Īpašu aktivitāti būs sarūpējusi arī vides gide Ilze Černovska, aicinot ikvienu iemēģināt roku latvisko zīmju, tostarp Mārtiņa zīmes, darināšanā no krāsainajām smiltīm, informē Dabas aizsardzības pārvaldes dabas izglītības centra “Meža māja" dabas izglītības darba speciāliste Baiba Ralle.

Tematiskas aktivitātes tiks veltītas arī trīs slavenākajiem budēļu tēliem, dzīvniekiem, kas sastopami arī Ķemeru Nacionāla parka mežos un purvos, – lācim, vilkam un dzērvei –, ļaujot uzzināt vairāk par viņu izplatību, dzīvesveidu un paradumiem. Arī dzīvnieku gatavošanās ziemai ir gana interesanta tēma, par ko varēs uzzināt daudz jauna.

"Senā pagātnē Mārtiņdiena iezīmēja saimnieciskā gada noslēgumu. Mārtiņš simbolizēja gadalaiku maiņu, veļu laika beigas un pāreju no rudens uz ziemu. Par to latviešu folklorā saglabājies vesels pūrs tautas mīklu un ticējumu. Tādēļ pasākumā vilksim paralēles ar senajiem laikiem un mūsdienām – uzzināsim, mācīsimies, kādi procesi dabā notiek, iestājoties ziemas sezonai," skaidro A. Balandiņa.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.