Menu
 

"Latio": Augusi vietējo pircēju interese par mājokļiem Jūrmalā

  • Autors:  Aija Klefelde, "Latio" mārketinga projektu vadītāja
Foto – www.jurmala.lv Foto – www.jurmala.lv

Nekustamo īpašumu tirgus pārorientēšanos uz vietējo iedzīvotāju, ko sekmējusi pandēmija, īpaši izteikti var manīt Jūrmalas tirgū, kurš līdz šim īpaši pievilcīgs bija ārvalstu klientiem. Kūrortpilsētu par savu dzīvesvietu izvēlas arvien vairāk pašmāju pircēju, kuru rocība ir augusi, un aktivitāte novērojama gan t.s. ekonomiskajā mājokļu segmentā, gan arī augstākajā cenu grupā, kurā vēl pirms apmēram pieciem gadiem vietējais pircējs nedominēja.

"Latio" Jūrmalas nodaļas vadītāja Ilze Jaungaile-Gaile atgādina Jūrmalas mājokļu tirgus vēsturiskās īpatnības: "Šo tirgu būtiski iespaidoja termiņuzturēšanās atļaujas (TUA) - tirgus to ietekmē strauji auga, taču 2015.gadā, mainoties nosacījumiem, pirmreizēji izsniegto TUA skaits būtiski samazinājās un kritās arī darījumu skaits ar nekustamajiem īpašumiem. Pircēju īpatsvars ir arī būtiski izmainījies: agrāk dominējošo ārvalstu klientu nu ir nomainījis vietējais pircējs - to novērojam visos mājokļu segmentos: gan t.s. ekonomiskajā, gan arī augstāku cenu kategorijā. Pēdējos gados tirgus ir stabilizējies un atsevišķos segmentos vērojama izaugsme."

Dzīvokļu tirgu "darbina" jaunie projekti

Jūrmalas tirgū procentuāli daudz vairāk darījumu notiek ar dzīvokļiem jaunajos projektos (36%) un darījuma summas būtiski pārsniedz pārējās Latvijas rādītājus (84% no dzīvokļu darījumu summas 2020.gadā veidoja pirkumi jaunajos projektos). Dzīvokļu darījumu skaits jaunajos projektos aizvien palielinās. Sērijveida projektu dzīvokļi darījumu skaita ziņā pērn bija vairāk (48% no visiem Jūrmalā veiktajiem dzīvokļu darījumiem), bet ieguldīto līdzekļu ziņā tie veidoja tikai 10% no dzīvokļu darījumiem kūrortpilsētā.

Kopējā darījumu summa ar dzīvokļiem Jūrmalā pērn sasniedza 90,6 miljonus eiro, kas bija par 32% vairāk nekā pirms gada, bet trīs gadu griezumā šī darījumu summa ir augusi par gandrīz 42 miljoniem eiro jeb 46%, liecina "Latio" pētījums. 2020.gadā tika reģistrēta arī divu ekskluzīvu dzīvokļu iegāde - katrs par aptuveni 5 miljoniem eiro, kas bija lielākie dzīvokļu darījumi pēdējo gadu laikā.

Visvairāk mājokļu darījumu notiek Kauguros (28%), lielākais īpatsvars no tiem ir dzīvokļi (35% no visiem dzīvokļu pārdevumiem). Nākamās populārākās apkaimes ir Dzintari (13%) un Bulduri (13%), kur notiek ne tikai dzīvokļu, bet arī māju darījumi (aptuveni 6% no visiem māju pārdevumiem).

Privātmājas kļuvušas dārgākas deficīta dēļ

Jūrmalas privātmāju apbūve ir ļoti dažāda, tā nav homogēna pat konkrētas apkaimes ietvaros: varam sastapt gan arhitektūras pieminekļus un ekskluzīvus īpašumus jūras krastā, gan arī pagājušajā gadsimtā būvētas privātmājas, kādas sastopamas visā Latvijas teritorijā. Darījumu skaits ar privātmājām 2020.gadā ir nedaudz samazinājies, salīdzinot ar 2019.gadu, taču kopējā reģistrētā darījumu summa ir palielinājusies, ko sekmējis pieprasījuma-piedāvājuma faktors.

Tāpat kā citur Latvijā, arī Jūrmalā lielāka pircēju interese ir par nelielām, labas kvalitātes mājām, novērojuši "Latio" speciālisti. Palielinājusies vēlme pirkt Jūrmalai raksturīgās koka mājas, ko sekmēja cita veida māju piedāvājuma trūkums. Tiesa, darījums ar šādām mājām notiek tikai tad, ja koka māju ir iespējams atjaunot. Ja koka ēka ir pilnībā jārestaurē, pircējs labāk izvēlas iegādāties zemi un uzbūvēt jaunu māju.

Privātās apbūves zemju darījumu skaits 2020.gadā bija būtiski augstāks nekā 2019.gadā - pieaugums par 36%, un 2021.gadā tas turpina palielināties. Vispieprasītākie zemesgabali bija Asaros (19% no visiem zemes darījumiem Jūrmalā pērn), tad sekoja Vaivari un Sloka, kā arī Melluži, kas ir ļoti pieprasīta apkaime arī privātmāju iegādei: 17% visu māju darījumu notiek Mellužos. Zemesgabalu cena, atkarībā no to atrašanās vietas variē plašā diapazonā. Piemēram, Lielupes apkaimēs, kas ir tālāk no Rīgas, zemes cena sasniedz 20-40 EUR/m2, un ir novērojama tendence, ka tiek iegādāti arī tādi zemes gabali, kas ir jāatmežo. Jūrmalas pirmajās līnijās, kas ir ļoti tuvu jūrai un ir tradicionāli ļoti pieprasīta apkaime, zemes gabali maksā no 80 līdz pat 300 EUR/m2.

Liels pieprasījums pēc visa veida mājokļiem

2020.gada otrajā pusē Jūrmalā, tāpat kā citviet Latvijā, pieprasījums pārsniedza piedāvājumu gan dzīvokļu, gan privātmāju, gan arī privātās apbūves zemes segmentā. Trūkst piedāvājuma, kas atbilstu pircēju vēlmēm un iespējām.

"Jūrmalas premium klases dzīvokļu cenas ir pielāgojušās tirgus prasībām, un tas sekmē arī pietiekamu interesi šajā tirgus segmentā. Savukārt daudz lētākajiem sērijveida dzīvokļiem lielā pieprasījuma dēļ cenas ir augušas pat vairāk, nekā iepriekš tika lēsts. Pieminēšanas vērts ir Jūrmalas mikrorajons Kauguri, kurš sāk "celties no pelniem". Interese par to kā potenciālo dzīvesvietu ar katru mēnesi pieaug, jo Kauguros ir teicama infrastruktūra - sabiedriskais transports, vairāki tirdzniecības centri un jūra rokas stiepiena attālumā, kā arī ir uzsākts konkurss par apjomīga aktīvās atpūtas parka un jauniešu mājas celtniecības darbiem. Pēdējo mēnešu laikā novērots, ka nepietiekošā piedāvājuma dēļ dzīvokļu cenas sludinājumos palielinās, piemēram, sasniedzot pat tūkstoti eiro kvadrātmetrā par dzīvokli Kauguros. Nepietiekamā piedāvājuma dēļ dzīvokļi tiek pārdoti par sludinājumu cenām. Turklāt vietējā klienta budžets ir jūtami audzis, un, piemēram, divu istabu dzīvoklis visai ātri tiek realizēts par 200 tūkstošiem eiro," skaidro eksperte.

Jūrmalas centrālajā daļā, kas tradicionāli bijusi ļoti pieprasīta un cenas ziņā arī dārgāka apkaime, jūtama nogaidīšanas politika, klienti vairāk sliecas uz īpašuma īri, nevis iegādi.

Tuvojoties vasarai, piedāvājuma trūkumu izjūt arī īres tirgū: gan īstermiņa, gan ilgtermiņa īrei dzīvokļiem, mājām. Vairāki jaunie Jūrmalas projekti ir operatīvi pārorientējušies uz dzīvokļu īri, jo tik raiti nevedas ar īpašumu pārdošanu. Kaut gan Krievijas, NVS valstu pilsoņu pieprasījums uz īri ir krietni mazinājies, vietējie klienti ir kļuvuši aktīvāki nekā jebkad agrāk. Līdz ar to būtiskas īres cenu korekcijas nav novērojamas un kā vienmēr noteicošais faktors ir pieprasījums pret piedāvājumu.

"Lielā interese un pieprasījums pēc mājokļiem Jūrmalā ir tāpēc, ka klienti kūrortpilsētā saredz dzīvesvietas pievilcību: priežu mežs, balto smilšu pludmale un jūra, attīstīta pilsētas infrastruktūra, intensīvi un daudzveidīgi kultūras dzīves pasākumi, ērta sabiedriskā transporta pieejamība, kā arī Rīgas un lidostas tuvums ir vērā ņemami faktori, kas nav pieejami katrā ārpus Rīgas esošā pilsētā," secina I.Jaungaile-Gaile.

Tirgus ar potenciālu

Iezīmējot tuvāko nākotni Jūrmalas mājokļu tirgū, speciāliste prognozē, ka 2021.gadā jauno projektu tirgus būs "uzsūcis" lielāko daļu dzīvokļu, kas bija būvēta TUA klientiem. Atsevišķos projektos tiek paaugstinātas cenas, kas tika samazinātas 2017.-2018.gadā. Sagaidāms, ka tuvākā gada laikā mājokļu cenas Jūrmalā kopumā varētu kāpt vismaz 5% apmērā, ko turpinās sekmēt augsts pieprasījums.

"Jūrmalai kā pilsētai ir milzīgs potenciāls. Jau redzams, ka investori atkal saredz iespējas šajā mājokļu tirgū un pamazām sāk aktivizēties. Jau šobrīd mūsu datubāzē ir vairāk nekā 500 īpašumu un vēl vairāk pircēju, kas meklē sev piemērotu nekustamo īpašumu. Kūrortpilsēta ilgojas pēc investoriem, kuri būtu ieinteresēti ne tikai klientu vēlmēm un iespējām pieejamu mājokļu, bet arī sabiedriskas nozīmes apbūvē, piemēram, veselības aprūpes, viesnīcu, biroju, sporta un citu publiski pieejamu ēku būvniecībā. Tas veicinātu cilvēku pieplūdumu visu cauru gadu, ne tikai vasaras sezonā. Jo vairāk būs sastopama šāda veida apbūve Jūrmalā, jo lielāka interese būs sagaidāma no vietējiem iedzīvotājiem," izsakās I.Jaungaile-Gaile.

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.