Menu
 

Ar kādu procesu jāsaskaras, vēloties atgriezt nodokļus no ārzemēm?

  • Autors:  Apmaksāta publikācija
Foto - publicitātes Foto - publicitātes

Vairākums, kas strādājuši ārzemēs, uzzinot par šo iespēju, steidz atgriezt nodokļus. Tomēr šis process var likties sarežģīts un nogurdinošs, tāpēc daži atmet tam ar roku. Viens no galvenajiem iemesliem ir procesa neapzināšana. Iegūstot sapratni par to būs vienkāršāk saņemties un atgriezt nodokļus no ārzemēm.

Par nodokļu atgriešanu

Lai nerastos nepamatotu vai pamatotu, tomēr jūsu gadījumam neatbilstošu cerību, būtu jāatrunā kas ir nodokļu atmaksa. Tā ir pārmaksāto nodokļu atgriešana. Pārmaksa izveidojas tad, kad samaksāts ir vairāk nodokļu nekā vajadzīgs. Jums šī nauda pilnīgi legāli pienākas, savukārt tās atgriešana neietekmē jūsu pensiju, pabalstus vai citas sociālās garantijas tajā valstī, kurā strādājāt.

Tie, kas strādājuši sezonas vai īslaicīgus darbus, var atgriezt visus nodokļus, jo šie nodokļu maksātāji visbiežāk nav sasnieguši konkrētās valsts ar nodokli neapliekamo ienākumu minimumu. Nodokļu atgriešana iespējama tikai no tām valstīm, ar kurām Latvija ir parakstījusi izvairīšanās no dubultās aplikšanas ar nodokli līgumus. Šie līgumi ir parakstīti ar vairākām Eiropas valstīm.

Kas būtu jāzina par dokumentiem

Nodokļu atgriešana bez nepieciešamajiem dokumentiem nav iespējama, tāpēc sākumā būtu par tiem jāparūpējas. Katrā valstī nepieciešami citādi dokumenti, bet gandrīz visās būs nepieciešamas speciālas formas par nopelnītajiem ienākumiem un samaksātajiem nodokļiem. Šīs formas izdod darba devējs (Lielbritānijā, Īrijā tās ir P45 un P60 formas, Norvēģijā– Arsoppgave un Selvangivelse (saņemamas nodokļu inspekcijā), Vācijā – Lohnsteuerbescheinigung utt.). Reizēm šo formu vietā iespējams izmantot pēdējās algas lapas.

Atkarībā no valsts var tikt pieprasīti arī citi dokumenti, dažviet nepieciešams ir sociālās apdrošināšanas numurs, informācija no nodokļu inspekcijas par jūsu ienākumiem Latvijā, īpašas kartes vai numuri, kas izdodami tikai konkrētajā valstī utt. Protams, vienmēr būs nepieciešama pases vai ID kartes kopija.

Ko darīt, ja nav pieejami visi nepieciešamie dokumenti? Šādā gadījumā būtu jāvēršas pie šajā sfērā strādājošajām starpnieku kompānijām, kuru stiprā puse ir nodokļu atmaksa un palīdz visos ar to saistītajos etapos – no visu nepieciešamo dokumentu saņemšanas līdz deklarāciju iesniegšanai. Ja vēlaties nodokļus atgriezt paši, vērsieties pie darba devēja vai nodokļu inspekcijā, atkarībā no tā, kādi dokumenti ir nepieciešami.

Deklarāciju iesniegšanas laiks

Nākamā lieta, kas jāzina, kad sākas un beidzas finanšu gads. Tas ir atkarīgs no katras valsts: Vācijā, Nīderlandē, Norvēģijā un daudzās citās valstīs finanšu gads sākas 1. janvārī un beidzas 31. decembrī, Lielbritānijā – no 6. aprīļa līdz nākamā gada 5. aprīlim utt.

Tomēr ne vienmēr ir jāgaida finanšu gada beigas, nodokļus iespējams atgriezt uzreiz pēc darba beigām un atgriežoties mājās.

Deklarāciju iesniegšana

Līdz gala datumam ir jāaizpilda deklarācijas un jāiesniedz tās ārzemju nodokļu inspekcijai. Tie, kas strādā kā individuālie komersanti, deklarācijas jāiesniedz katru gadu, citādāk tiks skaitīta soda nauda un izveidosies parāds.

Ja vērsīsieties pie starpniekiem, tie palīdzēs pareizi aizpildīt deklarāciju. Pildot pašiem, nereti ir vajadzīgas konkrētās valsts valodas zināšanas. Nepareizi aizpildot deklarāciju vai citos nesaskaņu gadījumos ar jums sazināsies nodokļu inspektori, tāpēc nemākot valodu šis process var kļūt sarežģītāks.

Iesniedzot deklarāciju

Ja bez piepūles aizpildāt deklarāciju un nerodas papildu jautājumi, atliek tikai gaidīt kad nauda atgriezīsies jūsu kontā. Tas, cik ātri atgūsiet naudu, ir atkarīgs no nodokļu inspekcijā notiekošajiem procesiem. Parasti nodokļu atmaksa aizņem ap 2–6 mēnešiem. Laika posms, par kuru var atgriezt nodokļus, var svārstīties no 3 līdz 6 gadiem.

Izmantojiet iespēju atgriezt nodokļus un saņemt savu naudu. Process vienmēr kļūst vienkāršāks, ja iepazīstaties ar to, savukārt ja lūdzat starpnieku palīdzību, to pat nejutīsiet.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.