Menu
 

"Augstsprieguma tīkls" elektroenerģijas sistēmas attīstībā plāno ieguldīt 216,05 miljonus eiro

  • Autors:  LETA
Foto: pixabay.com Foto: pixabay.com

Sistēmas pārvades operators "Augstsprieguma tīkls" (AST) no 2020. līdz 2029. gadam no saviem līdzekļiem plāno apakšstaciju pārbūvē, autotransformatoru un transformatoru nomaiņā, kabeļu un gaisvadu līniju, kā arī vadu un balstu nomaiņā ieguldīt 216,05 miljonus eiro, teikts AST elektroenerģijas pārvades sistēmas attīstības plānā 2020–2029, kas iesniegts Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā (SPRK).

Savukārt projektos, kuros paredzēts izmantot Eiropas Savienības līdzfinansējumu, tiks ieguldīti vēl 196,66 miljoni eiro. Līdz ar to kopējie ieguldījumi sistēmas attīstībā veidos 412,72 miljonus eiro. AST elektroenerģijas pārvades sistēmas attīstības desmit gadu plānu SPRK iesniedza 27. jūnijā.

Lai kavētu pārvades tīkla novecošanās tendences, tādējādi nodrošinot pārvades sistēmas stabilu darbību, tai pieslēgto lietotāju nepārtrauktu elektroapgādi ar elektroenerģiju pieprasītā apjomā, pārvades sistēmas operators paredz 110 kilovatu (kV) apakšstaciju un sadales punktu, 110kV elektropārvades līniju pārbūvi, kā arī 110 kV transformatoru nomaiņu un citus projektus, kas vērsti uz elektroenerģijas pārvades sistēmas darbspēju uzturēšanu. Plānā skaidrots, ka finanšu ieguldījumi tiek plānoti tā, lai ilgtermiņā pārvades iekārtas tik strauji nenovecotu.

Lai varētu izpildīt iepriekš minēto, elektroenerģijas pārvades sistēmas attīstības plānā ir paredzēts pārbūvēt 33 apakšstacijas, no kurām viena ir 330 kV un 32 ir 110 kV apakšstacijas. Tāpat plānots veikt četru autotransformatoru nomaiņu, 68 transformatoru nomaiņu, 761 330kV balstu nomaiņu, 64 kilometru 330 kV elektropārvades līnijas zibens aizsardzības ekrāntroses nomaiņu. Tāpat iecerēts nomainīts 2245 110 kV balstus un 161,7 kilometrus 110 kV vadus.

Attīstības plānā skaidrots, ka pirms gala lēmuma par ieguldījumiem infrastruktūras projektos pieņemšanas AST veiks attiecīgas darbības, lai pārliecinātos par projekta aktualitāti no infrastruktūras pasūtītāja puses, ar mērķi nepieļaut tādas infrastruktūras izbūvi, kuras noslodze faktiski netiks nodrošināta.

Apakšstaciju pārbūvē desmit gados plānots investēt 78,28 miljonus eiro, autotransformatoru un transformatoru nomaiņā – 31,77 miljonus eiro, bet kabeļu līnijās – 2,77 miljonus eiro. Savukārt gaisvadu līniju nomaiņā AST iecerējis investēt 75,29 miljonus eiro, un pārējiem pasākumiem paredzēts tērēt 27,94 miljonus eiro.

Savukārt 82,66 miljonus eiro paredzēts ieguldīt 330 kV gaisvadu elektropārvades līnijas izbūvē, 14,58 miljonu eiro – jaunas 330 kV līnijas "Rīgas TEC-2–Rīgas HES" izbūvē, 77 miljonus eiro – elektroenerģijas tīkla sinhronizācijas projekta 1. fāzē, bet 78,24 miljonus eiro – sinhronizācijas projekta 2. fāzē.

SPRK 16. jūlijā plkst. 10.00 rīko uzklausīšana sanāksmi par AST iesniegto elektroenerģijas pārvades sistēmas attīstības desmit gadu plānu. Sanāksme notiks regulatora telpās Rīgā, Ūnijas ielā 45.

AST ir neatkarīgs Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operators, kas nodrošina elektroenerģijas pārvades tīkla darbības un Latvijas elektroenerģijas sistēmas elektroapgādes drošumu, sniedz pārvades sistēmas pakalpojumus, balstoties uz publicētiem pārvades pakalpojuma tarifiem, veic pārvades sistēmas operatīvo vadību un nodrošina drošu, stabilu, elektroenerģijas pārvadi pārvades sistēmā. AST pieder valstij.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.