Menu
 

Ungārija saskata iespēju vienoties par ES budžetu; Polija pieprasa jaunu kompromisu

  • Autors:  LETA/Reuters/AFP

Strīds par Eiropas Savienības (ES) Covid-19 krīzes tautsaimniecības atveseļošanas paketi un budžetu tiks galu galā atrisināts, piektdien paziņojis Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns, savukārt Varšavā kāda augsta ranga amatpersona norādījusi, ka Polija patur tiesības pieprasīt "jaunu kompromisu" saistībā ar vienošanos.

"Ir iespējami daudzu veidu risinājumi, tas ir tikai jautājums par politisko gribu," intervijā radio sacīja Orbāns.

"Sarunas ir jāturpina, un beigās mēs nonāksim pie vienošanās. Tā tas parasti notiek," norādīja Ungārijas premjers.

Ir vairākas alternatīvas izejai no strupceļa, "kas ir pieņemamas Ungārijai un Polijai, kur izšķirošie ir tiesiskie aspekti, nevis politiskais vairākums".

Polijas prezidenta administrācijas vadītājs Kšištofs Ščerskis savukārt sacīja, ka viņa valstij Eiropas politikas ietvaros ir tiesības atteikties piekrist tam, "kas ir aplams".

"Mums ir tiesības meklēt un pieprasīt jaunu kompromisu," viņš sacīja raidorganizācijai "TVP Info".

Kā norādīja Orbāns, neatkarīgi no pašreizējām debatēm par ES fondiem, "visi attīstības projekti, ko Ungārija ir ieplānojusi nākamajiem desmit gadiem, tiks īstenoti".

"Mēs varam paņemt aizņēmumus arī bez Briseles. Ungārijas ekonomika pretstatā 2008.gadam balstās uz ļoti stingriem pamatiem," sacīja Orbāns.

Kā ziņots, Ungārija un Polija pirmdien uzlika veto ES ilgtermiņa budžetam un bloka tautsaimniecības atveseļošanas paketei pēc Covid-19 izraisītās krīzes.

Abas valstis iebilst pret tā dēvētās likuma varas sasaistīšanu ar ES finansējuma saņemšanu. Orbāns šo nosacījumu ir nodēvējis par politiski motivētu ieroci un saskata tajā šantāžu, kas vērsta pret valstīm, kas noskaņotas pret imigrāciju.

Orbāns sacīja, ka vairums ES valstu atbalsta migrāciju un ES var piespiest Ungāriju uzņemt migrantus, ja vairums tā nolems.

"Visu Briseles "bla bla" centrā ir, kā viņi var piespiest mūs darīt kaut ko, ko mēs nevēlamies," sacīja Orbāns.

Viņaprāt, Brisele vēlas šos jautājumus izlemt ar divu trešdaļu vairākumu, nevis pieņemot vienbalsīgus lēmumus.

Orbāns ir kategoriski noskaņots pret ES iecerēm par migrantu pārvietošanu bloka robežās.

Vācija, kas līdz 31.decembrim ir ES prezidējošā valsts, aktīvi strādā pie risinājuma, lai būtu iespējams apstiprināt ES daudzgadu budžetu un plānu bloka tautsaimniecības atveseļošanai pēc koronavīrusa pandēmijas izraisītās krīzes. Vairāki diplomāti uzskata, ka Orbāns un Polijas premjerministru Mateušu Moraveckiss varētu tikt klusām pārliecināti pieņemt garantijas, ka attieksme pret abām valstīm būs taisnīga.

"Eiropas Savienības maģija ir panākumi risinājumu meklēšanā pat tad, ja domājat, ka tas ir neiespējami," ceturtdien pēc sarunām sacīja Eiropadomes prezidents Šarls Mišels.

 

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.