Menu
 

Aptauja: Teju puse skolēnu vecāku neseko savu bērnu tēriņiem

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto - pixabay.com Foto - pixabay.com

Teju trešdaļa (29%) skolēnu vecāku reti vai gandrīz nekad nepārrunā ar saviem bērniem finanšu, naudas izmantošanas un budžeta plānošanas jautājumus, liecina “SEB bankas” veiktā aptauja. Turklāt teju puse jeb 47% skolēnu vecumā no 7 līdz 17 gadiem vecāku neseko līdzi tam, kā bērns izmanto savu naudu un kādus pirkumus veic.

Tikai 9% vecāku sarunas ar bērnu par finanšu jautājumiem ir ikdienas tēma un viņi kopā apspriež naudas tērēšanu un budžeta plānošanu. Visaktīvākie bērnu finanšu pratības veicināšanā ir vecāki vecuma grupā no 40 līdz 49 gadiem.

44% respondentu noradījuši, ka viņu bērnam nav bankas konta un maksājumu kartes. Iemesli tam ir dažādi. Visbiežāk (41%) vecāki domā, ka viņu bērns ir pārāk mazs, lai lietotu karti, savukārt nedaudz vairāk nekā trešā daļa aptaujāto (37%) norāda, ka ģimenē biežāk tiek izmantota skaidra nauda un bērnam privātiem tēriņiem ērtāk ir dot tieši skaidras naudas finanšu līdzekļus. 11% vecāku nav atvēruši bērnam bankas kontu un maksājumu karti, jo uzskata, ka dot maksājumu karti bērnam nav droši, savukārt 9% aptaujāto nav iedomājušies, ka bērnam iespējams atvērt bankas kontu un noformēt maksājumu karti.

“Satraucošs ir fakts, ka 17% vecāku atzīst, ka viņu bērnam trūkst finanšu pratības un tieši tādēļ viņam netiek atvērts bankas konts un noformēta maksājumu karte. Tas vēlreiz apliecina to, ka ir nepieciešama papildu izglītība – gan teorētiska, gan praktiska pieredze ģimenē –, veicinot ne tikai bērnu, bet, iespējams, arī pašu vecāku zināšanas par finanšu jautājumiem. Konta atvēršana bērnam ļauj izsekot bērna tēriņiem un kopā arī apspriest, cik lietderīgi tie ir bijuši, vienlaikus apgūstot arī citus naudas plūsmas un budžeta plānošanas jautājumus,” skaidro “SEB bankas” Privātpersonu segmenta vadītāja Elīna Kalniņa.

Vienlaikus viņa norāda, ka pozitīvi vērtējams fakts, ka 55% aptaujāto vecāku atzīst, ka viņu skolas vecuma bērnam ir savs bankas konts un maksājumu karte, kā arī vairāk nekā puse vecāku (52%) reguāri izrunā ar saviem bērniem to, kā bērni izmanto savu kabatas naudu.

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.