Menu
 

Reģionālo autobusu kustību sarakstos būs jāiekļauj informācija par reisu pieejamību cilvēkiem ar kustību traucējumiem

  • Autors:  LETA
Foto - arhīvs Foto - arhīvs

Reģionālo maršrutu autobusu pieturvietās kustības sarakstos būs jāiekļauj informācija par reisu pieejamību cilvēkiem ar kustību traucējumiem, paredz pirmdien Ministru kabineta komitejā atbalstītie grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos "Sabiedriskā transporta pakalpojumu organizēšanas kārtība maršrutu tīklā".

Pašreiz atbilstoši MK noteikumiem par sabiedriskā transporta pakalpojumu organizēšanas kārtību maršrutu tīklā pārvadātājiem pieturvietās jānodrošina kustības sarakstu plākšņu un citas informācijas izvietošanu. Tas attiecas gan uz pārvadātājiem republikas pilsētās, gan reģionālās nozīmes maršrutos.

Satiksmes ministrija (SM) skaidro, ka republikas pilsētās sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanas tiesības ir piešķirtas vienam pārvadātājam, kas nozīmē, ka tikai viens pārvadātājs ir atbildīgs par kustību sarakstu plākšņu uzstādīšanu un informācijas aktualizēšanu sabiedriskā transporta pieturvietās. Savukārt reģionālās nozīmes maršrutu tīklā ir 1067 autobusu maršruti ar 7530 reisiem, un sabiedriskā transporta pakalpojumu tajos kopā sniedz 28 pārvadātāji. Tas nozīmē, ka 28 pārvadātājiem ir pienākums pieturvietās uzstādīt pieturvietu plāksnes un atjaunot pieturvietu plāksnēs esošo informāciju.

Ņemot vērā, ka pašreiz nav noteikts vienota parauga kustības sarakstu plākšņu dizains un vienota satura informācija, kas ir attēlojama kustību sarakstu plāksnēs, daudzās reģionālas nozīmes maršrutu pieturās esošie autobusu kustību saraksti nav vizuāli pievilcīgi, nav ērti lietojami pasažieriem, satur neaktuālu informāciju, bieži vien viegli demontējami un sabojājami. Turklāt, ja vienā pieturvietā pasažieru apmaiņu veic dažādi pārvadātāji, tad pieturvietā atrodas vairāki dažāda dizaina un informāciju saturošie autobusu kustības saraksti, kuros sabiedriskā transporta pakalpojumu lietotājam ir grūti orientēties.

Lai atrisinātu radušos problēmu, SM izstrādājusi grozījumus MK noteikumos, paredzot atbildības sadalījumu par pieturvietās esošo autobusu kustības sarakstu izvietošanu un informācijas aktualizēšanu reģionālās nozīmes maršrutos. Ar jauno tiesisko regulējumu tiek paredzēts, ka Autotransporta direkcija pakāpeniski līdz 2021.gada 31.decembrim nomainīs pieturvietās esošās plāksnes un ievietos tajās aktuālos autobusu kustības sarakstus. Papildus tiek paredzēts, ka Autotransporta direkcija uzturēs kustību sarakstu plāksnes, nepieciešamības gadījumā, nomainot sabojātās vai nozagtās. Pārvadātāju pienākumos turpmāk būs kustību sarakstu plāksnēs attēlotās informācijas - aktuālā autobusu kustību saraksta ievietošana pieturvietu plāksnē.

Tiek paredzēts, ka turpmāk pārvadātājs, kas sniedz pakalpojumus reģionālās nozīmes maršrutos, kustību sarakstu ģenerēšanai izmantos Autotransporta direkcijas tīmekļvietnē pieejamo formu. Tādejādi tiks nodrošināts, ka visās reģionālās nozīmes autobusu maršrutu pieturvietās atradīsies vienāda dizaina autobusu kustības saraksti, turklāt vienā plāksnē tiks apkopota informācija par visu pārvadātāju izpildāmajiem reisiem. Liela informācijas apjoma gadījumā - pieturā atradīsies vairākas vienāda vizuālā izskata kustību sarakstu plāksnes. Tiek plānots, ka kārtība par informācijas apmaiņu starp Autotransporta direkciju un pārvadātāju, kas saistīta ar autobusu kustības sarakstu aktualizēšanu, ģenerēšanu un citiem jautājumi, tiks noteikta spēkā esošajos pasūtījuma līgumos. Vienlaikus tiek plānots, ka gadījumos, kad vienā reģionālās nozīmes maršrutā iekļautajā pieturā pasažieru apkalpošanu veic vairāki pārvadātāji, autobusu kustības sarakstu aktualizēšana tiks uzticēta vienam pārvadātājam, normatīvajos aktos noteiktā kārtībā sedzot ar šo procesu saistītās izmaksas.

Vienlaikus ar izstrādātajiem grozījumiem tiek paredzēts, ka, uzstādot kustību sarakstu plāksnes republikas nozīmes pilsētu esošajās pieturvietās, kurās notiek reģionālās nozīmes autobusu apstāšanās, reģionālās nozīmes autobusu kustības plāksnes izmērs ir atbilstošs republikas nozīmes pilsētas pieturvietā esošām autobusu kustības plāksnēm. Respektīvi, ar tiesisko regulējumu netiek mainīti pilsētas sabiedrisko transportlīdzekļu kustības saraksti, bet uz pieturvietas ceļa zīmes esošie reģionālās nozīmes autobusu kustību saraksti.

Lai veicinātu sabiedriskā transporta pakalpojumu pieejamību personām ar kustību traucējumiem, noteikumi tiks papildināti ar minimālās informācijas apmēru, kas ir attēlojams autobusu kustību sarakstā, tai skaitā iekļaujot informāciju par reģionālās nozīmes maršrutā esošo reisu izpildi ar autobusu, kas ir aprīkots personu ar kustību traucējumiem vieglai iekļūšanai autobusā un to pārvadāšanai. Personai ar kustību traucējumiem, atnākot uz pieturu vai iepazīstoties attālināti ar autobusu kustības sarakstu, būs informācija par tiem maršrutā esošajiem reisiem, kas tiek izpildīti ar aprīkotiem transportlīdzekļiem.

Papildus ar izstrādātajiem grozījumiem MK noteikumus plānots papildināti ar norādi, ka regulārie pārvadājumi pēc pieprasījuma var tikt izpildīti ar autobusu vai vieglo transportlīdzekli, kurā papildus transportlīdzekļa vadītāja sēdvietai ir ne vairāk kā astoņas sēdvietas.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.