Menu
 

Viņķele: Slimnīcu uzraudzībai nepieciešamas profesionālas padomes

  • Autors:  LETA
Foto: LETA Foto: LETA

Tā kā Veselības ministrijai (VM) nav jaudas detalizēti sekot līdzi kapitālsabiedrībās notiekošajam, Latvijas slimnīcu uzraudzībai ir nepieciešamas padomes – ne politiskas, bet profesionālas, intervijā aģentūrai LETA sacīja veselības ministre Ilze Viņkele (AP).

Viņķele saskata fragmentētu pieeju kapitālsabiedrību pārvaldībai. Šī iemesla dēļ plānots noteikt vienotus kvalitātes standartus, salīdzināmas prasības kapitālsabiedrībām, kā arī veicināt kapitālsabiedrību savstarpēju sadarbību.

Pēc Viņķeles domām, izmaiņu kapitālsabiedrību pārvaldībā ieviešana ir gribas un profesionalitātes jautājums. "Mums ir gan valsts, gan pašvaldību kapitālsabiedrības, kuras tiek pārvaldītas ļoti labi, kurām ir labi standarti, regulāra datu analīze, kuras var pateikt, cik par ko maksā. Man nav pamata domāt, ka mēs to nevarēsim izdarīt veselības aprūpē," sacīja ministre.

Viņa atgādināja, ka Latvija apņēmusies ievērot Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) prasības kapitālsabiedrību pārvaldībā, un slimnīcas nebūšot izņēmums. Lielo slimnīcu budžeti ir ļoti iespaidīgi, un slimnīcu uzraudzībai ir vajadzīgas padomes – ne politiskas, bet profesionālas, uzskata ministre.

Tāpat viņa domā, ka dati tiek izmantoti nepiedodami maz un neprofesionāli. Patlaban neesot iespējams salīdzināt viena īpašnieka – valsts – slimnīcu sniegumu. "Mums nav datu, kā slimnīcas rēķina pašizmaksu saviem pakalpojumiem uz vienu pacientu vai kā izlieto medikamentus uz vienu pacientu. Un man tiešām ir jautājums, kā tas var būt 2019. gadā?" jautāja Viņķele.

Viņa ir pārliecināta, ka patlaban veselības aprūpes sistēmā ietaupīt nav iespējams, bet noteikti var rīkoties efektīvāk. Kā stāstīja Viņķele, Latvijas Onkoloģijas centrā katastrofālā stāvoklī ir kanalizācijas un ūdensapgādes sistēma, tomēr iestāde iegādājās iekārtu, kura vēl ir eksperimentāla un tās pakalpojumus valsts neapmaksā. Iekārta maksājusi tikpat, cik maksātu kanalizācijas sistēmas remonts. "Šīs iekārtas pirkšanai dabū politisku lobiju augstākajā līmenī. Tā ir ne vien bezkaunīga, bet arī amorāla rīcība, jo kāds, kurš var iečukstēt ministrei vai premjeram ausī, nopērk sev, es atvainojos, spēļmantiņu tā vietā, lai labotu tualetes, kuras cilvēkiem līst uz galvas," sacīja Viņķele.

Viņa ir sašutusi, tomēr šo lēmumu vairs neesot varējusi atsaukt. "Ceru, ka šis uz kādu brīdi būs pēdējais precedents, kad iekārtu iepirkumos varēs rīkoties tik nekaunīgi," sacīja ministre.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.