Menu
 

Saudzējot Dortmaņa lobēliju, Ummja ezerā Carnikavas pagastā drīkstēs peldēties tikai vasaras beigās

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto - arhīvs Foto - arhīvs

Lai saudzētu reto un īpaši aizsargājamo ūdensaugu Dortmaņa lobēliju, no 1.jūnija līdz 15.augustam noteikts liegums peldēties Piejūras dabas parkā esošajā Ummja ezerā. Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) aicina šajā laikā atpūtai uz un pie ūdens izvēlēties citas ūdenstilpnes tuvākajā apkārtnē, piemēram, Lilastes ezeru, Dzirnezeru, Pulksteņezeru, Kadagas ezeru, Lielo un Mazo Baltezeru vai Rīgas jūras līča pludmali.

Pie Ummja ezera lieguma laikā būs izvietotas informatīvās zīmes par aizliegumu, un tā ievērošanu regulāri kontrolēs pārvaldes inspektori un Carnikavas novada pašvaldības policija.

Dortmaņa lobēlija ierakstīta Latvijas un Baltijas jūras reģiona Sarkanajā grāmatā. Latvijas Sarkanajā grāmatā tā ir 1. kategorijā, kurā iekļautas izzūdošās sugas. Šis augs ir vienīgā Latvijā sastopamā lobēliju dzimtas suga, kas ir ļoti reta un tādēļ īpaši aizsargājama. Ūdensaugs ir īpaši tīru ezeru indikatorsuga.

Pēdējo 100 gadu laikā ezeru aizaugšanas un ūdens piesārņošanas dēļ augs izzudis ļoti daudzos Latvijas ezeros, mūsdienās Ummja ezers ir viens no retajiem Latvijā vēl atlikušajiem dzidra ūdens ezeriem.

Mazā, trauslā puķīte Dortmaņa lobēlija sakņojas ezera dibenā pavisam nelielā dziļumā, tāpēc pārsvarā sastopama ezera piekrastē. Jūlijā tā paceļ virs ūdens 40-70 cm garu stublāju un zied ar baltiem ziediem, nobriedinot sēklas virs ūdens.

Dortmaņa lobēlijas lielākais drauds ir ezera ūdens piesārņošana ar organiskas izcelsmes piesārņojumu, kas ūdenstilpēs pārsvarā nonāk tieši lielā peldētāju skaita dēļ. Ummja ezerā pārmērīgās rekreācijas noslodzes dēļ ūdens krāsa jau ir nomainījusies no zilganzaļas uz zaļganu, bet ūdens dzidrība samazinājusies no 6 metriem 1906.gadā uz 3 metriem 2017.gadā, norāda DAP.

Jāatgādina, ka no 2.februāra stājies spēkā Valsts heraldikas komisija apstiprinātais Ādažu novada jaunais ģerbonis. Ģerboņa fonam izraudzīta zila un sudraba krāsa. Sudraba laukā ir zila smaile, uz tās zelta Dortmaņa lobēlija ar diviem sudraba ziediem ševrona veidā un vienu tādu pašu ziedpumpuru.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.