Menu
 

Pētījums: Vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju nekontrolē un nezina, cik daudz laika pavada viedierīcēs

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto - arhīvs Foto - arhīvs

Lai arī vairāk nekā trešdaļa iedzīvotāju konkrēti zina savus viedierīču lietošanas paradumus, kas viņiem ikdienā traucē, tikai 25% mēģina savus ieradumus mainīt, noskaidrots mobilo sakaru operatora “Tele2” sadarbībā ar pētījumu centru SKDS veiktajā aptaujā. Vairāk nekā puse (55%) Latvijas iedzīvotāju atzinuši, ka paši nekontrolē un precīzi nezina, cik daudz laika ikdienā tie pavada dažādās viedierīcēs.

Iedzīvotāji, kas apzinājušies viedierīču un interneta negatīvo aspektu ietekmi uz savu dzīvi, izmēģinājuši dažādus pasākumus šīs ietekmes mazināšanai. Kā liecina aptauja, starp populārākajām aktivitātēm ir atsacīšanās no viedierīču izmantošanas pie pusdienu vai vakariņu galda (37% iedzīvotāju to praktizē ikdienā), lietotņu jeb aplikāciju izdzēšana, jo tās prasījušas pārāk daudz uzmanības (29%), paziņojumu jeb notifikāciju atslēgšana (28%), e-pastu ignorēšana pēc darba laika un brīvdienās (26%).

Interesanti, ka savus sliktos interneta lietošanas paradumus vairāk apzinās un vairāk arī ar tiem cīnās gados jauni cilvēki, vecumā līdz 24 gadiem (42%).

“Nevar noliegt, ka mobilās ierīces ir kļuvušas par ļoti nozīmīgu mūsu ikdienas sastāvdaļu. Taču reizēm tālruņa lietošana kļūst par traucējošu  ieradumu, nevis saziņas līdzekli. Cilvēkos rodas trauksme palaist garām ko būtisku – e-pastu, zvanu, vai ziņu, tad pārbaudām telefonu pat tad, kad tas klusē, lai pārliecinātos, vai esam sasniedzami. Lai arī saziņa un dažādu darbu veikšana viedierīcē kļuvusi vienkārša, tas nedrīkst aizstāt komunikāciju ar cilvēkiem mums apkārt,” par tehnoloģiju lietošanas balansu ikdienā izsakās klīniskā psiholoģe, krīžu un konsultāciju centra “Skalbes” direktore Zane Avotiņa.

“Svarīgi apzināties, kādi ir mūsu paradumi un ko tie mums nodara, kādas savas vajadzības apmierinām, kad kārtējo reizi aiztiekam klusējošo telefonu un kliedējam garlaicību, nemeklējot alternatīvas. Apzinātība, lietojot savas viedierīces  var mazināt ikdienas stresu, palīdzēt būt kontaktā pašam ar savām emocijām, atpazīt un regulēt tās, kā arī ļauj fokusēties uz mums tik svarīgajām lietām un cilvēkiem apkārt. Ieplānojiet laiku bez ierīcēm, pavadiet laiku ar nozīmīgiem cilvēkiem, izstrādājiet savus ikdienas rituālus bez ierīcēm. Lai arī ikdiena nav iedomājama bez mobilā telefona, tā veselīga lietošana ir jāapgūst, lai mēs izmantotu ierīci, nevis ierīce izmantotu mūs.”

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.