LVM: Runas par milzīgiem izcirstiem koksnes apjomiem valsts vai privātajos mežos ir nepamatotas

(Komentēt)
LVM: Runas par milzīgiem izcirstiem koksnes apjomiem valsts vai privātajos mežos ir nepamatotas Foto: arhīvs
2017. gada 14. jūlijs, 9:16

Latvijā patlaban koksnes kopējā krāja salīdzinājumā ar Ulmaņlaikiem ir gandrīz četrkāršojusies, un nav pamata runām par milzīgiem koksnes apjomiem, kuri tiek izcirsti valsts vai privātajos mežos, sacīja Latvijas valsts mežu apsaimniekotāja "Latvijas valsts meži" (LVM) valdes loceklis Edvīns Zakovics.

"Par spīti dažu cilvēku apgalvojumiem, ka Latvijā mežu daudzums sarūk, koksnes kopējā krāja mūsu valstī salīdzinot ar Ulmaņlaikiem, ir pieaugusi 3,8 reizes, tātad gandrīz četrkāršojusies. Ja 1935. gadā tā bija 176 miljoni kubikmetru, tad pašlaik Latvijas mežos ir 677 miljoni kubikmetru koksnes," sacīja Zakovics, atsaucoties uz Latvijas Valsts mežzinātnes institūta "Silava" datiem.

Viņš piebilda, ka šie dati apliecina, ka audžu apjoms Latvijā turpina palielināties un pēdējos piecos gados ir audzis kopumā par 13 miljoniem kubikmetru jeb 2,6 miljoniem ik gadu. Līdz ar to sabiedrībā nereti kultivētajiem mītiem, ka Latvijas meži tiek izcirsti, nav skaitliska pamatojuma.

"Ko vispār nozīmē "izcirst mežu"? Tas nozīmē, ka mežs tiek likvidēts un vietā izveidots kaut kas cits. Piemēram, Brazīlijā tiek izcirsti Amazones džungļi un vietā ierīkotas kafijas vai banānu plantācijas. Arī Malaizijā tiek izcirsti džungļi un vietā stādītas eļļas palmu plantācijas, kuras dod trīs četras reizes lielākus ieņēmumus no hektāra nekā mežs. Tas tiešām rada draudus. Latvijā šādu procesu nav," viņš uzsvēra.

Zakovics piebilda, ka, pretēji jau deviņdesmito gadu sākumā aizsāktajām runām par mežu izciršanu Latvijā, meža zemes valstī palielinās. "Ja tā tiešām būtu [meži tiktu izcirsti], tad Latvijā jau sen vajadzētu būt tuksnesim. Taču tā nav un nebūs. Neviens no Latvijas mežsaimniekiem taču nav pašnāvnieks. Koksne Latvijā uzkrājas," sacīja Zakovics.

Viņš piebilda, ka ciršanas apmērs Latvijā ik gadu ir samērā nemainīgs un pie pārstrādes sektora nonāk 10-11 miljoni kubikmetru koksnes. Neliels apjoms koksnes tiek izvests uz tuvējiem ārvalstu tirgiem, piemēram, Igauniju, kur ir celulozes pārstrādes rūpnīca. Tāpēc nepamatoti runāt par milzīgiem apjomiem, kuri tiek izcirsti valsts vai privātajos mežos.

Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)

Meklēšana

Twitter @Aprinkislv

aprinkislv
Aptauja Ķekavā @Kekavas_novads Kā vērtējat drošības situāciju Ķekavā? aprinkis.lv/component/k2/i… pic.twitter.com/HfTT3wzFWS
aprinkislv
Karikatūra: Ar datoru ja draugos būsi, par dakteri pats sev kļūsi... aprinkis.lv/component/k2/i… pic.twitter.com/KU9YVeEhSP
aprinkislv
Mālpilieša ceļojums uz Aļasku aprinkis.lv/component/k2/i… pic.twitter.com/jhT169BWLw

Twitter Citi raksta

ugunsdzeseji
Šogad ugunsdzēsēji glābēji jau vairākkārt ir steigušies palīgā cilvēkiem, kuriem uz ledus bija notikusi kāda nelaim… twitter.com/i/web/status/9…
Carnikavas_nov
Līdz 22. janvāra plkst. 17.30 ir iespēja iesniegt priekšlikumus pašvaldības saistošajiem noteikumiem. Vairāk inform… twitter.com/i/web/status/9…
Stopini_Latvia
Šovakar, 19:00, Ulbrokā pulcēsimies 1991. gada janvāra barikāžu notikumu atcerei pic.twitter.com/bIssK7COP2

Saistītie raksti


Novadi un pilsētas
Visas tiesības aizsargātas © apriņķis.lv 2018