Kas vienam atkritumi, citam – bagātība. Neparastas idejas atkritumu pārstrādāšanā

(Komentēt)
Kas vienam atkritumi, citam – bagātība. Neparastas idejas atkritumu pārstrādāšanā Foto: gumdropltd.com

Kafijas krūzes un ķemmes no izlietotām košļenēm? Celtniecības materiāli no pieslapinātām autiņbiksītēm? Laivas degviela no... cilvēku taukiem? Pasaulē var atrast ne mazums radošu biznesa ideju, kā šķietami nekam nederīgus atkritumus pārvērst vērtīgos resursos.

Vai kādreiz esi pamanījis, ka pilsētas, ielas, parki, skolas, kinoteātri, vilcieni, lidmašīnas u.c. ir noklāti baltiem košļājamās gumijas traipiem? Izrādās, Lielbritānija tērē 150 miljonus sterliņu mārciņu gadā, lai attīrītu ielas no košļeņu lipekļiem. Londonas kompānija "Gumdrop" ir pirmais uzņēmums pasaulē, kas specializējies izlietotas košļājamās gumijas pārstrādē, no tās gatavojot zīmuļus, papīra kafijas krūzītes, ģitāras mediatorus, nozīmītes, lineālus, lidojošos šķīvīšus, ēdiena kastītes, ķemmes u.c.

Gumijas savākšanai pilsētas ielās kompānija ir uzstādījusi īpašas rozā tvertnes burbuļa formā. "Gumdrop" firmas jautājums ir lakonisks un pārdomas raisošs – "Par ko tu vēlies, lai kļūst tava košļene?" Vairāk informācijas šeit.

Pasaulē ik dienas atkritumos tiek izmesti miljoniem izlietotu autiņbiksīšu un citu higiēnas preču, kas pārsvarā nonāk atkritumu poligonos. Kanādas kompānija "Knowaste" ir pirmā kompānija pasaulē, kas specializējusies autiņbiksīšu un citu uzsūcošu higiēnas preču pārstrādē. Uzņēmums ir izstrādājis veidu, kā pārstrādes ceļā atbrīvoties no plastmasas un šķiedras, un no iegūtā materiāla gatavo kartona caurules, pakaišus mājdzīvniekiem, kompozītmateriālus celtniecībai un daudz ko citu.

Iepirkšanās centrs Eskilstunas pilsētā Zviedrijā spilgti apliecina vispārzināmo patiesību, ka tas, kas vienam atkritumi, citam – īsta bagātība. Veikalu ar "preci" apgādā iedzīvotāji, nododot tajā dažādas nevajadzīgas lietas. Mantas, ko iespējams salabot, tiek atjaunotas un pārdotas tālāk, savukārt lietas, ko pārdot nevar, nodod trūcīgo atbalsta organizācijām vai pārstrādei.

Cilvēku radošumam izejvielu pārstrādē nav robežu, un daži dara pavisam trakas lietas. Kāds drosmīgs kapteinis no Jaunzēlandes pārstrādājis sev un biedriem atsūktos taukus, tos izmantojot par laivas degvielu. No 10 litriem cilvēku tauku iegūti 7 litri biodegvielas, kas laivai ļāva nobraukt apmēram 15 km. Kapteiņa paraugam diez vai būs daudz sekotāju, taču vērts zināt, ka tauki (augu, dzīvnieku) ir vērtīgs resurss, no kura var iegūt videi draudzīgāku degvielu. Vairāk par neparasto projektu šeit.

Atkritumu apsaimniekošanas un vides risinājumu uzņēmums "Ragn-Sells", kura galvenā mītne ir Zviedrijā, ir viens no aprites ekonomikas līderiem šajā valstī un ir radījis daudz interesantu risinājumu resursu saudzīgai izmantošanai. Piemēram, "Ragn-Sells" ir izstrādājis tehnoloģiju notekūdeņu dūņu attīrīšanai no fosfora, kas tiek izmantots lauksaimniecības zemju mēslošanai. Pārtikas atkritumi tiek izmantoti, lai ražotu gāzi un enerģiju, bet atlikumi pārstrādāti, ražojot dārza augsni.

Savukārt vecu riepu pārstrādei "Ragn-Sells" ir radījis tehnoloģiju, kas ļauj ražot elastīgus seguma materiālus bērnu rotaļu un futbola laukumiem. Sadarbībā ar Zviedrijas un Igaunijas universitātēm "Ragn-Sells" izstrādā arī citus interesantus risinājumus resursu pārstrādē, kas nākotnē varētu tikt izmantoti dažādās nozarēs.

Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)

Meklēšana

Twitter @Aprinkislv

aprinkislv
Aptauja Ķekavā @Kekavas_novads Kā vērtējat drošības situāciju Ķekavā? aprinkis.lv/component/k2/i… pic.twitter.com/HfTT3wzFWS
aprinkislv
Karikatūra: Ar datoru ja draugos būsi, par dakteri pats sev kļūsi... aprinkis.lv/component/k2/i… pic.twitter.com/KU9YVeEhSP
aprinkislv
Mālpilieša ceļojums uz Aļasku aprinkis.lv/component/k2/i… pic.twitter.com/jhT169BWLw

Twitter Citi raksta

ugunsdzeseji
Šogad ugunsdzēsēji glābēji jau vairākkārt ir steigušies palīgā cilvēkiem, kuriem uz ledus bija notikusi kāda nelaim… twitter.com/i/web/status/9…
Carnikavas_nov
Līdz 22. janvāra plkst. 17.30 ir iespēja iesniegt priekšlikumus pašvaldības saistošajiem noteikumiem. Vairāk inform… twitter.com/i/web/status/9…
Stopini_Latvia
Šovakar, 19:00, Ulbrokā pulcēsimies 1991. gada janvāra barikāžu notikumu atcerei pic.twitter.com/bIssK7COP2

Saistītie raksti


Novadi un pilsētas
Visas tiesības aizsargātas © apriņķis.lv 2018