Valsts prezidents aicina ikvienu celt pieminekli Latvijai ar savu darbu un zināšanām

(Komentēt) Galerija
Valsts prezidents aicina ikvienu celt pieminekli Latvijai ar savu darbu un zināšanām Foto: Saeimas administrācija un LETA
2017. gada 19. oktobris, 12:37

"Gribu aicināt ikvienu no mums celt savu pieminekli Latvijai. Varam to izdarīt ar savām zināšanām, savu ikdienas darbu," Valsts prezidents Raimonds Vējonis ceturtdien aicināja svinīgajā ceremonijā par godu Brīvības pieminekļa atklāšanai pēc rekonstrukcijas.

"Mūsu zināšanas, mūsu cilvēku sasniegumi, mūsu ikdienas darbs ir stipras valsts, stipras sabiedrības pamats. Tā būs mūsu dāvana Latvijas simtgadē," teica Raimonds Vējonis.

Valsts prezidents uzsvēra, ka Brīvības piemineklis ir neatkarīgas Latvijas un mūsu tautas brīvības simbols. Viņš norādīja, ka ir atlicis mēnesis, līdz atzīmēsim mūsu valsts dibināšanas 99. gadadienu un ieiesim Latvijas simtgades gadā, tādēļ ir svarīgi, ka tiek saposti valsts simboli.

"Brīvības pieminekļa vēsture īpaši spilgti apliecina, cik liela nozīme ir iepriekšējo paaudžu atstātajam mantojumam, kas simbolizē tautai mūžīgi svarīgas vērtības, kas turpina dot cerību arī grūtos brīžos. Tādēļ Brīvības piemineklis nezaudēja savu nozīmi ar drūmajos okupācijas gados."

"Tā nozīmi nebija iespējams noslīcināt auto satiksmes straumē, kas toreiz šeit plūda garām, vai nebeidzamajos stāstos, kas tika veidoti, lai mēs domātu, ka šis piemineklis ir celts, lai slavinātu okupācijas režīmu. "Tēvzemei un brīvībai" – šie divi vārdi bija Latvijas cilvēku, mūsu viesu acu priekšā un neļāva aizmirst par brīvu un neatkarīgu Latviju. Tie iedvesmoja nesamierināties un, tiklīdz radās pirmā iespēja, arī atjaunot mūsu valsts brīvību," teica Valsts prezidents.

Savukārt Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece klātesošajiem teica, ka Brīvības piemineklis ir un vienmēr būs neizdzēšama latviešu tautas dvēseles sastāvdaļa. Ik dienu mums jāseko līdzi, lai Brīvības piemineklī iekaltās vērtības dzīvotu ikkatrā no mums, tādējādi mēs kopā kopsim un stiprināsim mūsu tautas ideju un vērtību vertikāli.

Saeimas priekšsēdētāja, uzsverot, ka Brīvības piemineklis kopā ar Latvijas karogu, himnu un valsts ģerboni ir viens no svarīgākajiem Latvijas simboliem, pauda gandarījumu, ka šodien atklājam to atkal sakārtotu un sakoptu. Viņa uzsvēra, ka ir svarīgi vienmēr sekot līdzi, lai Brīvības piemineklis – latviešu tautas arhitektūras un tēlniecības šedevrs – tiktu regulāri tehniski aprūpēts, un, kad rodas nepieciešamība, arī restaurēts.

Pēc svinīgās goda sardzes, ziedu nolikšanas, iepazīšanās ar restaurācijas darbu foto ekspozīciju un svinīgajām uzrunām pasākuma dalībnieki parakstījās Brīvības pieminekļa Goda grāmatā.

Brīvības pieminekļa aprūpe un restaurēšana tika sākta šā gada augustā. Darbus veica SIA "Global Project" (valdes priekšsēdētājs Haralds Rutkovskis) un restaurācijas speciālisti Sarmīte Gaismiņa, Ivo Graudums, Edgars Janočko, Kaspars Burvis. Pēc Rīgas domes informācijas, darbu izmaksas sasniedza gandrīz 190 000 eiro.

Darbu gaitā vispirms fotofiksācijās tika dokumentēts objekta stāvoklis pirms aprūpes-restaurācijas, kā arī apsekots pieminekļa tehniskais stāvoklis, izvērtējot, kartējot un identificējot bojājumus un precizējot plānotos aprūpes darbus.

Akmens virsmu tīrīšanu sāka ar 19 metrus augstā obeliska travertīna daļu, kur pielietoja mikroabrazīvo tīrīšanas metodi, kā arī veica travertīna atsāļošanu no vara savienojumu sāļiem. Tam sekoja šuvju izkalšana un virsmu skalošana, izmantojot augstspiediena ūdens mazgāšanas tehnoloģiju. Granīta virsmas tika tīrītas ar karstu ūdens strūklu zem spiediena.

Pakāpienu attīrīšanu veica mehāniski, ar skalpeli noņemot sāls garozu. Terases un pakāpienu bojātās šuves tika mehāniski izgrieztas, attīrītas un iestrādāts jauns šuvojums aptuveni 1500 metru garumā. Travertīna profilētajās joslās un ciļņos tika pieveidoti lokālie zudumi un pilnīgi atjaunots viss šuvojums.

Brīvības skulptūrai, pēc tās apsekošanas no iekšpuses un ārpuses, veica virsmas attīrīšanu un atjaunoja vaskojumu. Zvaigznēm pēc virsmu attīrīšanas no netīrumiem un putnu ekskrementiem veica zeltījuma atjaunošanu. Pieminekļa iekštelpu aprūpes darbos atjaunoja sienu un kāpņu krāsojumu, kā arī veica rūsējošo metāla daļu un betona stiegrojuma konservāciju.

Jau vēstīts, ka pirms gada pie Brīvības pieminekļa tika novietotas trīs no bronzas veidotas mākslinieciski informatīvās plāksnes. Tās tika iestrādātas asfalta segumā un uz plāksnēm četrās valodās – latviešu, angļu, krievu un vācu – izvietota informācija par pieminekļa autoriem, izveidošanas gadu un to, ka Brīvības piemineklis celts par tautas ziedojumiem.

Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)

Meklēšana

Twitter @Aprinkislv

aprinkislv
FOTO: Negaiss Stopiņos @Stopini_Latvia nesaudzē ne kokus, ne ceļazīmes aprinkis.lv/sabiedriba/pas… pic.twitter.com/e1zLNk91rD
aprinkislv
Zirgu dienas Inčukalnā @LatvianHorses @incukalnanovads – gan sports, gan šovs aprinkis.lv/sports/item/46… pic.twitter.com/BBjbStNB5L
aprinkislv
Glābējiem lielākās rūpes sagādājuši nolūzuši koki un bezpalīdzīgi kaķi aprinkis.lv/sabiedriba/kri… pic.twitter.com/jSJRTlpCHy

Twitter Citi raksta

Saulkrastu_nov
Jau šodien sākas starptautiskais festivāls "Saulkrasti Jazz" @SaulkrastiJazz Būs arī bezmaksas koncerti Saules lauk… twitter.com/i/web/status/1…
JurmalaLV
FOTO: Jomas ielas svētki nosvinēti!🎉 flickr.com/photos/jurmala… pic.twitter.com/5Jc8ZP9Nmn
Saulkrastic
Šodien 15:00 laipni lūgti Saules laukumā baudīt @SaulkrastiJazz festivāla bezmaksas koncertu un 19:00 Minhauzena Un… twitter.com/i/web/status/1…

Saistītie raksti


Novadi un pilsētas
Visas tiesības aizsargātas © apriņķis.lv 2018