Atzīmējot atjaunotās Klaušinieku mājas darbu noslēgumu, Turaidā iestādīti 50 koki

(Komentēt)
Atzīmējot atjaunotās Klaušinieku mājas darbu noslēgumu, Turaidā iestādīti 50 koki Foto: publicitātes
14. maijs, 15:48

VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) kopā ar sadarbības partneriem – organizāciju "Labie koki" un būvnieku "RERE Grupa" – pirmdien kopīgi iestādīja vairāk nekā 50 koku Turaidas muzejrezervātā.

"Šī ir mūsu darbinieku iniciatīva. Esam Turaidā atjaunojuši vienu no vienu no VNĪ uzsāktās pārmaiņu programmas "100 adreses Latvijas valsts simtgadei" objektiem – Klaušinieku māju. Ikdienā būvējot un atjaunojot ēkas, jūtam īpašu atbildību par modernās apbūves un dabas līdzsvara saglabāšanu. Ar simbolisko velti – vairāk nekā 50 koku stādīšanu – vēlamies apliecināt, ka sakopts īpašums vienmēr vērtīgāks ir tad, ja apkārt tam ir arī zaļojoša vide," uzskata VNĪ valdes priekšsēdētājs Ronalds Neimanis.

Atjaunotās Klaušinieku mājas apkārtnē līdzās trim lieliem ozoliem šodien iestādīti arī dekoratīvie ķirši, ceriņi, spirejas, segliņi un grimoņi papildinās ideju par Klaušiniekiem kā latvisku sētu.

"Turaida ir īpaša vieta ne vien vēsturiski, bet arī tāpēc, ka Turaidā vienmēr bijusi īpaša attieksme pret kokiem un dabu. Cerams, šodien iestādītie koki labi iedzīvosies jaunajā mājvietā un priecēs apmeklētājus, un šai VNĪ vides apzaļumošanas aktivitātei sekos nākamā," sacīja organizācijas "Labie koki" vadītājs Edgars Neilands.

"Klaušinieku māja mums ir īpašs, no sirds veidots roku darbs, radīts, apvienojot gadsimtiem senas, izzudušas aroda prasmes, ko nodot tālāk jaunajiem meistariem, ar labākajām mūsdienu tehnoloģijām," sacīja "RERE Grupa" valdes priekšsēdētājs Guntis Āboltiņš-Āboliņš.

Turaidas muzejrezervāta direktore Anna Jurkāne, paužot prieku par sadarbību, atgādināja, ka Turaidas muzejrezervāta teritorija ir gan arheoloģijas, gan vēstures, gan arhitektūras un kultūrainavas piemineklis.

VNĪ valsts simtgades priekšvakarā ir pabeigusi īpašā kultūras pieminekļa, Turaidas muzejrezervāta Klaušinieku mājas restaurāciju. Pateicoties veiksmīgai sadarbībai starp pasūtītāju, būvnieku "RERE Meistari" un citām iesaistītajām pusēm, objekts ekspluatācijā tika nodots agrāk, nekā plānots – jau 2018. gada martā, bet durvis plašākam apmeklētāju lokam vērs Muzeju naktī 19. maijā.

Īpaši aizsargājamā kultūras pieminekļa, Turaidas muižas kompleksā ietilpstošās, 18. gadsimtā celtās Klaušinieku mājas atjaunošana aizsākās 2015. gadā. Līdz mūsdienām daļēji bija saglabājušies ēkas pamati un neliela daļa ēkas, kas bija sliktā tehniskajā stāvoklī. Lai saglabātu ēkas autentisko izskatu, veicot restaurācijas darbus, izmantoti veco pamatu laukakmeņi, veidotas māla kleķa sienas un niedru jumts.

Vēsturiskā ēka un tajā izvietotās ekspozīcijas kalpos par simbolu klaušu laikam un latviešu zemnieka ceļam līdz Latvijas valsts dibināšanai. Objekta celtniecība kopumā izmaksājusi 622 tūkstošus eiro, kas ir 100% valsts finansējums. Jaunā ekspozīcija "Ceļā uz Latvijas valsti. Klaušinieks. Saimnieks. Pilsonis" tiks atvērta nākamgad – 2019. gada 4. maijā.

 

Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)

Meklēšana

Twitter @Aprinkislv

aprinkislv
Zirgu dienas Inčukalnā @LatvianHorses @incukalnanovads – gan sports, gan šovs aprinkis.lv/sports/item/46… pic.twitter.com/BBjbStNB5L
aprinkislv
Glābējiem lielākās rūpes sagādājuši nolūzuši koki un bezpalīdzīgi kaķi aprinkis.lv/sabiedriba/kri… pic.twitter.com/jSJRTlpCHy
aprinkislv
Satiksmes negadījumos Pierīgā cietis velosipēdists, gājēja un pasažieris aprinkis.lv/zinas/item/463… pic.twitter.com/xoc03hGEH7

Twitter Citi raksta

Saulkrastu_nov
Jau šodien sākas starptautiskais festivāls "Saulkrasti Jazz" @SaulkrastiJazz Būs arī bezmaksas koncerti Saules lauk… twitter.com/i/web/status/1…
JurmalaLV
FOTO: Jomas ielas svētki nosvinēti!🎉 flickr.com/photos/jurmala… pic.twitter.com/5Jc8ZP9Nmn
Saulkrastic
Šodien 15:00 laipni lūgti Saules laukumā baudīt @SaulkrastiJazz festivāla bezmaksas koncertu un 19:00 Minhauzena Un… twitter.com/i/web/status/1…

Saistītie raksti


Novadi un pilsētas
Visas tiesības aizsargātas © apriņķis.lv 2018