Laimas pulksteņa rekonstrukcijā vissarežģītākā bijusi gaismas objektu izveide

(Komentēt) Galerija
"Laimas" pulksteņa rekonstrukcijā vissarežģītākā bijusi gaismas objektu izveide Foto: LETA
2017. gada 29. decembris, 14:36

Pie Brīvības pieminekļa atklātā "Laima" pulksteņa rekonstrukcijas procesā vissarežģītāk bijis piemeklēt atbilstošu materiālu gaismas objektu aizsegšanai, atzina pulksteņa dizaineris Arvis Sproģis.

"Pati pulksteņa uzbūve ir sarežģīta, jo tas sastāv no vairākām daļām. Tam ir kristāla stikla korpuss, kurš izskatās gan matēts, gan daļēji laminēts un nepieciešams panākt, ka gaisma caur šo stiklu spīd tā, ka pats gaismas izstarotājs nav redzams. Ar šīs funkcijas realizēšanu mēs ļoti ilgi eksperimentējām, lai rezultāts būtu tieši tāds, kā esam iedomājušies," sacīja Sproģis.

Tāpat sarežģīti bijis izveidot laikrāža ciparnīcas izgaismojumu, kas radījis daudz satraukumu, jo tika veidots "pēdējās projekta dienās".

"Šāda apmēra rekonstrukcija normālos apstākļos būtu jāveic vismaz divus mēnešus. Mēs to izdarījām mēneša laikā," atzina dizaineris, norādot, ka, lai gan sadarbība ar uzņēmējiem sākta savlaicīgi, darba termiņš bijis vien mēnesis "apstākļu sakritības dēļ". Pulksteņa rekonstrukcijas procesā kopumā piedalījušies vismaz 30 cilvēki.

Sproģis norādīja, ka rekonstrukcija ilga tieši mēnesi, un galvenais uzdevums bija "nezaudēt pulksteņa vēsturisko šarmu apvienojot to ar daudz mūsdienīgāku izskatu". Dizaineris neslēpa, ka šis viņa līdzšinējā karjerā ir nozīmīgākais projekts.


Viena no pulksteņa jaunajām funkcijām ir laika atskaites veikšana līdz Latvijas simtgadei - 2018. gada 18. novembra plkst.17. Šāds laiks izvēlēts, jo tieši plkst.17, 1918. gada 18. novembrī, pašreizējā Latvijas Nacionālajā teātrī tika parakstīta deklarācija par Latvijas valsts dibināšanu.

Tāpat turpmāk katrā apaļajā stundā pulkstenis atskaņos kādu no 24 Raimonda Paula melodijām, kuras maestro ierakstījis speciāli šim notikumam. Kā pirmā atklāšanas ceremonijā plkst.12 skanēja "Cielaviņa".

Klātesošie viesi atzīmēja, ka "Laimas" pulkstenis visos laikos bijis populāra tikšanās un iepazīšanās vieta, un nereti šīs iepazīšanās arī rezultējušās ar kāzām. Atklāšanas ceremonijā piedalījās arī producents un rakstnieks Guntars Račs, kurš klātesošajiem atklāja, ka tieši pie šī pulksteņa reiz liktenīgi saticies ar savu sievu Sintiju.

Pulksteņa atklāšanas ceremonijā piedalījās kultūras ministre Dace Melbārde, "Orkla Confectionery & Snacks Latvija" valdes priekšsēdētājs Toms Didrihsons, pulksteņa jaunā veidola dizaineris Arvis Sproģis un maestro Pauls.

Toms Didrihsons atzina, ka ir lepns par iespēju dāvāt rīdziniekiem un tās viesiem "spožu un modernu laikrādi pašā pilsētas sirdī piešķirot tam vēl nebijušas funkcijas".

Pēdējo reizi pulkstenim pilna rekonstrukcija veikta 1999.gadā, kam sekojušas vēl dažas kosmētiskās apkopes.

Kopumā rekonstrukcijas procesā ieguldīti vairāk nekā 106 000 eiro.

Kā ziņots, "Laimas" pulksteņa pirmsākumi meklējami 1924. gadā, kad Rīgas centrā tika novietots centrālais pulkstenis, kas sākotnēji sabiedrībā bija zināms kā "Lielais pulkstenis". Vēlāk, 1936. gadā, pulkstenim tika piešķirts "Laimas" vārds.

Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)

Meklēšana

Twitter @Aprinkislv

aprinkislv
@Maris_Zanders : 16. marts un ar to saistītie viedokļi, kas atkārtojas gadu no gada – gan "pret", gan "par" pusē. G… twitter.com/i/web/status/9…
aprinkislv
Ko redzēt un dzirdēt, kur aiziet un piedalīties. Plāns nedēļas nogalei Pierīgā aprinkis.lv/component/k2/i… pic.twitter.com/ix1gG3HVCP
aprinkislv
Aptauja Saulkrastos @Saulkrastu_nov : Ko jums nozīmē 16. marts? aprinkis.lv/component/k2/i… pic.twitter.com/8ajhGoyKY8

Twitter Citi raksta

Sigulda_Thrills
"Baltu rotu" darbnīcā iespējams iepazīties ar latviešu filmas "Nameja gredzens" galveno varoni - meistaru darināt… twitter.com/i/web/status/9…
Marupes_novads
Iznācis 2018.gada marta “Mārupes Vēstis” numurs: ej.uz/pjxb pic.twitter.com/6qILWWePm7
Adazu_novads
Līdz rītdienai, 16.martam, aicinām paust viedokli par “Dievnama, baptistērija un saiešanas nama izbūve Rīgas gatv… twitter.com/i/web/status/9…

Saistītie raksti


Novadi un pilsētas
Visas tiesības aizsargātas © apriņķis.lv 2018