Logo
Drukāt šo lapu

Pieci vienkārši gripas laika padomi. Iesaka profesore

Pieci vienkārši gripas laika padomi. Iesaka profesore Foto - arhīvs

Gripa ir sena vīrusinfekcija, kas zināma jau vairākus gadsimtus. Visdrošākā aizsardzība pret šo dzīvīgo un mainīgo vīrusu, kas labi piemērojas apstākļiem, ir vakcinācija. Tomēr gripas sezonas laikā būtiski ņemt vērā pavisam vienkāršus padomus, kas mazinās saslimšanas iespēju.

Gripa izplatās pilienu ceļā pa gaisu. Taču gripas inficēts materiāls var nonākt arī uz sadzīves priekšmetiem, līdz ar to, liekot pirkstus pie sejas, to varam ievazāt mutē vai deguna gļotādā, tādējādi inficējoties. Tāpēc nepieciešams ievērot tīrību visos aspektos:

- vēdināt telpas;

- nelikt rokas pie mutes vai deguna, esot sabiedriskās vietās;

- mazgāt rokas ar ziepēm un biežāk kā parasti nomazgāt arī seju;

- lietot traukus atsevišķi, jo nekad nevar zināt, kurš no mājiniekiem vai kolēģiem ir jau inficējies.

Ieteicams novērst papildu faktorus, kas veicina saslimšanu ar gripu, piemēram, sekot, lai kājas un rokas ir sausas un nesalst.

Ja slimība tomēr ir sākusies, galvenais ir necensties veikt varoņdarbus, dodoties uz darbu, bet gan atrasties mājās. Tam ir divi iemesli. Viens – neinficēt citus, otrs – nepasliktināt savu veselības stāvokli. Gripas ārstēšana var būt ļoti efektīva, pateicoties etioloģiskiem medikamentiem, kas mazina vīrusa vairošanos.

Svarīgi ārstēšanu uzsākt pirmajās divās, trīs diennaktīs. Tāpēc ieteicams uzreiz sazināties ar ārstu, tiklīdz ir temperatūra, nespēks, aizlikts deguns, krekšķis un aizdusa – elpas trūkums ne tikai tad, kad ir fiziska slodze, bet arī miera stāvoklī –, lai ārsts izlemj, cik nepieciešams ir pretgripas preparāts.

Visas tiesības aizsragātas © apriņķis.lv 2018