Kā cīnīties ar odiem?

(Komentēt)
Kā cīnīties ar odiem? Foto: pixabay.com
2017. gada 15. jūlijs, 15:17

Labā ziņa – odu, kas izplata bīstamas infekcijas slimības, Latvijā nav. Turklāt ne visi odi kož cilvēkiem – daļa asinssūcēju vairāk iecienījusi dzīvniekus. Par saviem uzbrukumu upuriem, ja iespējams, tie izvēlas bērnus (jo bērniem ir plāna āda) un arī sasvīdušus pieaugušos.

Gadās, ka cilvēki pat nokļūst slimnīcā ar smagām ādas reakcijām, kam var pievienoties arī ādas infekcijas. Ir, protams, cilvēki, kuriem odu kodumi netraucē. Taču ir arī tādi, kuriem attīstās smagas alerģiskas saslimšanas. Ir bijuši gadījumi, kad cilvēkam viss tā sācis niezēt, ka viņš ir kasījis, kasījis un beigu beigās pat ticis hospitalizēts ar ādas ekzēmu vai piodermiju. Tāpēc cilvēki ar augstu jutīgumu pret kukaiņu kodumiem nekādā gadījumā nedrīkst aizmirst par to atbaidīšanas līdzekļiem.

Insekti lido uz gaismu, tāpēc logam priekšā vajadzētu likt aizsargtīklu vai arī logs vakaros jāaizver. Pastāv vēl viens variants – dažādi odu atbaidīšanas līdzekļi, kas tirdzniecībā ir plašā piedāvājumā. Tie ir gan ķīmiski, gan dabīgi. Kādu labāk izvēlēties? Ja cilvēks dodas uz mežu, kur ir ļoti daudz odu, un paredzams ilgstošs darbs vai pastaiga, tad labāk izvēlēties ķīmisko – no tā būs lielāks efekts, kā arī tā darbība būs krietni ilgāka. Ķīmiskie līdzekļi nav ieteicami maziem bērniem un grūtniecēm.

Gadījumā, ja tā ir atpūta vasarnīcā vai citā vietā, kur odu ir maz, tad priekšroka būtu dodama dabīgiem atbaidīšanas līdzekļiem – ēteriskām eļļām vai tās saturošiem līdzekļiem, piemēram, eikalipta eļļai. Taču jāatceras, ka to neiesaka bērniem, kas ir jaunāki par trim gadiem. Efektīvas ir arī lavandas, citronellas, ģerāniju, krustnagliņu ēteriskās eļļas, tomēr tās var lietot tikai tad, ja nav alerģijas pret šiem augiem. Jāatceras, ka ēteriskām eļļām būs īsāks iedarbības periods – tas nepārsniedz divas stundas.

Starp populāriem tautas līdzekļiem odu atbaidīšanai var minēt kumelīšu vai krustnagliņu novārījumu, svaiga bazilika vai tomātu lapu smaržu, kukaiņus palīdzēs atbaidīt arī ierīvēšanās ar zivju eļļu, svaigu citronu vai dillēm. Niezes mazināšanai jālieto nedaudz atšķaidīts ābolu etiķis, citrona vai laima sulas, var aplicēt uz koduma vietas medu vai arī audumā ietītu ledus gabalu.

Īpaša uzmanība jāpievērš bērniem. Ja bērnam ir atopiskais dermatīts vai cita alerģiska slimība, oda kodums var izsaukt nopietnu alerģisku reakciju. Aptiekā atrodama pietiekami plaša bērniem piemērotu repelentu izvēle, kas būtu jālieto, ja paredzēta uzturēšanās vidē, kur varētu būt daudz odu. Ja kukaiņu kodumi jau izsaukuši alerģiju, tādā gadījumā jādodas uz aptieku pēc antihistamīna preparātus saturošam tabletēm un gēliem.

Katram jāapzinās savs risks un, pirmkārt, jāmēģina izvairīties no vietām, kur ir daudz odu, kā arī jāizmanto repelenti. Tomēr arī sagatavot attiecīgos medikamentus, ņemot vērā iepriekšējo pieredzi, par ļaunu nenāks.

Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)

Meklēšana

Twitter @Aprinkislv

aprinkislv
Pamatīgas zināšanas un skolēnu līdzdalība - tā dziļo pārmaiņu mērķi, uzsākot izglītības reformu, raksturo Valsts iz… twitter.com/i/web/status/1…
aprinkislv
No redakcijas arhīva: Darba Balss un Rīgas Apriņķa Avīze Jāņos aprinkis.lv/component/k2/i… pic.twitter.com/fhLAERW90H

Twitter Citi raksta

Marupes_novads
Lai iegūtu nepieciešamo summu dalībai Pasaules čempionātam para-iejādē, ģimenes restorāns “Hercogs” Mārupē 30. jūn… twitter.com/i/web/status/1…
Adazubiblioteka
Ādažu bibliotēka aicina apskatīt fotoizstādi “Kļūdies tā, lai citiem prieks”! Novērtējiet, kādas valodas kļūmes va… twitter.com/i/web/status/1…
Valsts_policija
23. jūnija vakarā Ādažos aizturēts piedzēries līgotājs, kurš izdazīja logus četrām automašīnām:… twitter.com/i/web/status/1…

Saistītie raksti


Novadi un pilsētas
Visas tiesības aizsargātas © apriņķis.lv 2018