Ģimenes ārsti VM aicinājumu parakstīt sadarbības memorandu uzskata par formālu un gaida saturīgākus problēmu risinājumus

(Komentēt)
Ģimenes ārsti VM aicinājumu parakstīt sadarbības memorandu uzskata par formālu un gaida saturīgākus problēmu risinājumus Foto: pixabay.com
2017. gada 13. novembris, 10:35

Latvijas Ģimenes ārstu asociācija (LĢĀA) veselības ministres Andas Čakšas aicinājumu ģimenes ārstus iesaistīties normatīvo aktu izstrādes procesā un parakstīt memorandu par līdzdarbību valsts pārvaldē uzskata par formālu atrakstīšanos, pauda asociācijas prezidente Sarmīte Veide.

Veides skatījumā, pēdējo gadu pieredze skaidri parādot, ka LĢĀA priekšlikumi sistemātiski tiek ignorēti un lēmumi Veselības ministrijā (VM) tiek pieņemti vienpusēji.

Veide kritizēja, ka Čakša atsakās slēgt koplīgumu ar LĢĀA un nav paskaidrojusi, kā tiks īstenotas Satversmē noteiktās strādājošo tiesības. "Ministre atrunājas, ka ģimenes ārsti pielīdzināmi uzņēmējiem, bet vienlaikus pilnībā diktē noteikumus un aizliedz rīcību, kas raksturīga uzņēmējiem. Ģimenes ārstam nedod ne strādājošajam raksturīgo aizsardzību, ne uzņēmēja brīvību, ir tikai valsts diktāts," sacīja asociācijas vadītāja.

Pēc viņas paustā, lai būtu vērts ņemt vērā ministrijas aicinājumu noteikt valsts un ģimenes ārstu attiecības publiskā līguma ietvarā, no VM vajadzētu skaidru atbildi, kā tā šajā ietvarā risinās samilzušās ģimenes ārstu darba problēmas ar atalgojumu, prakses darbības nodrošināšanu, neierobežotām darba stundām un bez atvaļinājumiem, kā arī ar "vāju e-veselību, kura patērēs nepieņemami lielu pacienta konsultācijas daļu".

Veide uzsvēra, ka tālākā ģimenes ārstu rīcība būs atkarīga no tā, kādu veselības ministres atbildi tā saņems par to, kad, kādos termiņos, kādā juridiskajā ietvarā un kurus jautājumus ministrija gatava risināt.

Jau ziņots, ka Nacionālais veselības dienests piedāvās slēgt jaunus līgumus, lai nodrošinātu savlaicīgu 2018. gada līgumu par valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu slēgšanas procesu. Vienlaikus tieši e-veselības sistēmas lietošanas līguma noslēgšana ir priekšnosacījums, lai ārstniecības iestāde varētu noslēgt līgumu par valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu.

Kā ziņots, maija beigās LĢĀA iesniedza VM piedāvājumu veidot divpusēju Izlīgšanas komisiju, lai vienotos par asociācijas biedru-ģimenes ārstu izteikto prasību izpildi. Ministrijai noraidot šo piedāvājumu, 3. jūlijā vairāk nekā 600 ģimenes ārstu sāka streiku. Asociācija solīja streiku pārtraukt, ja izdosies panākt vienošanos par prasību izpildi, tostarp kapitācijas naudas palielināšanu par 30%.

No 18. jūlija LĢĀA mīkstinājusi streika formu, turklāt pavisam nesen izteikusi jaunu piedāvājumu VM un valdībai slēgt koplīgumu par asociācijas biedru-ģimenes ārstu interešu aizstāvību nākamgad. Ministrija gan norādījusi, ka juridiski šāda veida līgumu nevar piedāvāt, bet aicina slēgt sadarbības memorandu.

Šāds VM piedāvājums pārsteidza asociācijas prezidenti Veidi, jo sadarbības memorands ar ministriju tika noslēgts jau pirms 12 gadiem - 2005. gada 26. maijā.

Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)

Meklēšana

Twitter @Aprinkislv

aprinkislv
Ivars Āboliņš: Latvijas Radio šā gada budžets plānots pēc pavisam citiem principiem aprinkis.lv/component/k2/i… pic.twitter.com/PI67fgqYQQ
aprinkislv
@Dzintris Kolāts. Komentārs. Cik bieži labāk ir nezināt aprinkis.lv/component/k2/i…
aprinkislv
Pērn sarkanais gailis Pierīgas novados dziedājis retāk aprinkis.lv/sabiedriba/kri… pic.twitter.com/S6yK4gBPqV

Twitter Citi raksta

Stopini_Latvia
Janvārī Ulbrokas bibliotēka aicina iepazīt simbolus, zīmes, rakstus un Stopiņu novada tautastērpu… twitter.com/i/web/status/9…
Stopini_Latvia
Aptaujas rezultāti par Ulbrokas apļa labiekārtojumu bit.ly/2DLAwQC pic.twitter.com/K2nNjTMYl4
Sigulda_Thrills
Ziemas garšu svinēšanas pasākumā varēs mieloties ar tādiem gardumiem kā grilēti nēģi, dry – age liellopgaļas burger… twitter.com/i/web/status/9…

Saistītie raksti


Novadi un pilsētas
Visas tiesības aizsargātas © apriņķis.lv 2018