Mediķi šī gada desmit dienās snieguši palīdzību 29 maziem bērniem ar nopietniem apdegumiem

(Komentēt)
Mediķi šī gada desmit dienās snieguši palīdzību 29 maziem bērniem ar nopietniem apdegumiem Foto: arhīvs
11. janvāris, 11:28

Šī gada janvārī tikai desmit dienu laikā Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķi steigušies palīgā 29 bērniem vecumā līdz trīs gadiem, kuri guvuši nopietnus apdegumus un applaucējumus, informēja dienesta pārstāve Inga Vītola.

Vakar nopietnus krūškurvja un vienas rokas apdegumus Vidzemes reģionā guva gadu un četrus mēnešus veca meitene, kura sev virsū uzrāva aizsniedzamā vietā uz galda atstātu verdošas kafijas krūzi, bet Rīgā trīs gadus veca meitenīte apgāza karstas tējas krūzi un guva krūškurvja, vienas puses pleca un rokas apdegumus.

Mediķi nobažījušies par to, ka šī gada pirmajās desmit dienās tik daudz bērnu guvuši nopietnus apdegumus, tāpēc atgādina, ka, kaut gan mājas vajadzētu uzskatīt par drošāko vietu bērnam, nereti tieši tur notiek visvairāk negadījumu. Traumas visbiežāk notiek pieaugušo neuzmanības rezultātā, tādēļ vecāki tiek aicināti apzināties riskus un laikus tos novērst. "Bērns ir zinātkārs un mēģinās visu aizskarts, apskatīt tuvāk," norāda Vītola.

Viņa skaidroja, ka biežākais traumu gūšanas iemesls ir bērnam pieejamās, aizsniedzamās vietās atstātas kafijas, tējas un citu karsto dzērienu krūzes. Šī iemesla dēļ mediķi aicina pieaugušos padomāt, kur tiek novietoti karstie dzērieni. Aplejoties ar karstiem dzērieniem bērni nereti gūst vairāku ķermeņu daļu traumas, jo apdegumi rodas visās ķermeņa vietās, kur līst karstais šķidrums. "Bieži tas ir sākot no bērna sejas, kakla, līdz vēderam, reizēm pat kājiņām. Bērns, izzinot pasauli ar rociņām, nekavēsies paņemt krūzi, kas kūp, bieži ir krāsaina un raisa interesi. Pieaugušo pienākums ir nepieļaut, ka šīs karstā dzēriena krūzes ir bērnam aizsniedzamas," atgādina mediķi.

NMPD aicina arī bērnus neturēt klēpī, kad tiek malkots dzēriens, jo mēdz būt gadījumi, kad krūze apgāžas vai bērns apgāž, nejauši uzsitot pa to un karstais šķidrums uzlīst virsū, radot plašus termiskus apdegumus.

Tāpat mediķi aicina vecākus nepieļaut bērnu rotaļas virtuvē, kur tiek gatavots karsts ēdiens. "No vienas puses tas ir īss mirklis, kurā bērns uzgrūžas galdam, parauj tējkannas vadu, aizķeksē katliņu no plīts, no otras puses pietiek ar šo mirkli, lai gūtu apdegumus. Tie ir smagi apdegumi, sāpes, ilgstoša ārstēšanās un nereti paliekošas sekas uz visu mūžu," uzsver Vītola.

Vienlaikus mediķi atgādina, ka bērna applaucēšanās gadījumā, jārīkojas ātri, jo pat salīdzinoši nelielam apdegumam var būt nopietnas sekas, turklāt tieši ārstēšanās ilgums un efektivitāte atkarīga no pirmās palīdzības pasākumiem, kas veikti uzreiz pēc apdeguma gūšanas. Pieaugušajiem jāatceras - apdeguma vieta nekavējoties jādzesē zem vēsa, bet ne ledaina, tekoša ūdens vismaz desmit minūtes. Svarīgākais ir pārtraukt karstuma ietekmi uz bērna ādu un dziļākajiem audiem, lai mazinātu apdeguma sekas.

Pēc NMPD paustā, ja apdegums ir lielāks par bērna plaukstu, jāzvana 113, savukārt, ja apdegums ir mazāks par bērna plaukstu, jākonsultējas bērna ārstu. Vakaros un brīvdienās mediķa padomu iespējams saņemt zvanot uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001.

Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)

Meklēšana

Twitter @Aprinkislv

aprinkislv
Paziņoti "Spēlmaņu nakts 2018" balvu pretendenti. Visvairāk nomināciju tiek Latvijas Nacionālajam teātrim… twitter.com/i/web/status/1…
aprinkislv
Foto: Kas notiek Inčukalna gudrona dīķos aprinkis.lv/ekonomika/uzne… pic.twitter.com/CMEAHynH9C
aprinkislv
Mārcis Bendiks. Pecunia non olet jeb Nauda nesmird aprinkis.lv/component/k2/i… pic.twitter.com/Pza0aXlEW7

Twitter Citi raksta

sigulda_lv
No 23.jūnija līdz 13.jūlijam, tehniskā pārtraukuma laikā, būs slēgts Siguldas Sporta centra peldbaseins un Ūdens at… twitter.com/i/web/status/1…
sigulda_lv
Vasaras saulgriežu pasākumi Siguldas novadā: sigulda.lv/public/lat/jau… pic.twitter.com/JTtzB4nsu4
Adazu_novads
Uguns zieds Jāņuguns uzziedēšanas vakars Ādažos un Festivāla Baltica Novada diena 19.jūnijā goo.gl/NjxANH

Saistītie raksti


Novadi un pilsētas
Visas tiesības aizsargātas © apriņķis.lv 2018