Pētījums: 38% Latvijas iedzīvotāju saskārušies ar ierobežotu piekļuvi interneta saturam
- Autors: LETA

Ar situāciju, kad internetā nav iespējams piekļūt noteiktam saturam, jo tas bija ierobežots, saskārusies vairāk nekā trešdaļa jeb 38% Latvijas iedzīvotāju, liecina Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) pasūtītais pētījums "Latvijas iedzīvotāju prasmes un ieradumi lietot tehnoloģijas mediju pakalpojumu saņemšanai".
Kā rāda pētījums, visbiežāk ar to saskārušies respondenti vecumā no 26 līdz 34 gadiem, mazākumtautību pārstāvji, finansiāli nodrošinātākie iedzīvotāji.
Šos ierobežojumus ir mēģinājuši apiet 20% respondentu, kuri ir saskārušies ar Latvijā ierobežotu saturu, jeb 7% Latvijas iedzīvotāju. Visbiežāk to darījuši respondenti vecumā līdz 44 gadiem, finansiāli nodrošinātākie iedzīvotāji, vīrieši.
Kā pauž NEPLP, pārliecinoši populārākā metode, lai piekļūtu Latvijā ierobežotam saturam, ir VPN (virtuālais privātais tīkls), ko izmanto vairākums jeb 58% Latvijā ierobežotā satura interesentu. 9% respondentu, kuri ir mēģinājuši apiet ierobežojumus, izmantojuši datu noliktavas sistēmas (DNS) maiņu, savukārt vēl 6% izmantoja "Proxy" serveri.
Pētījumā pausts, ka 6% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju ir izdevies apiet ierobežojumus, lai piekļūtu Latvijā ierobežotam saturam. Visbiežāk jeb 10%-15% to paveikuši respondenti vecumā līdz 44 gadiem, finansiāli nodrošinātākie iedzīvotāji, vīrieši.
Pētījums rāda, ka vairākums jeb 60% respondentu, kuri skatās Latvijā ierobežotu saturu, to dara reti, retāk nekā reizi mēnesī. Vismaz reizi mēnesī to dara 37%, bet vismaz reizi nedēļā - 11% ierobežotā satura lietotāju.
Divas trešdaļas jeb 67% respondentu, kuri lieto Latvijā ierobežotu saturu, savas tehniskās zināšanas un prasmes, lai piekļūtu un skatītos sev interesējošu saturu internetā, kas Latvijā ir ierobežots, raksturoja kā labas vai drīzāk labas. Kritiski savas prasmes vērtēja 30% respondentu.
Populārākie iemesli apmeklēt Latvijā ierobežotos interneta resursus ir, lai skatītos filmas, seriālus, TV šovus. To minēja 48% respondentu, kuri skatās Latvijā ierobežotu saturu.
Vēlmi piekļūt Krievijas mediju saturam - ziņu vietnēm, sociālajiem medijiem, blogiem - minēja 18% respondentu, bet 36% aptaujāto kā iemeslu minēja vēlmi piekļūtu citam Latvijā ierobežotajam mediju saturam.