Menu

 

Sauļošanās krēmi – kā izvēlēties piemērotāko?

  • Autors:  Apmaksāta publikācija
Foto - publicitātes Foto - publicitātes

Katra saulaina diena mūs tuvina brīdim, kad varēsim baudīt siltu laiku pludmalē un ļauties dažādām atvaļinājuma aktivitātēm pie dabas. Ilgo uzturēšanos iekštelpās beidzot nomaina ilgi gaidītā vasara ar tīkamu siltumu un dāsnu sauli. Tomēr šo prieku nereti aizēno bažas par ultravioletā starojuma kaitīgo iedarbību uz mūsu ādu, tādēļ, sākoties sauļošanās sezonai,  krēmi un citi sejas un ķermeņa ādu aizsargājošie līdzekļi kļūst tik aktuāli.

Pērkot sauļošanās krēmu, mēs meklējam SPF (angļu: Sun Protection Factor) apzīmējumu un skaitli aiz tā, pieņemot, ka augstāks skaitlis nodrošinās ilgāku vai pat labāku aizsardzību no kaitīgā ultravioletā starojuma. Kā ir īstenībā? Izrādās SPF mērīšanas sistēma nav absolūta,  un rezultāts būs atkarīgs no jūsu ādas tipa, kā arī no produkta daudzuma un pareizas lietošanas.

Kā darbojas saules aizsargkrēms?

Sauļošanās krēms pasargā seju un ķermeņa ādu no kaitīgā ultravioletā starojuma, ierobežojot tā iedarbību uz ādas virskārtu un dziļākiem slāņiem. Saules starojuma UVC viļņi tiek absorbēti atmosfērā, nesasniedzot mūsu ādu. Sauļošanās krēms mūsu ādu sargā no divu veidu stariem:  UVB stariem, kuri absorbējas ādas epidermā, radot pigmentu, bet pārāk intensīvas ekspozīcijas gadījumā – ādas apdegumu, un UVA stariem, kas iekļūstot ādas dziļākajos slāņos, veicina sīku krunciņu rašanos un agrīnu ādas novecošanu.

SPF apzīmējums kombinācijā ar ciparu norāda uz aizsardzības ilgumu un starojuma aiztures procentuālo daudzumu:

SPF-15-30-50

15  - no UVB stariem 93% tiek bloķēti

30 – bloķēti  97%

50 – bloķēti  98%

Krēmi ar SPF5 aizsardzību darbosies aptuveni 50 minūtes un SPF50 līdz pat 500 minūtēm.

Kā izvēlēties SPF sauļošanās krēmu?

Nav precīzu sauļošanās krēma izvēles noteikumu – tomēr labāk izvēlēties krēmu ar augstāku SPF. Lūk, daži orientējoši ieteikumi:

Ļoti tumšai, iedegušai ādai pietiks ar SPF2;

Ādai, kas ātri iedeg, bet bez saules apdegumiem, derēs SPF10;

Normālai un gaišai ādai būs nepieciešams SPF15;

Bāla, jutīgai ādai jums būs nepieciešams SPF30;

Ilgākākam laikam saulē un maksimālai aizsardzībai pret apdegumiem derēs SPF50.

Jāatzīst, ka sauļošanās krēmus vairums no mums lieto nepietiekami vai nepareizi. Vasarā kāds no jums tīkamiem sauļošanās līdzekļiem būtu jālieto ikdienā pastāvīgi. Saskaņā ar dažādiem medicīniskiem ieteikumiem jāizmanto kosmētikas līdzekļi, kas satur vismaz SPF30. Ar tiem jūs novērsīsiet ādas sausumu, pigmentāciju un grumbiņu rašanos. Turklāt, līdzekļi, kas satur SPF, samazina ādas vēža risku. Atrodoties intensīvā saulē lielākā daļa cilvēku sauļošanās krēmu neuzklāj  pietiekamā jeb rekomendējamā daudzumā, tādējādi  SPF-30 darbojas kā SPF-15 un attiecīgi, uzsākot sauļošanos ar SPF-15 tā aizsardzība būs kā ar SPF-5. Tāpat jāņem vērā, ja atrodaties intensīvā saulē krēma slāni vēlams atjaunot ik pēc divām stundām. Galvenais būtu atcerēties, ka skaists iedegums veidojas pakāpenisku, un to ieteicams nostiprināt ar pēcsauļošanās losjonu.

Mākslīgs ādas iedegums ar paštonējošiem līdzekļiem

Pēdējos gados populāri kļuvuši dažādi paštonējošie līdzekļi, kas ļauj iegūt skaistu iedegumu arī savā vannas istabā. Visi paštonējošie losjoni, aerosoli, putas satur DHA jeb dihidroksiacetonu, kas, reaģējot ar ādas virsslāņa aminoskābēm, padara ādu tumšāku.

Iedegums var turēties gandrīz nedēļu, bet tikai tad, ja paštonēšanas process tiek veikts pareizi. Paštonējošais līdzeklis ir jāuzklāj nesteidzīgi un rūpīgi, tam jādod pietiekami daudz laika, lai tas reaģētu ar ādu un būtu uzklāts vismaz sešas stundas pirms dušas apmeklējuma. Tikai tad tas būs pilnībā iesūcies ādā un piešķirs tai skaistu iedegumu.

Visu daudzveidīgo sauļošanās līdzekļu klāstu apskatiet 220.lv mājas lapā.   

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.