Nacionālā botāniskā dārza pūķkoks ar ziedēšanu atzīmē savu 53. dzimšanas dienu
- Autors: Nacionālais botāniskais dārzs

Nacionālā botāniskā dārza oranžērijā zied un gatavojas ziedēt īpaši augi, kuri savu ziedēšanu piedzīvo reizei vairākos gados. Pašā oranžērijas sukulentu zāles vidū, goda vietā aug Pasaules Sarkanajā grāmatā ierakstīts augs – pūķkoks jeb pūķa dracēna Dracaena draco. Savvaļā tas sastopams vienīgi Kanāriju salās un Madeirā. Nacionālā botāniskā dārza pūķkokam ir 53 gadi, un kā īstenam pūķim tam ir sešas kuplas, spurainas galotnes. Taču ar to tam nav gana. Pūķkoks gatavojas ziedēt, un ikviena galotne pēc ziedēšanas sadalās divās vai pat vairākās jaunās "galvās".
NBD pūķkoks veselus 40 gadus auga ar vienu stumbru un vienu galotni. 2011.gadā, vēl augot vecajā botāniskā dārza siltumnīcā, tas pirmo reizi uzziedēja un tā galotne sadalījās. 2015.gadā jau divgalvainais pūķkoks tika ar lielu rūpību uzmanīgi pārnests uz jauno oranžēriju un iestādīts uz īpaši izveidota paaugstinājuma.
Pārstādīšana kokam bija liels pārsteigums: no poda tā saknes nokļuva brīvībā, augsnē. Pirmo gadu pēc pārstādīšanas pūķkoks neziedēja – droši vien paplašināja sakņu sistēmu un iejutās jaunajā vietā. Toties pēc tam tas ziedēja trīs gadus pēc kārtas, pēc ziedēšanas briedināja augļus un sēklas. Augļkopas ar brūnajiem auglīšiem joprojām ir apskatāmas koka galotnēs. Uzmanīgs vērotājs pamanīs, ka koks ir sazarojies tieši tajās vietās, kur sākas augļkopas kāts. Tā pēc ziedēšanas lēni veidojas jaunas "pūķa galvas".
Šogad, pēc trīs gadu pauzes, pūķkoks atkal zied. Vienā no galotnēm izaugusi ziedkopa. Pašlaik tā ir pilna ar gaiši zaļiem pumpuriem. Pakāpeniski plauks nelieli, balti, maigi smaržojoši ziedi. Domājams, ka pūķkoks ziedēs apmēram mēnesi, pēc tam – nogatavinās sarkanas ogas.
Savukārt ziedēšanai gatavojas iedēšanai gatavojas Sello furkreja ‘Furcraea selloa’. Šī furkreja ir 43 gadus veca. Tā izaudzēta no sēklas, kas 1981.gadā saņemta no Vācijas, Gīzenas botāniskā dārza. Šis sukulents izceļas ar iespaidīgu lapu rozeti: katra lapa ir vairāk nekā divus metrus gara, stingra, šķiedraina, ar asu galu un dzelkšņainām malām. Ziedkopa izaug no rozetes centra, un tas notiek tikai vienu reizi auga mūžā!
Furkrejas ziedēšana solās būt patiesi grandioza. Jau tagad, tikai nedēļu, kopš ziedkāts ieraudzīja dienas gaismu, tā apkārtmērs pārsniedz 20 cm. Saulainās dienās ziedkāts stiepjas pretī gaismai ļoti strauji - vakarā tas ir pamanāmi garāks nekā no rīta. Gaidāms, ka ziedkopa būs vairākus metrus augsta un tajā būs simtiem ziedu. Aicinām sekot furkrejas ziedēšanas notikumam NBD Vides izglītības centra "Botania" instagram kontā, jo precīzi ziedēšanas laiks vēl nav nosakāms.
Nacionālā botāniskā dārza oranžērija ir atvērta no otrdienas līdz svētdienai plkst.10.00-19.00, pirmdienās slēgta.
Saistītie objekti
- Foto: Mīlestība zied Siguldā – dodies meklēt skaistākos ziedus!
- Ugunsgrēkā Saulkrastu novadā viens bojāgājušais
- Bērnudārza būvniecībai Ādažu novada Podniekos pieteikušies 15 pretendenti
- Maija vidū Siguldā sāksies iesācējiem draudzīgas disku golfa sacensības
- Ādažu militārajā poligonā maija sākumā norisināsies starptautiskās mācības "Iron Spear"