Sāk mitrājiem veltītu pasākumu ciklu, notiks arī sakopšanas talka Ķemeros
- Autors: Apriņķis.lv

Atzīmējot Pasaules mitrāju dienu ar šī gada moto “Mitrāju aizsardzība mūsu kopīgai nākotnei. Novērtē, sargā, iedvesmo!”, Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) februārī rīko vairākus pasākumus Slīteres un Ķemeru Nacionālajā parkā, kā arī Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā. Bezmaksas pasākumi notiks dažādos datumos un vietās, tiem nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās.
15.februārī plkst. 11.00 Ķemeru Nacionālajā parkā pie Kaņiera ezera ikviens ir laipni aicināts līdzdarboties mitrāju sakopšanas talkā. Dalība jāpiesaka, aizpildot pieteikumu vietnes www.tiekamiesdaba.lv sadaļā “Notikumu kalendārs”.
Galvenie talkas uzdevumi būs liekā apauguma novākšana, notrimmerēto atvases un zāli. Talkotājiem jābūt gataviem fiziskam darbam un jānodrošinās ar darbam un laikapstākļiem piemērotu apģērbu (ūdensizturīgi apavi līdz ceļgaliem ir obligāti), noderēs arī rezerves apģērbs un pārvelkami apavi. Cimdus, darbarīkus un siltu zupu nodrošinās talkas organizētāji.
Talkas vietā būs arī izglītojošas aktivitātes, ko nodrošinās Ķemeru Nacionālā parka dabas centrs.
Mitrāji ir palienes, zāļu un kūdras purvi vai ūdeņu platības – dabiskas vai mākslīgas, pastāvīgas vai pārplūstošas, kurās ir stāvošs vai tekošs ūdens, saldūdens, iesāļš vai sāļš ūdens, skaidro DAP. Mitrāji kā ekosistēmas ir ļoti nozīmīgi bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā un cilvēka dzīvē. Tie dabā darbojas kā dabiskie ūdens filtri, ūdens uzkrājēji plūdu laikā, klimata pārmaiņu novērsēji, kā arī mājvieta dažādu sugu augiem un dzīvniekiem, kas īpaši pielāgojušies dzīvei pārmitros apstākļos.
Mitrājiem ir arī nozīmīga loma klimata pārmaiņās, jo tie piesaista ievērojamu daudzumu (pat līdz 40 %) no pasaules sauszemes oglekļa krājumiem. Iznīcinot mitrājus, tajos uzkrātais ogleklis atbrīvojas un atgriežas atmosfērā siltumnīcas efektu izraisošo gāzu veidā. Mitrāju samazināšanās vai to iznīcināšana izraisa būtiskas negatīvas un dažkārt neatgriezeniskas sekas dabā, kam ir tieša ietekme arī uz cilvēku dzīvi un labklājību.
Pasaules mitrāju diena ik gadu tiek atzīmēta 2. februārī kopš Ramsāres jeb Mitrāju konvencijas parakstīšanas 1971. gadā. Konvencija ir vienīgais starptautiskais vides aizsardzības līgums, kas veltīts kādai noteiktai ekosistēmai, un tās misija ir mitrāju aizsardzība un apdomīga izmantošana. Latvija šai konvencijai pievienojās 1995. gadā.
Saistītie objekti
- Piešķirti 65 247 eiro pagājušā gada jūlija izskaņas vētru un lietusgāžu radīto postījumu novēršanai Bulduru tehnikumā
- Jūrmalas pašvaldība vērtēs kārtējo ar suņu atrašanos pludmalē saistīto iedzīvotāju iniciatīvu
- Carnikavas pagastā novērsts ugunsgrēks dzīvojamā mājā
- Par 2,8 miljoniem eiro pārbūvēts Slokas aprūpes centra korpuss
- Jūrmalā Gončarova ielas vietā būs Kastaņolas iela