Menu

 

Tikai dažas minūtes dienā, lai parūpētos par pēdu veselību

  • Autors:  Rīgas Apriņķa Avīze
Foto - pixabay.com Foto - pixabay.com

Gada aukstajā laikā mūsu pēdas katru dienu ir ieskautas ciešos apavos, kas bieži vien nenodrošina pietiekamu gaisa cirkulāciju. Tas paver ceļu dažādām problēmām – visbiežāk sastopamās ir varžacis, sēnīšu infekcijas un tulznas. Saskaņā ar pētījumiem līdz pat 48% pieaugušo kādā dzīves posmā saskaras ar varžacīm, bet mitrā un slēgtā vide apavos veicina arī sēnīšu slimību izplatību.

Ziemas apavu slēptie draudi

Gada aukstajos mēnešos mēs velkam apavus, kas pasargā no sala un vēja, taču bieži vien tie ir cieši, smagi un ar vāju ventilāciju. Tas nozīmē, ka mūsu kājas stundām ilgi atrodas vidē, kas veicina mitruma uzkrāšanos un berzi. Lieli ziemas zābaki uztur siltumu, taču, ja dienas lielāko daļu pavadāt kājās, tie var radīt spiedienu uz pirkstiem un papēžiem, izraisot ādas sabiezēšanu vai pat sāpīgus bojājumus.

Podologi skaidro, ka pat tad, ja apavi ir ērti un atbalstoši, to slēgtā forma ne vienmēr ļauj kājām elpot. Tas var izraisīt pēdu pietūkumu, kas vēl vairāk pastiprina spiedienu un diskomfortu. Nepareizi izvēlēti apavi veicina berzi, kas ir galvenais varžacu un tulznu cēlonis, bet tas var padarīt staigāšanu ne vien neērtu, bet pat sāpīgu.

Speciālistu ieteikumi pēdu veselībai

Deivids Bārtons un citi pēdu veselības speciālisti piedāvā praktiskus padomus, kā rūpēties par kājām ziemā.

1.Regulāri mainiet apavus

“Valkājot vienus un tos pašus apavus visu dienu, pēdas tiek pakļautas vienveidīgam spiedienam un berzei,” skaidro Bārtons. Viņš iesaka mainīt apavus dienas laikā, ja iespējams, vai vismaz mājās nomainīt slēgtos zābakus pret vieglākām čībām. Tas ļauj kājām atpūsties un uzlabo ventilāciju. Arī dermatoloģe Anna Kreivija iesaka mainīt apavus, jo tā tiek mazināta mitruma uzkrāšanās apavos, kas ir galvenais sēnīšu infekciju cēlonis.

2.Ievalkājiet jaunus apavus mājās

Lai izvairītos no tulznām un spiediena punktiem, Bārtons iesaka jaunus apavus vispirms “pieradināt” iekštelpās: “Pastaigājiet pa māju pāris dienas, lai apavi pielāgotos jūsu pēdas formai. Tas palīdzēs izvairīties no beršanas izraisītām sāpēm, dodoties garākās pastaigās.” Ortopēds Jānis Liepa papildina: “Šis triks īpaši noder, ja apavi ir no stingrāka materiāla, piemēram, ādas, kas laika gaitā kļūst elastīgāka.”

3.Izmantojiet pielāgojamas iekšzoles

“Apavos ieliekamās iekšzoles ir vienkāršs risinājums, lai mazinātu spiedienu uz varžacīm vai citiem jutīgiem punktiem,” saka Bārtons. Tās amortizē slodzi un pielāgo apavus pēdas formai. Fizioterapeite Līga Ozoliņa iesaka izvēlēties iekšzoles ar pēdas velves atbalstu: “Tas ne tikai mazinās sāpes, bet arī uzlabos stāju, kas ir īpaši svarīgi, ja daudz staigājat pa cietām virsmām.”

4.Mitriniet un kopiet pēdu ādu

Dermatoloģe Kreivija uzsver pēdu ādas kopšanas nozīmi: “Ziemā pēdu āda bieži kļūst sausa un saplaisā, kas palielina infekciju risku. Izmantojiet treknu ādas mitrinātāju ar urīnvielu vai glicerīnu, lai atjaunotu tās elastību.” Pirms mitrināšanas viņa iesaka ar speciāli pēdu vīli vai pumeku maigi nolobīt atmirušo ādu, taču brīdina: “Neberziet pārāk stipri, lai neradītu mikroplaisas.”

5.Svarīgas ir arī zeķes un apavu izmērs

Podiatre Elīna Vītola iesaka pievērst uzmanību arī zeķēm: “Izvēlieties dabiskus materiālus, piemēram, kokvilnu vai merino vilnu, kas labāk uzsūc mitrumu un novērš sēnīšu attīstību.” Savukārt ortopēds Liepa aicina visus, bet jo īpaši jaunas sievietes, iegādāties piemērota izmēra apavus: “Ziemas apaviem jābūt par pusizmēru lielākiem, lai varētu valkāt biezākas zeķes un pēdas nejustos saspiestas.”

6.Piecas minūtes dienā pēdām

Rūpes par pēdām neprasa daudz laika vai līdzekļu – pietiek ar nelielu ikdienas uzmanību. Piecas minūtes dienā var ievērojami uzlabot to komfortu un novērst nopietnākas problēmas. Kā uzsver Bārtons: “Veselas pēdas ir laimīgas pēdas – un tās ir pamats jūsu ikdienas labsajūtai.” Viņš aicina veltīt pēdām tikai piecas minūtes ik vakaru: “Izstiepiet pirkstus, pagroziet pēdas, ļaujiet tām atpūsties siltā ūdenī ar Epsoma sāli, kas mazina pietūkumu. Pēc tam nolobiet atmirušo ādu un uzklājiet mitrinātāju.” Arī fizioterapeite Ozoliņa iesaka ik vakaru veikt vienkāršus pēdu stiepšanas vingrinājumus, piemēram, pirkstu izplešanu vai tenisa bumbiņas ripināšanu, lai uzlabotu asinsriti un mazinātu kāju nogurumu.

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.