Nacionālais botāniskais dārzs Salaspilī aicina ģimenes izzināt koku ziedēšanu "Lazdu dienā"
- Autors: Apriņķis.lv

15.martā plkst.11.00-15.00 Latvijas Nacionālā botāniskā dārza (LNBD) izglītības centrā “Botania” Salaspilī notiks pasākums “Lazdu diena”. Apmeklētāji varēs izzināt lazdu daudzveidību, iepazīt lazdu susuri un citus radījumus, kuri mitinās lazdās, pētīt un modelēt lazdu ziedkopas, kā arī spēlēt spēles un klausīties pasakas.
Marts un aprīlis ir lazdu zeltaino un purpursārto spurdžu ziedēšanas laiks. Pirmā sāk ziedēt Latvijas dabā sastopamā parastā lazda un tās kultivāri. Bet tas ir tikai sākums: LNBD lepojas ar lazdu kolekciju, kuru veido vairāk nekā 40 lazdu dažādības – sugas, hibrīdi, formas, varietātes un šķirnes. Kolekcijai ir gadsimtu sena vēsture: dažas senākās šķirnes saglabājušās no Šoha dārzniecības laikiem.
Gadu gaitā lazdu kolekcija papildināta sadarbībā gan ar Latvijas selekcionāriem, gan Ziemeļamerikas, Eiropas un Āzijas botāniskajiem dārziem un stādaudzētavām. Kolekcijā ir Dienvidaustrumeiropā augošā kokveida lazda, dekoratīvā snuķveida lazda no Ziemeļamerikas, Zībolda lazda no Japānas un savdabīgā dažādlapu lazda no Tālajiem Austrumiem. Kuplāko kolekcijas daļu veido Latvijā, Lielbritānijā un Vācijā atlasīti dižlazdu kultivāri ar dekoratīvu lapotni un vērtīgiem riekstiem.
“Neskaitāmām būtnēm lazdās ir mājas virtuves, guļamistabas un bērnistabas. Lazdās mīt vesela pameža stāvam raksturīgā dabas pasaule. Dārzos lazdas tiek audzētas kā vērtīgs pārtikas un dekoratīvais augs jau vairākus gadsimtus. Tautas dziedniecībā lazdas izsenis ir dēvētas par “zelta kokiem”, jo dažādu kaišu ārstēšanai tiek izmantots teju viss: mizas, lapas, spurdzes, putekšņi, pumpuri, rieksti un pat riekstu čaulas. Turklāt lazdas sargā dārzu: tajās vairojas plēsējērces – dabiskie augļu koku kaitēkļu ienaidnieki,” pastāstīja LNBD vides izglītības centra “Botania” izglītības speciāliste Dace Miezīte.
Viens no pasākuma “Lazdu diena” galvenajiem varoņiem būs lazdu susuris. Kopā ar susuru pētnieku, zoologu Valdi Pilātu būs iespēja iepazīt susura dzīvesveidu un iemācīties gatavot mazajai “miega pelei” būrīti. Notiks susuru būra meistarklase. Savukārt Botāniskā dārza dendrofloras nodaļas speciālisti iepazīstinās ar lazdām un citiem to radiniekiem, kas zied agri pavasarī.
Pasākuma laikā kā allaž darbosies pētnieciski izzinošā darbnīca, kurā varēs izprast lazdu ziedēšanas noslēpumus: mēģināt saskaitīt cik tad ziedu ir vienā spurdzē un uzzināt, kas tie par pumpuriem, no kuriem laukā lūkojas karmīnsarkani dzīpariņi. Lai iegūtu lielāku izpratni par ziedkopām, būs iespēja piedalīties to modelēšanas darbnīcā. Pašus mazākos dabaspētniekus gaidīs “Botania” pasaku stāstniece un pasakas par brīnumu riekstiem.
Šī ir otrā aktivitāšu diena ģimeņu izglītības programmā “Daba dārzā”, kas veltīta dārziem kā nozīmīgai Latvijas kultūrvēstures un dabas daudzveidības uzturēšanas vietai. Izglītojošo pasākumu cikls “Daba dārzā” paredzēts ģimenēm ar bērniem un ikvienam augu mīļotājam. Pasākuma aktivitātes notiek Latvijas Nacionālā botāniskā dārza vides izglītības centrā “Botania” un brīvdabas teritorijā Salaspilī, Miera ielā 1.
Saistītie objekti
- Bērnudārza būvniecībai Ādažu novada Podniekos pieteikušies 15 pretendenti
- Maija vidū Siguldā sāksies iesācējiem draudzīgas disku golfa sacensības
- Ādažu militārajā poligonā maija sākumā norisināsies starptautiskās mācības "Iron Spear"
- Siguldā akcijas laikā savāktas 83,5 tonnas nolietotu autoriepu
- Siguldas novada pārstāvji kopā ar partneriem tiksies Bioreģiona forumā