Menu

 

Naktī no sestdienas uz svētdienu notiks pāreja uz vasaras laiku

  • Autors:  Apriņķis.lv
Ilustrācija - arhīvs Ilustrācija - arhīvs

Latvijā pāreja uz vasaras laiku notiks 30.martā plkst.3.00 (naktī no sestdienas uz svētdienu), pulksteņa rādītājus pagriežot vienu stundu uz priekšu, informē Ekonomikas ministrijā (EM). Pāreja atpakaļ no vasaras laika notiks 26. oktobrī.

Tā kā Eiropas Savienības līmenī vienots redzējums par jauniem nosacījumiem attiecībā uz laika maiņu divas reizes gadā vēl nav panākts, šobrīd joprojām ir spēkā iepriekš apstiprinātā kārtība – vasaras laiks Latvijā ir spēkā no marta pēdējās svētdienas līdz oktobra pēdējai svētdienai. Līdz ar to vasaras laiks šogad būs spēkā līdz 26.oktobrim, norāda ministrijas pārstāvji.

Pāreju uz vasaras laiku un atpakaļ Latvijā nosaka Ministru kabineta noteikumi, kuros minēts, ka Latvijā pāreja uz vasaras laiku notiek šādā kārtībā: marta pēdējā svētdienā plkst.3.00 pulksteņa rādītājus pagriež par vienu stundu uz priekšu un attiecīgi oktobra pēdējā svētdienā plkst.4.00 – vienu stundu atpakaļ.

Savukārt Eiropas Savienībā pāreju uz vasaras laiku nosaka Eiropas Parlamenta un Padomes direktīva par noteikumiem attiecībā uz vasaras laiku. Direktīva nosaka vasaras laika sākumu un beigas vienoti visām Eiropas Savienības dalībvalstīm.

“Atbilstoši publiskās pārvaldes iestāžu, nevalstisko organizāciju, uzņēmēju un iedzīvotāju paustajam viedoklim, kā arī ņemot vērā Latvijas ģeogrāfisko stāvokli un vasaras laika pozitīvos ieguvumus, EM atbalsta ideju veikt pāreju uz vasaras laiku un tajā palikt pastāvīgi, pārtraucot sezonālo laika maiņu. EM ieskatā vasaras laiks ir atbilstošāks, jo tas nodrošina garāku gaišās dienas laiku cilvēkiem aktīvajās stundās, tādējādi veicinot iedzīvotāju ekonomisko un fizisko aktivitāti, kas kopumā pozitīvi ietekmē tautsaimniecību, īpaši tādās nozarēs kā lauksaimniecība, tūrisms un būvniecība,” vēsta ministrijā.

Eiropas Komisija (EK) 2018. gada vasarā rīkoja sabiedrisko apspriešanu par pāreju uz vasaras laiku, kuras ietvaros tika apkopoti dalībvalstu iedzīvotāju (privātpersonu, juridisko personu, nevalstisko organizāciju) viedokļi. Tika saņemti 4,6 miljoni atbilžu no 28 dalībvalstīm un to rezultāti norādīja, ka 84% aptaujāto atbalsta sezonālās laika maiņas atcelšanu. Lai apzinātu Latvijas iedzīvotāju nostāju, arī EM aicināja sabiedrību paust savu viedokli par vasaras laiku, aizpildot EK izveidoto aptaujas anketu. Aptauja parādīja, ka 85% no Latvijas respondentiem (atbildes sniedza 0,5% Latvijas iedzīvotāju) atbalsta sezonālās laika maiņas atcelšanu.

Vasaras laiks Latvijā pirmo reizi tika ieviests 1981.gadā. Sākot no 1997.gada, vasaras laiks ir spēkā no marta pēdējās svētdienas līdz oktobra pēdējai svētdienai.

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.