Pierīga – no guļamrajona par migrācijas buferi Apriņķis.lv
- Autors: Imants Vīksne

Jo tuvāk Rīga, jo dzīves dārdzība pieaug, taču arī iespējas nopelnīt šeit ir lielākas nekā pārējā Latvijā. Visstraujākais algas kāpums pērn bijis tieši Pierīgas reģionā – par 8,4%. Tādi ir Centrālās statistikas pārvaldes aprēķini.
Tradicionāli galvaspilsētai tuvējās pašvaldības tiek uzskatītas par Rīgas guļamrajoniem. Cilvēki strādā Rīgā, bet dzīvo ārpus tās. Tomēr tā ir tikai daļēja patiesība, jo pēdējos gados arvien vairāk lielo uzņēmumu iet laukā no Rīgas administratīvās teritorijas un attīsta savas ražotnes un filiāles tiešā galvaspilsētas tuvumā. Tātad arī Pierīgā aug darbavietu skaits un tiešā saistībā ar tām – iedzīvotāju nodarbinātība. Tas savukārt pievelk iedzīvotājus no pārējiem reģioniem.
Objektīvākais rādītājs – par piektdaļu zemāks
Vidējā alga valstī pērn bija 1076 eiro pirms nodokļu nomaksas. Salīdzinot ar 2018. gadu, tā palielinājusies par 72 eiro. Vidējā alga Rīgā pērn bija 1206 eiro. Vidējā alga Pierīgā bija 1028 eiro. Uz rokas saņemtais atalgojums ir 73,7% no šīm summām jeb vidēji pa visu valsti – 763 eiro.
Ir vēl cits rādītājs, kas iedzīvotāju labklājību atspoguļo precīzāk, – mediāna. Šo aprēķinu veido informācija no statistiskajiem apsekojumiem un Valsts ieņēmumu dienesta datiem, un to neietekmē ekstrēmi lielās un ekstremāli mazās darba samaksas vērtības. Tādējādi tā objektīvāk raksturo tipisko atalgojumu. Bruto darba samaksas mediāna 2019. gadā bija 832 eiro. Tātad tas ir aptuveni par piektdaļu mazāk nekā vidējās algas rādītājs, un tad vēl nodokļi jāatrēķina.
Vienkāršoti runājot, mediānas aprēķinā netiek ņemta vērā, piemēram, uzņēmuma “airBaltic” vadītāja Martina Gausa ekstremāli lielā alga – aptuveni 100 000 eiro mēnesī – un arī minimālā alga, ko kaktu autoservisā saņem kāds mehāniķis, jo pārējo viņš paņem skaidrā. Taču Finanšu ministrija, valsts budžetu veidojot, rēķina visus saņemtos nodokļus – gan no Gausa, gan mehāniķa –, tāpēc valsts finanšu plānošanā mediāna neder. Galvenā ir tā pati vidējā bruto darba samaksa par pilnas slodzes darbu.
Kas raksturīgs Pierīgai?
Uzreiz jāuzsver, ka vidējā darba samaksa sadalījumā pa reģioniem netiek aprēķināta kā konkrētā reģionā deklarēto strādājošo iedzīvotāju atalgojums. Kā paskaidro Centrālās statistikas pārvaldes Darba samaksas statistikas daļas vadītāja Lija Luste, “informāciju par vidējo darba samaksu sadalījumā pa reģioniem CSP apkopo pēc uzņēmuma, iestādes biroja vai pamatdarbības adreses. Visi darbinieki un to algas, neatkarīgi no tā, kur faktiski viņi strādā (uzņēmumiem un iestādēm var būt filiāles visā valstī), ir iekļauti tajā reģionā, kur atrodas viņu darba devēja birojs vai pamatdarbība.”
Pierīgas labos rādītājus Lija Luste skaidro ar to, ka šajā reģionā atrodas biroji vai pamatdarbība tādiem uzņēmumiem, kur vidējā darba samaksa ir lielāka, salīdzinot ar pārējiem reģioniem. To savukārt daļēji ietekmē Rīgas tuvums (lai gan Rīgas reģions ir liels un ne visi novadi un pilsētas atrodas tiešā Rīgas tuvumā).
Centrālās statistikas pārvaldes pārstāve min arī vairākus konkrētus piemērus. Pierīgas reģionā biroja vai pamatdarbības adreses ir reģistrētas starptautiskajai lidostai “Rīga”, jau pieminētajai nacionālajai lidsabiedrībai “Air Baltic Corporation” un citiem ar gaisa transportu saistītajiem uzņēmumiem, turīgāku pašvaldību domēm, nozīmīgām Nacionālo bruņoto spēku struktūrvienībām. Kopumā Pierīgas reģionā tiek nodrošināti 16% no visām Latvijas darbavietām.
Uzņēmumi dodas laukā no Rīgas
Šobrīd Pierīgas novados aug iedzīvotāju skaits, dzimst bērni, tiek būvētas arvien jaunas mājas un iedzīvotāju labklājība kopumā aug. To apliecina arī jaunie algu statistikas dati. Salīdzinājumam: Latgalē vidējā darba samaksa par pilnas slodzes darbu ir tikai 751 eiro. Tas ir par trešdaļu mazāk nekā Pierīgā. Tiesa, arī ekonomists Jānis Hermanis atzīst, ka Pierīgas labie izaugsmes rādītāji ir zināmā mērā neobjektīvi, jo algas tiek rēķinātas pēc uzņēmējdarbības reģistrācijas vietas, un tieši Ķekavā un Mārupē ir reģistrēti daudzi finansiāli nozīmīgi uzņēmumi – ar aviāciju un nekustamo īpašumu biznesu saistīti. Taču taisnība arī tā, ka uzņēmumu resursi iziet ārpus Rīgas un arī finansiāli nodrošināti cilvēki spēka gados arvien biežāk pārceļ savu dzīvesvietu uz Pierīgu. Tādējādi tur veidojas pamats ekonomiskajai izaugsmei.
Pierīga vairs nav tikai guļamrajons, te ir arī lielas darba izvēles iespējas. To apliecina statistikas dati. Ja darba izvēlē svarīgākais faktors ir liela alga, jāiet strādāt aviācijā, personāla rekrutēšanā un piegādē, finanšu jomā un it visur, kam ar programmēšanu un informātiku saistība. Bet ar datoru remontu vai mājsaimniecības priekšmetu remontu gan nevajag nodarboties. Vismaz oficiālajos skaitļos tā ir viszemākā pozīcija – tikai 588 eiro mēnesī uz papīra.
Briest labklājība un problēmas
Ja palūkojas vēl plašāk visā Rīgas plānošanas reģionā – milzīgajā trīsstūrī starp Kandavu, Salacgrīvu un Ogri –, šeit 10 435 kvadrātkilometros jeb 16,2% no valsts teritorijas mīt vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju – 1,1 miljons. Un te arī ir visvairāk reģistrēto uzņēmumu, kas ir Latvijas ekonomikas dzinējspēks. “Rīgas plānošanas reģiona ekonomikas profilā” konstatēts, ka “pēdējās desmitgadēs lielās un vislielākās apdzīvotās vietas straujāk veidojušās Rīgas apkaimē. Ap Rīgu ir izveidojies pilsētas ietekmes areāls – Pierīga. Rīga, Jūrmala un Pierīga veido reģiona kodolu ar visaugstāko iedzīvotāju, ražošanas un pakalpojumu, un arī attīstības problēmu koncentrāciju.”
Galvenā problēma ir tā, ka galvaspilsētas un tās pievārtes izaugsme ir saistīta ar pastiprinātu iedzīvotāju centrtieci no pārējiem reģioniem. Tādējādi valsts kopumā attīstās nevienmērīgi. Uzmanību uz to vērš Rīgas plānošanas reģiona attīstības padome un Carnikavas novada domes priekšsēdētāja Daiga Mieriņa. Laukos darba trūkst, ienākumi ir zemāki, un cilvēki spiežas uz Rīgu. Viņai pašai paziņu lokā ir ģimene, kurā trīs cilvēki ikdienā braukā no Bauskas uz darbu Rīgā. Protams, tas ir liels laika un naudas patēriņš, bet galvaspilsētā viņiem ir darbs. Pierīga šobrīd Rīgai kalpo kā buferis, taču nupat jau arī te vairs nav, kur palikt. Nepietiek skolu, nepietiek bērnudārzu, nepietiek vietas, kur būvēt jaunas mājas. Šī spiešanās uz centru ir kas līdzīgs Eiropas Savienības migrācijas krīzei, tikai mazākā mērogā.
Vienīgais risinājums te būtu nodrošināt vienmērīgāku valsts attīstību, lai lauki neiztukšotos, un, pēc Daigas Mieriņas domām, to iespējams izdarīt, attīstot attālinātā darba iespējas: “Mēs spiežam cilvēkus strādāt konkrētās ēkās, uz ministrijām un valsts iestādēm katru dienu dodas tūkstošiem cilvēku, bet mūsdienās tas vairs nav nepieciešams!” Ir iespējas strādāt tiešsaistē, var rīkot videokonferences – tas viss ir iespējams.
Piemēram, Holandē attālinātais darbs esot ļoti veiksmīgi iesakņojies. Turklāt, ļaujot cilvēkiem strādāt no laukiem, samazinātos sastrēgumi, samazinātos vides piesārņojums, kas mūsdienās ir būtiski, un samazinātos spiediens uz Rīgas reģionu. Priekšnoteikums tam būtu likums par attālināto darbu un valsts lielāka uzticēšanās saviem cilvēkiem. Pagaidām visi ceļi joprojām ved uz Rīgu.”
Saistītie objekti
- Divi gadi neskaidrības. Ministrija virzījusi nepabeigtu reformu
- Ietves izbūvei un ielas pārbūvei Medemciemā pašvaldība aizņemsies 212 640 eiro
- Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā atklās koktēlnieka Jāņa Žīmanta personālizstādi "Citi putni"
- Muzeju naktī Jūrmalā – daudzveidīga pasākumu programma
- "eTwinning skolas" statusu saņēmušas 17 Latvijas izglītības iestādes, tostarp Pierīgā