Tuvojas Baltijas energoneatkarība Apriņķis.lv
- Autors: Imants Vīksne, “Ogres Vēstis Visiem”

8.–9.februārī Baltijas valstis atvienosies no Krievijas energosistēmas un pievienosies kopējam Eiropas energotīklam, kura ģenerācija ir trīs reizes lielāka par Krievijas energosistēmu. Šis ir vērienīgākais energoneatkarības un reģiona drošības projekts, ko kopīgi īsteno Baltijas valstu elektroenerģijas pārvades sistēmas operatori no Latvijas, Igaunijas, Lietuvas un Polijas no Eiropas vienotā tīkla puses. Baltijas valstis, kas ieguldījušas lielu darbu piecpadsmit gadu garumā, lai viss noritētu sekmīgi, ir gatavas pievienoties Eiropas energosistēmai, nodrošinot stabilu elektroapgādes sistēmas darbību.
Labā ziņa ir tā, ka tiks pārcirsta vēl viena saite, kas Latvijas valsti vieno ar agresori Krieviju. Sliktā – atvienošanās procesa gaitā ir iespējami tehniski sarežģījumi un arī kaitnieciskas aktivitātes vai pat sabotāža, kas var izraisīt īsākus vai ilgākus energoapgādes traucējumus. Par to liecina Krievijas ēnu flotes pārrautie kabeļi Baltijas jūrā. Iedzīvotājiem šajās dienās jāsagatavojas iespējamiem elektrības pārrāvumiem – jātur uzlādēti telefoni un rezerves enerģijas avoti.
Klimata un enerģētikas ministrija informē, ka elektroenerģijas pārtraukums, lai pieslēgtos Eiropas elektrotīklam, nav gaidāms. Baltijas pārvades sistēmas operatori daudz darījuši, lai maksimāli stiprinātu elektroapgādes drošumu. Izbūvēti un atjaunoti starpsavienojumi un valstu iekšējās līnijas, kā arī tiek uzstādīti sinhronie kompensatori un baterijas, lai nodrošinātu tīkla stabilitāti un pakalpojuma nepārtrauktību. Vienlaikus – elektroapgādes traucējumus pilnībā izslēgt neesot iespējams, jo sinhronizācija ir tehniski sarežģīts process. Institūcija, kas vada atvienošanos Latvijas teritorijā, ir “Augstsprieguma tīkls”. Uzņēmums laikrakstam sniedza plašāku skaidrojumu, kā un kādā secībā notiks atvienošanās.
7.februārī spēku zaudēs BRELL līgums par Baltijas energosistēmu darbu Krievijas kontrolētajā IPS/UPS tīklā.
8.februārī Baltijas operatori atslēgs Igaunijas, Latvijas un Lietuvas energosistēmas no IPS/UPS tīkla, pārtraucot Baltijas 21 savienojumu ar Krievijas energosistēmu. Pēc tam tiks veikts Baltijas energosistēmas izolēta darba tests, kura laikā Baltijas valstu energosistēmas darbosies kā neatkarīga energosala.
9.februārī Baltijas valstu energosistēma plāno plkst. 24.00 sinhroni pieslēgties kontinentālās Eiropas energosistēmai; sinhronizācija notiks pa Lietuvas–Polijas 400 kV gaisvadu elektropārvades līniju.
Uzņēmuma pārstāve Līva Jēgere skaidro, ka pēc savienojumu atslēgšanas un pārslēgšanās uz Eiropas energosistēmu vēl notiks līniju demontāžas darbi – gan Latvijas, gan, domājams, arī Krievijas pusē, jo atvienošanās būs neatgriezeniska. Bet līdz tam – atvienošanās finiša taisnē trīs dienās būs daudz darāmā.
Šis ir pēdējās desmitgadēs vērienīgākais energoneatkarības un vienlaikus reģiona drošības projekts, ko kopīgi īsteno Baltijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operatori – Latvijas “Augstsprieguma tīkls”, Lietuvas “Litgrid” un Igaunijas “Elering”. Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022. gadā ir pieauguši riski arī Baltijas energosistēmā. Lai tos novērstu, Baltijas energosistēmas atslēgšanās no Krievijas apvienotās energosistēmas jeb tā dēvētā BRELL loka un pievienošanās Eiropas sistēmai notiek gandrīz gadu agrāk, nekā plānots.
Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā Latvija ir pilnībā pārtraukusi elektroenerģijas importu un eksportu no Krievijas un Baltkrievijas, un sinhronizācija ar kontinentālo Eiropu ir pēdējais solis, lai panāktu valsts neatkarību elektroapgādes jomā.
Kā skaidro “Augstsprieguma tīkla” valdes priekšsēdētājs Rolands Irklis, Baltija ir pilnībā gatava pievienoties Eiropas energosistēmai. Taču pašlaik, vēl pēdējās dienas, Igaunijas, Latvijas un Lietuvas energosistēmas darbojas sistēmā, kur frekvenci kontrolē Krievija. Un mūsu agresīvajam kaimiņam Baltijas valstu gaidāmā energoneatkarība ļoti nepatīk. Par to liecina Baltijas jūrā pārrautie kabeļi. Jāatgādina, ka pagājušā gada nogalē, 25. decembrī, Somijas ekonomiskajā zonā tika ļaunprātīgi sabojāts elektrības kabelis “EstLink 2” starp Igauniju un Somiju un vēl četri telekomunikācijas kabeļi. Aizdomās par šo noziegumu tiek turēts Krievijas ēnu flotes tankkuģis “Eagle S”.
Kaut kad pārrautais kabelis tiks salabots, bet, kā liecina Klimata un enerģētikas ministrijas veiktā analīze, sinhronizēšanās ar Eiropu būs iespējama arī bez starpsavienojuma “EstLink 2”. Baltijas valstīm ir pietiekama jauda un citi ārējie savienojumi, piemēram, “Estlink 1”, “NordBalt”, “LitPolink”.
Saistībā ar gaidāmo atvienošanos no BRELL tīkla uzkarsusi arī informatīvā telpa. Tiek izplatītas dažādas baumas, sazvērestības teorijas, pārspīlēts apdraudējums. Atbildīgā ministrija aicina saglabāt vēsu galvu un vienlaikus parūpēties par savu personisko energoneatkarību – vismaz telefons jātur uzlādēts, jo tiklab arī sliktos laikapstākļos ir iespējami elektrības piegādes pārtraukumi.
Sinhhronizācija skars ikvienu Latvijas iedzīvotāju visā Latvijas teritorijā vienādi.
#SIF_MAF2024
Par publikācijas saturu atbildīgs ir laikraksts “Ogres Vēstis Visiem”