Saražotās elektroenerģijas daudzums divos mēnešos Latvijā sarucis par 16,3%
- Autors: LETA

Latvijā saražotās elektroenerģijas daudzums šogad pirmajos divos mēnešos sarucis par 16,3% salīdzinājumā ar 2024.gada attiecīgo periodu, veidojot 1342 gigavatstundas (GWh), liecina pārvaldes sistēmas operatora AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats.
Tostarp hidroelektrostacijās (HES) šogad pirmajos divos mēnešos saražotas 565 444 megavatstundas (MWh) elektroenerģijas, kas ir par 22,1% mazāk nekā 2024.gada attiecīgajā periodā.
Saražotās elektroenerģijas daudzums, izmantojot dabasgāzi, gada pirmajos divos mēnešos bija 625 868 MWh, kas ir par 13,6% mazāk nekā pērn attiecīgajā periodā.
Vēja elektrostacijās šogad pirmajos divos mēnešos saražotas 43 640 MWh elektroenerģijas, kas ir par 30,6% mazāk nekā 2024.gada attiecīgajā periodā, savukārt saules elektrostacijās saražotas 20 348 MWh elektroenerģijas, kas ir 3,9 reizes vairāk nekā attiecīgajā periodā pērn.
Tajā pašā laikā ar biomasu šogad janvārī un februārī saražotas 65 183 MWh elektroenerģijas, kas ir par 18,1% vairāk nekā 2024.gada attiecīgajā periodā, bet ar biogāzi saražotas 21 947 MWh elektroenerģijas, kas ir kritums par 25,5% salīdzinājumā ar attiecīgo periodu pērn.
No visas saražotās elektroenerģijas pārvades tīklā saražotas 1221 GWh MWh elektroenerģijas, kas ir par 18,1% mazāk nekā pērn pirmajos divos mēnešos, bet sadales tīklā saražota 121 655 MWh elektroenerģijas, kas ir par 8,1% vairāk.
Elektroenerģijas patēriņš šogad pirmajos divos mēnešos Latvijā veidoja 1286 GWh, kas ir par 1,6% mazāk nekā gadu iepriekš.
Savukārt februārī saražotas kopumā 720 000 MWh, kas ir par 16% vairāk nekā janvārī. Februārī Latvijā saražoti 116% no valstī patērētā elektroenerģijas daudzuma.
Elektroenerģijas tirgus apskatā minēts, ka februārī Latvijā būtiski pieauga dabasgāzes elektrostaciju saražotās elektroenerģijas daudzums - februārī saražotas 422 GWh, kas ir 2,1 reizi vairāk nekā janvārī, sasniedzot augstāko rādītāju kopš 2016.gada novembra.
Vienlaikus par 33% samazinājies hidroelektrostacijās saražotās elektroenerģijas daudzums, ko izraisīja mazāka ūdens pieplūde. Laika apstākļi februārī nebija labvēlīgi arī vēja stacijām - tajās saražotās elektroenerģijas daudzums, salīdzinot ar janvāri, samazinājās par 61%.
Atjaunojamajiem resursiem nelabvēlīgie klimatiskie apstākļi Latvijā, Lietuvā un Igaunijā, kā arī Baltijas elektroenerģijas importa samazinājums par 14% veicināja lētākas elektroenerģijas deficītu reģionā, kas tika kompensēts ar dabasgāzes stacijās saražoto. Lai gan Igaunijā ražošana nedaudz pieauga, Lietuvā kopējais elektroenerģijas ražošanas apmērs samazinājās par 23%, kas galvenokārt saistīts ar vēja enerģijas ģenerācijas samazinājumu. Tādējādi Latvijas dabasgāzes stacijās saražotā elektroenerģija kompensēja Baltijas importa samazinājumu un ražošanas kritumu Lietuvā.
Jau ziņots, ka šogad februārī elektroenerģijas cena pieauga visās trijās Baltijas valstīs - Latvijā un Igaunijā par 65%, sasniedzot attiecīgi 151,58 eiro par MWh un 151,67 eiro par MWh, bet Lietuvā - par 70%, pieaugot līdz 152,29 eiro par MWh.
Elektroenerģijas cenas pieaugums skaidrojams ar patēriņa pieaugumu zemākas gaisa temperatūras dēļ - pēc siltā janvāra februārī Baltijas valstīs atgriezās ziemai raksturīgi laika apstākļi ar zemāku gaisa temperatūru, kas mēneša pirmajā pusē veicināja elektroenerģijas patēriņa pieaugumu, vienlaikus augot arī gāzes cenām.
Tāpat visā Baltijas reģionā vēja elektrostaciju izstrāde bija divas reizes mazāka nekā janvārī, tādējādi pieaugošo pieprasījumu galvenokārt sedza dārgākas termoelektrostacijas. Šobrīd arī importa jaudas uz Baltiju ir samazinātas Somijas-Igaunijas savienojuma "EstLink-2" atslēguma dēļ, kura remontdarbi tiek plānoti līdz šā gada 1.augustam.
Igaunija, Latvija un Lietuva 2025.gada 9.februārī plkst.14.05 veiksmīgi sinhronizēja elektroenerģijas sistēmas ar kontinentālo Eiropu.