Pētījums: uzņēmējdarbības vidi Latvijā negatīvi vērtē 63% uzņēmēju
- Autors: Apriņķis.lv

“Turības” biznesa indeksa rādītājs, kas raksturo Latvijas uzņēmēju viedokli par Latvijas uzņēmējdarbības vides stāvokli kopumā, 2024. gadā ir paaugstinājies no mīnus 21 līdz mīnus 19 punktiem, taču joprojām saglabājas negatīvā līmenī – 63% uzņēmēju uzņēmējdarbības vidi Latvijā novērtē kā sliktu un tikai 29% kā labu. Latvijas uzņēmēju aptaujas rezultāti tika prezentēti 19. martā Biznesa augstskolas “Turība” starptautiskajā zinātniskajā konferencē "Uzņēmējdarbības attīstības radars 2025".
Biznesa augstskola “Turība” sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS pētījumu veica 2025. gada janvārī. Pētījumā 750 uzņēmēji izteikuši viedokli par institucionālajiem un informatīvajiem faktoriem, tiesiskās vides faktoriem, sociālajiem, kultūras un demogrāfijas faktoriem, monetārajiem faktoriem, tehnoloģiskajiem un infrastruktūras faktoriem, fiskālajiem faktoriem un citiem faktoriem (godīgu konkurenci, uzņēmējdarbības uzsākšanas un izbeigšanas procesu u.c.).
Uzņēmēji viszemāk novērtējuši finanšu pieejamību, darbaspēka nodrošinājumu un administratīvo slogu, un šie faktori piedzīvojuši straujāko kritumu salīdzinājumā ar 2023. gadu – vidēji par 10 punktiem. Arī valdības ietekme uz uzņēmējdarbības attīstību, likumdošanas stabilitāte, nodokļu apjoms un pašvaldības darbības ietekme uz uzņēmējdarbības attīstību tās teritorijā saglabājuši negatīvu tendenci, prezentējot “Turības” biznesa indeksa rezultātus, informēja tirgus un sabiedriskās domas pētījuma centra SKDS direktors Arnis Kaktiņš.
Kopumā 2024. gadā uzlabojies sešu uzņēmējdarbības vides faktoru vērtējums, taču desmit faktori piedzīvojuši kritumu. Pozitīvi tika novērtēts interneta un sakaru nodrošinājums, uzņēmējdarbības uzsākšanas vieglums, zinātniski tehnisko resursu pieejamība, elektrības nodrošinājums un cena, kā arī sabiedrības attieksme pret uzņēmējiem. Taču vidēji negatīvu vērtējumu saņēmuši tādi faktori kā pašvaldību ietekme uz uzņēmējdarbību, konkurence starp publisko un privāto sektoru, transporta nodrošinājums un ceļu stāvoklis, uzņēmējdarbības izbeigšanas vieglums un tiesiskā vide.
Aplūkojot “Turības” biznesa indeksu dažādās uzņēmumu grupās, vērojams, ka salīdzinoši labāk par uzņēmējdarbības vidi Latvijā noskaņoti lielie uzņēmumi, savukārt salīdzinoši vissliktāk to vērtē būvniecības jomas uzņēmi, kā arī Zemgales uzņēmumi.
Biznesa augstskolā “Turība” norāda, ka pētījums veidots ar mērķi sekmēt uzņēmējdarbības vides un nozares izglītības ciešāku sasaisti, identificēt uzņēmējdarbības vides būtiskākās problēmas un lielākās priekšrocības un veicināt topošo uzņēmēju padziļinātāku interesi par uzņēmējdarbības vidi ietekmējošiem faktoriem. Jo augstāks būs Latvijas uzņēmējdarbības vides stāvokļa vērtējuma indekss, jo zemāks būs ēnu ekonomikas apjoms. Šis indekss ar matemātiska aprēķina palīdzību tiek aprēķināts no 16 dažādu uzņēmējdarbības vides aspektu vērtējuma apakšindeksiem.