Vairāk nekā puse sociālo uzņēmumu 2023.gadā strādājuši ar peļņu
- Autors: LETA

Vairāk nekā puse jeb 65% no 183 sociālajiem uzņēmumiem 2023.gadu noslēdza ar peļņu, liecina Labklājības ministrijas (LM) pārskats par sociālo uzņēmumu 2023.gada darbību.
Kā informēja ministrijā, uzņēmumu vidū 34% gadu noslēdza ar zaudējumiem, savukārt 59% uzņēmumu neto apgrozījums pārsniedza 40 000 eiro.
Tāpat finanšu pārskata dati liecina, ka 197 sociālajos uzņēmumos kopā strādāja 2341 darbinieks, un 65% jeb 129 uzņēmumi nodarbināja līdz pieciem darbiniekiem.
Līdztekus 62 sociālajos uzņēmumos darbojās 957 brīvprātīgā darba veicēji.
Statistika liecina, ka laikā no 2018. līdz 2023.gadam saņemti 328 grantu pieteikumi, no tiem apstiprināti i un noslēgti 204 līgumi par kopējo summu 12,6 miljoni. No kopējās līgumu summas 12,2 miljoni eiro izsniegti grantu saņēmējiem. Visi projekti tika īstenoti.
Savukārt plānošanas periodā no 2021. līdz 2027.gadam līdz šim jau piešķirti 28 granti un noslēgti 24 granta līgumi par kopējo summu 1,3 miljonu eiro vērtībā.
Lai uzlabotu "Altum" iesniedzamo biznesa plānu kvalitāti, sociālajiem uzņēmumiem tika piedāvāta iespēja saņemt biznesa konsultācijas biznesa plāna izstrādei. Laikā no 2020. līdz 2023.gadam konsultācijas saņēma 30 sociālie uzņēmumi, katrs vidēji 20 stundas. Arī šī gada otrajā pusgadā paredzēts nodrošināt konsultācijas sociālajiem uzņēmumiem biznesa plānu sagatavošanā.
Lai veicinātu sabiedrības izpratni par sociālajiem uzņēmumiem, to nozīmi un ieguldījumu tautsaimniecības izaugsmes un sabiedrības attīstības veicināšanā, LM organizē informēšanas un izglītošanas pasākumus. Piecu gadu laikā no 2020. līdz 2024.gadam ir sarīkotas četras konferences, sešas meistarklases un 51 seminārs sociālajiem uzņēmumiem, nozares speciālistiem un interesentiem.
Šobrīd LM sākusi darbu pie Latvijas Sociālās ekonomikas plāna 2026.-2029.gadam izstrādes. Plāna mērķis ir atbalstīt un attīstīt sociālo ekonomiku, veicinot tās ieguldījumu valsts sabiedriskajā un ekonomiskajā dzīvē.
Jau vēstīts, ka Latvijā pašreiz ir aktīvi 254 sociālie uzņēmumi, vienlaikus ik mēnesi tiek saņemti vidēji četri līdz seši pieteikumi šī statusa iegūšanai, informēja LM.
LM norāda, ka septiņu gadu laikā sociālā uzņēmuma statusu ieguvis 341 uzņēmums, savukārt pašreiz aktīvi darbojas 254, liecina ministrijas rīcībā esošie dati.
Aplūkojot uzņēmumus pēc to sociālās ietekmes veida, lielākā daļa jeb 62% uzņēmumu atbalsta sabiedrības grupas, kuru dzīvi ietekmē sabiedrībai būtiskas problēmas tādās jomās kā izglītība, veselības aprūpe, sports un rekreācija, sociālo pakalpojumu un dzīves kvalitātes uzlabošana. Savukārt 21% uzņēmumu rada sociālo ietekmi, nodarbinot mērķa grupu pārstāvjus, tādējādi veicinot integrāciju darba vidē. Tāpat 17% uzņēmumu rada ilgstošu pozitīvu sociālo ietekmi, veicot visai sabiedrībai nozīmīgas aktivitātes vides un dzīvnieku aizsardzības, kā arī kultūras daudzveidības jomās.
Sociālie uzņēmumi darbojas visā Latvijas teritorijā, taču no kopējā skaita 253 uzņēmumiem visvairāk sociālo uzņēmumu - 115 jeb 45% atrodas Rīgā. Vēl 67 uzņēmumi jeb 27% ir Pierīgā. Savukārt 21 uzņēmums jeb 8% atrodas Zemgalē, 18 jeb 7% ir Vidzemē, 17 jeb 7% atrodas Kurzemē un 15 jeb 6% ir Latgalē.
Sociālā uzņēmuma likums nosaka vairākus praktiskus atbalsta instrumentus, piemēram, pašvaldību tiesības piešķirt nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumus, publiskas personas tiesības nodot tai piederošo mantu bezatlīdzības lietošanā, kā arī brīvprātīgā darba veicēju piesaisti.
Vienlaikus sociālie uzņēmumi var saņemt kompensāciju par nodarbināto personu ar invaliditāti un garīga rakstura traucējumiem veikto valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu devēja daļu, vienreizēju algas kompensāciju un darba devēja izmaksāto slimības naudu.
Finanšu institūcijā "Altum" pieejamais grantu atbalsts - līdz 40 000 eiro sociālās uzņēmējdarbības sākšanai un līdz 200 000 eiro uzņēmuma attīstībai, ja uzņēmums ir vismaz divus gadus vecs.
Sociālais uzņēmums var pretendēt uz grantu, tiklīdz ir saņemts sociālā uzņēmuma statuss. Granta saņemšanai ir jāsagatavo biznesa plāns, kas apraksta plānotās aktivitātes un apliecina uzņēmuma dzīvotspēju ilgtermiņā, skaidro LM.
Šobrīd jaunajā "Altum" grantu atbalsta programmā, kas pieejama no 2024.gada, ar sociālajiem uzņēmumiem ir noslēgti 50 līgumi ar vidējo granta summu 62 000 eiro.
Lai atvieglotu kvalitatīvu biznesa plānu sagatavošanu, LM šī gada otrajā pusē nodrošinās bezmaksas konsultācijas biznesa plāna izstrādei. Savukārt, lai veicinātu sociālās uzņēmējdarbības attīstību un atpazīstamību, arī šogad oktobrī notiks sociālās uzņēmējdarbības nedēļa, kuras laikā tiks popularizētas sociālās uzņēmējdarbības idejas un veicināta sociālo uzņēmumu atpazīstamība. LM sola, ka būs arī citi atbalsta pasākumi.