Menu
 

LTRK: Pieaug Latvijas uzņēmēju optimisms Apriņķis.lv

  • Autors:  LETA
Foto - pixabay.com Foto - pixabay.com

Latvijas uzņēmēju noskaņojumā vērojams optimisma pieaugums, liecina Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) jaunākie LTRK indeksa rezultāti, kas atspoguļo Latvijas uzņēmēju noskaņojumu 2025.gada otrajā ceturksnī.

Uzņēmēju optimisms pieaug, iezīmējot labāko noskaņojumu kopš 2019.gada janvāra. Tomēr LTRK norāda, ka šis rādītājs vairāk demonstrē noskaņojumu un cerības par uzņēmējdarbības vidi un valsts ekonomikas apstākļiem nākotnē, jo esošā situācija tiek vērtēta piesardzīgi - valsts ekonomisko aktivitāti novērtējot vien ar 39,6 punktiem.

LTRK norāda, ka indekss raksturo Latvijas uzņēmēju kopējo noskaņojumu - cik tas kopumā ir optimistisks vai pesimistisks. Ja rādītāja vērtība ir virs 50 punktiem - uzņēmēji situāciju vērtē optimistiski, bet ja zem 50 punktiem - uzņēmēji situāciju vērtē pesimistiski.

LTRK un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS veiktajā 2025.gada otrā ceturkšņa LTRK indeksa pētījumā noskaidrots, ka salīdzinājumā ar iepriekšējiem datiem, šajā laika posmā indeksa vērtība ir palielinājusies par diviem punktiem un atgriezusies virs 50 punktu atzīmes, sasniedzot 50,71 punktu, liecinot par pieaugošu uzņēmēju optimismu.

Pēdējo reizi šāds optimisma rādītājs bija vērojams pirms Covid-19 pandēmijas un tai sekojošajiem ekonomikas izaicinājumiem. Šo rādītāju veido lielākoties uzņēmēju pozitīvās cerības par valsts ekonomiskās situācijas un uzņēmējdarbības vides uzlabošanos nākotnē, norāda LTRK, piebilstot, ka šobrīd ir īpaši svarīgi, lai valdības veidotāji nepieviltu uzņēmēju cerības un pieņemtu lēmumus, kas sekmētu ekonomikas un biznesa attīstību.

Aplūkojot indeksa vērtības dažādās uzņēmumu grupās, secināts, ka 2025.gada otrajā ceturksnī vairāk nekā puse uzņēmumu grupu ir noskaņotas optimistiski. LTRK indeksa vērtības dažādās ekonomikas nozarēs liecina, ka 2025.gada otrajā ceturksnī optimistisks noskaņojums bija gandrīz visās tautsaimniecības jomās. Optimistiski noskaņoti bija būvniecības jomas uzņēmumi, kur rādītājs ir 53,38, vienlaikus pakalpojumu jomas uzņēmumu rādītājs ir 50,76 un ražošanas jomas - 50,05. Savukārt nedaudz pesimistiski noskaņoti tirdzniecības jomas uzņēmumi, kuru rādītājs ir 49,95.

Skatot uzņēmumus pēc darbinieku skaita, 2025.gada otrajā ceturksnī tikai viena uzņēmumu grupa noskaņota optimistiski. Optimistiski noskaņoti ir lielie uzņēmumi, situāciju vērtējot ar 57,56 punktiem, savukārt pesimistiski noskaņoti ir vidējie uzņēmumi, mazie uzņēmumi un mikrouzņēmumi, attiecīgi situāciju vērtējot ar 49,84 punktiem, 49,06 punktiem un 46,18 punktiem.

Aplūkojot indeksa vērtības uzņēmumu grupās pēc kapitāla izcelsmes, secināts, ka 2025.gada otrajā ceturksnī optimistiski noskaņotas divas grupas - uzņēmumi, kuros pārstāvēts vietējais un ārvalstu kapitāls (57,39), un uzņēmumi, kuros pārstāvēts ārvalstu kapitāls (51,84). Savukārt pesimistiski noskaņoti ir uzņēmumi, kuros pārstāvēts vietējais kapitāls, - to indeksa rādītājs ir 49,84.

Vērtējot apakšindeksu rādījumus, pozitīvs uzņēmēju noskaņojums ir attiecībā uz konkurenci nozarē, uzņēmuma apgrozījumu, investīciju apjomu, uzņēmuma finansiālo stāvokli, darbinieku skaitu un rentabilitāti. Savukārt pesimistisks skatījums saglabājas par ekonomisko aktivitāti nozarē un vispārējo ekonomisko aktivitāti valstī.

LTRK tagadnes indeksa vērtība 2025.gada otrajā ceturksnī ir 48,62, kas liecina par mēreni pesimistisku pašreizējās situācijas vērtējumu, tomēr šis ir augstākais rādītājs kopš 2020.gada pirmā ceturkšņa. Savukārt nākotnes indeksa vērtība 2025.gada otrajā ceturksnī ir 52,79 punkti, kas liecina par mērenu uzņēmēju optimismu attiecībā uz tuvāko nākotni.

LTRK valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš norāda, ka indeksa jaunākie rezultāti apliecina, ka uzņēmēji ir sākuši skatīties uz nākotni ar lielāku pārliecību. "Nesagraujam uzņēmēju cerības, valsts vadītājiem ir jāizdara savi mājasdarbi, uz kuriem LTRK politiķiem nemitīgi norāda: birokrātijas mazināšana, uzņēmējus motivējoša nodokļu politika, valsts drošības stiprināšana, konkurences neitralitāte, investīciju piesaiste un eksporta veicināšana. Tad nākotnē uzņēmēju pieaugošais optimisms varētu atspoguļoties arī IKP pieaugumā," pauž Endziņš.

Uzņēmēju aptauju veica LTRK sadarbībā ar SKDS, aptaujājot 750 Latvijas uzņēmēju. LTRK indekss pastāv kopš 2004.gada (iepriekš "Citadele index" un "Futurum indekss"), atspoguļojot uzņēmēju vērtējumu pašreizējai situācijai ekonomikā, kā arī prognozes tuvākajiem sešiem mēnešiem.

LTRK ir apvienojušies gandrīz 6000 biedru - visu Latvijas reģionu un nozaru mikro, mazie, vidējie un lielie uzņēmumi, asociācijas, pilsētu uzņēmēju klubi un citas uzņēmēju apvienības.

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.