Brīvdabas muzejā atklās izstādi "Āķīgie ūdeņi"
- Autors: Apriņķis.lv

4.septembrī Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja izstāžu zālē tiks atklāta saldūdens zvejniecībai veltīta izstāde "Āķīgie ūdeņi: saldūdens zveja 19. gs. otrajā un 20. gs. pirmajā pusē". Izstādē varēs iepazīties ar tačiem, katicu, dažādu veidu murdiem, žebērkļiem, krītiņiem, ūdām un citiem ar zvejniecību saistītiem priekšmetiem no muzeja krājuma un pat, uz brīdi iegrimstot virtuālajā realitātē, āliņģī ar žebērkli ķert zivis, informē muzejā.
Liktenis un vēsture Latvijas 64 500 zemes kvadrātkilometriem atvēlējis 494 kilometrus jūras malas un vairāk nekā 12 500 dažādu upju un 2200 ezeru. Zvejas ūdeņos dzīvo 113 sugu zivis, no tām 38 tikai saldūdenī, bet deviņas sugas pārstāv ceļotājzivis.
Iekšzemes zvejas tradīcijas Latvijas teritorijā konstatētas jau akmens laikmetā (10 500-1800 g. p. m. ē), kad pirmie cilvēki - mednieki-vācēji - ienāca un apmetās lielāko ūdenstilpņu tuvumā. Laika gaitā tika uzlaboti zvejas rīki - kaulu un asaku āķus nomainīja dzelzs āķi, bet zivju šķēpus aizvietoja dzelzs žebērkļi. Līdz 20.gs. pirmajai pusei Latvijas tradicionālajā saldūdens zvejniecībā izmantoja dažāda lietojuma veida zvejas rīkus, kas lielākoties tika darināti pašu saimniecībā vietējo tradīciju ietekmē. Tādējādi saldūdens zvejniecību var uzskatīt par lauku iedzīvotāju dzīves sastāvdaļu, kas Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja krājumā pārstāvēta ar 468 autentiskiem priekšmetiem un ir pamats izstādes veidošanai, stāsta muzejā.
Ap lielākajiem Latvijas ūdens baseiniem saldūdens zveja kā pamatdarbs bija individuālajiem zvejniekiem, muižu veidotām zvejnieku grupām, ezeru un upju nomniekiem, zivju tirgotājiem un citiem, Ventas, Daugavas, Gaujas, Salacas un citas upes bija pazīstamas kā lašu un nēģu zvejas vietas.
Pārmaiņas saldūdens zvejniecībā sākās 19.gs. beigās un 20.gs. pirmajā pusē, kad sāka uzplaukt zivju audzēšana, tā 1938.gadā darbojās 1000 dīķsaimniecību. Makšķerēšana no krasta bija atļauta visās kuģojamās un pludināmās upēs un tika izdoti likumi par saldūdens zvejniecības veidu un rīku aizliegumiem, piemēram, tiek liegta zivju sišana un duršana.
Izstādes autors ir Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja vēsturnieks Kārlis Fogelis. Izstāde būs apskatāma līdz 2025.gada 2.martam, vēsta muzeja pārstāvji.
Saistītie objekti
- Pašvaldība nodos valstij īpašumu katastrofu pārvaldības centra izveidei Jūrmalā
- Piektdien Ādažu militārajā poligonā notiks helikopteru "Apache" kaujas šaušanas vingrinājums
- Ar kinologa un dienesta suņa pūlēm Ķekavā atrod personu, kas bija bēgusi no policijas
- 942 klašu konkurencē Siguldas Valsts ģimnāzija iekļūst "Čē Čē čempionāta" finālā ar lielāko klašu skaitu
- Maijā Turaidas muzejrezervāts uzsāk aktīvo tūrisma sezonu