Menu

 

Gaidāma starptautiska konference par Vidzemes lībiskās kultūrtelpas vērtībām

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto - www.sigulda.lv Foto - www.sigulda.lv

Sestdien, 21.septembrī, Limbažos norisināsies 2. Vidzemes lībiskās kultūrtelpas starptautiskā konference “Vidzemes lībiskās kultūrtelpas vērtības – aktuālais un atklātais”. Tajā piedalīsies arī Siguldas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Linards Kumskis un Lēdurgas dendroparka vadītāja Sarmīte Kauliņa, informē Siguldas novada pašvaldībā.

Konference norisināsies no plkst. 14.00 līdz 18.30 Pāles Kultūras namā; to būs iespēja vērot arī tiešsaistē. Konferences tēma – “Vidzemes lībiešu valodas izpausmes mūsdienās”. Konference koncentrēsies uz Vidzemes lībiešu valodas mantojuma izpēti un tā nozīmi mūsdienu sabiedrībā.

Pirmajā daļā notiks populārzinātniskie lasījumi, kur dažādi valodnieki un pētnieki dalīsies savos atklājumos un pētījumos par Vidzemes lībisko izloksni un lībiešu kultūras ietekmi. Konferences otrajā daļā, no plkst. 16.30 līdz 18.30, notiks dzejnieces Anitas Emses grāmatas “Ceļš” atvēršanas svētki, kuros piedalīsies pati autore, vēsturniece Rasma Noriņa, grāmatas māksliniece Ilze Emse-Grīnberga un izdevniecības “Madris” pārstāvji, norāda Siguldas novada pašvaldībā.

Pasākumu noslēgs Lēdurgas deju kopas “Lauga” dejas uzveduma “1/5” pirmizrāde. Horeogrāfe - Anta Grīnvalde. Dejotāji: Anta Grīnvalde, Baiba Grobiņa, Kate Zaltāne, Reinholds Švarcs, Kristaps Pelēkais.

Vidzemes lībiskā kultūrtelpa 2022.gadā ir atzīta par nemateriālā kultūras mantojuma vērtību un ir iekļauta Latvijas Nacionālajā nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā. Vidzemes lībisko kultūrtelpu veido vairākas vērtības – lībiskā dialekta Vidzemes izloksne, Vidzemes lībiešu pēcteču dzimtas, kā arī saglabātie lībiskas izcelsmes vietvārdi un apvidvārdi Ziemeļvidzemes ainavā. Līdztekus kultūrtelpai raksturīgas arī tādas nemateriālā kultūras mantojuma izpausmes kā gadskārtu ieražas, saimniekošanas veids, kas saglabā ciešu saikni ar dabu un lībisko mantojumu, darba un sadzīves tradīcijas.

Tāpat Vidzemes lībiskās kultūrtelpas savdabība ir transformējusies un guvusi jaunas izpausmes mūzikā, dzejā, vizuālajā un it īpaši lietišķajā mākslā. Vidzemes lībiskās kultūrtelpas kopienā darbojas aktīvi lokālo tradīciju zinātāji un pratēji, vairāk nekā 100 cilvēku, tajā skaitā amatnieki, folkloras kopu dalībnieki, kultūrvides kopēji, prasmju nesēji, vēsturnieki, novadpētnieki, pētnieki, skolotāji, kultūras iestāžu darbinieki, bibliotekāri, muzeju darbinieki u.c. Vietējās kopienas darbs ir nozīmīgs nacionālā nemateriālā kultūras mantojuma apzināšanā, saglabāšanā un popularizēšanā, vēsta Siguldas novada pašvaldībā.

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.