Menu

 

Radošu projektu konkursā "Mantojums" sveikti arī Garkalnes un Olaines mākslas skolu audzēkņi

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto - LNKC Foto - LNKC

Teju 40 laivu un kuģu modeļi, ko radošā projektu konkursa “Mantojums” ietvaros šogad darinājuši Latvijas mākslas skolu audzēkņi, pagājušajā nedēļā mēroja ceļu uz RTU Latvijas Jūras akadēmiju. Tur skolēnu veikumu izvērtēja žūrijas komisija un pieaicinātie eksperti – to vidū konkursa rīkotāji no Latvijas Nacionālā kultūras centra (LNKC) un biedrības “Koka kuģu amatnieki”, kā arī RTU Latvijas Jūras akadēmijas, Latvijas Jūrniecības savienības un Latvijas Kuģu mehāniķu asociācijas pārstāvji.

Konkursam izvēlētā tēma sasaucas ar Ainažu jūrskolas dibinātāja Krišjāņa Valdemāra 200 gadu jubileju, ko atzīmējam 2025. gadā. LNKC informēja, ka bērni un jaunieši individuāli un grupās pievērsās Latvijā būvētu burinieku un pašdarinātu vai amatnieku izgatavotu laivu un kuģīšu izpētei. To veikuši, viņi veidoja paši savu laivas vai kuģa modeli, izmantojot pieejamos instrumentus un dabas materiālus. Žūrijas komisija vērtēja darba kvalitāti, darba apjomu un sarežģītību, kā arī apraksta kvalitāti.

Individuālo darbu grupā pirmo vietu ieguva Valērija Lauma Drapeza (par darbu “Holks, trīsmastu burinieks”), trešo vietu – Agnese Strazda (“Flautas derflingers”), bet žūrijas atzinību – Milēna Roberta Konevāla (“Zvejnieku laiva”), Anna Ansone (“Vikingu kuģis”) un Kristaps Ābols (“Četru mastu kuģis “Krūzenštern””) no Garkalnes Mūzikas un mākslas skolas. Grupas darbu grupā atzinību izpelnījās Garkalnes skolēni Laura Millere, Alise Milāna Makarova, Hanna Amēlija Romanovska, Eva Jakovļeva, Kate Arbidāne-Frīdberga, Melānija Žubule un Anna Ķeze par darbu “Kuģu parāde”

Laureātu vidū ir arī Olaines Mūzikas un mākslas skolas audzēknes Arta Ozola un Laura Leimane, kurām piešķirta pirmā vieta grupu konkurencē par darbu “Burinieks “Lībava””, kā arī Enija Margevičus un Samanta Oļukalne (“Zvejnieku laiva”), Jeļizaveta Aleksejeva un Madara Sondore (“Zvejnieku laivas”), kā arī Maija Jenkute un Viktorija Zammare (“Buru laiva”), kurām izteikta atzinība.

 “Konkursa darbu vidū nemanām virspusēju vai uz efektiem balstītu pieeju darbu izveidē un materiālu izvēlē. Konkursa darbi ir veidoti no dabiskiem materiāliem, izceļot amatniecībai un roku darbam raksturīgu estētiku. Arī bura nav uzlikta vienkārši tāpat – viss ir izpētīts, lai saprastu kuģa funkcionalitāti, darbību,” konkursantu sniegumu komentēja LNKC Vizuālās mākslas izglītības eksperte Ilze Kupča. Viņa piebilst, ka viena no veiksmes atslēgām konkursā ir padziļināts pētījums, kas vairākiem dalībniekiem ir sniedzis papildu motivāciju un atbildību radīt izcilus darbus.

Konkursa laureātu apbalvošanas svinīgais pasākums iecerēts šī gada maijā Rīgā sadarbībā ar Latvijas Jūrniecības savienību. Konkursa darbi – laivas un kuģīši – tiks eksponēti Muzeja nakts ietvaros Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā.

Radošo projektu konkursu “Mantojums” ik gadu rīko LNKC, lai rosinātu mākslas un dizaina jomas skolēnus pētīt, apzināt un apgūt Latvijas kultūras mantojumu un tradicionālās amatniecības prasmes, kas svarīgas tautas lietišķās mākslas priekšmetu darināšanā.

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.