Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā atklās koktēlnieka Jāņa Žīmanta personālizstādi "Citi putni"
- Autors: Apriņķis.lv

Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja izstāžu zālē 16.maijā tiks atklāta koktēlnieka Jāņa Žīmanta personālizstāde “Citi putni”. Māksliniekam šī ir ceturtā personālizstāde, tajā būs apskatāmi 172 viņa darbi. Izstādē eksponēti gan muzeja krājumā esošie tēlniecības darbi, gan skulptūras no vairākām privātkolekcijām, tostarp paša mākslinieka īpašumā esošie mākslas darbi. Izstāde būs aplūkojama līdz 14.septembrim, informē muzejā.
Muzeja Krājuma nodaļas vadītāja Santa Dobele par izstādes ideju stāsta: “Jānis Žīmants ir viens no nedaudzajiem māksliniekiem, kurš mūsdienās strādā ar koku, un aizvadītajos divos gados mums ir izdevies papildināt muzeja krājumu ar 17 viņa sīkplastikas darbiem un trim etnogrāfiskajiem darbarīkiem, kuri papildināti ar viņa darinātajiem skulpturāli veidotajiem koka kātiem. Viņa darbi veiksmīgi papildina muzeja mūsdienu tautas lietišķās mākslas darinājumu kolekciju un ļauj mums muzejā fiksēt tradīciju un prasmju pārmantojamību koktēlniecības jomā. Turklāt Jānis Žīmants ir rucavnieks un Papes Ķoņu ciemā atrodas viena no mūsu muzeja lauku ekspozīcijām “Vītolnieki”.”
Izstādes mērķis ir pēc iespējas pilnīgāk atklāt Jāņa Žīmanta daudzpusīgo darbību koktēlniecībā. Lielā klāstā eksponēti koka sīkplastikas darbi, kas visspilgtāk raksturo Jāņa Žīmanta tēlniecību. Tāpat apskatāmi vairāki lielformāta darbi un kā atsevišķa vienība jeb darbu cikls izdalāmi 24 skulpturāli veidotie kāti dažādiem etnogrāfiskiem darbarīkiem. Izstāde aptvert visus nozīmīgākos Jāņa Žīmanta darbu tematiskos lokus: cilvēka, galvenokārt sievietes, tēlus, dzīvnieku atveidus un mitoloģiskos motīvus, tomēr nošķirt šīs tematiskās grupas nereti ir visai sarežģīti vai pat neiespējami. To spilgti rāda, piemēram, sievietes tēls ar putna galvas atveidu matos, kas vairākkārt dažādās variācijās atkārtojas Jāņa Žīmanta darbos. Tāpat ruņģīša tēls – baltu mitoloģijā labais mājas gars, labības sargātājs – Jāņa Žīmanta darbos bieži sastopams kaķa veidolā.
Jāņa Žīmanta darbu daudznozīmību rāda arī tajos iekļautie tēli, kas atklājas kā silueti starp skulpturāli veidotajām figūrām un īpaši spilgti redzami priekšmetu mestajās ēnās, stāsta muzeja pārstāvji.
Tāpat Jānis Žīmants nereti izmantojis atsauces un parafrāzes uz mākslas, literatūras un filozofijas vēsturē zināmiem darbiem un simboliem. Viens no spilgtākajiem ir Jāņa Žīmanta skulptūra “Sieviete ar sermuliņu”, kur redzamas atsauces uz renesanses mākslinieka Leonardo da Vinči gleznu ar līdzīgu nosaukumu un atveidoto motīvu. Jānis Žīmants veidojis arī parafrāzi “Sermuliņš ar sievieti”. Tāpat Jāņa Žīmanta darbos atrodamas paralēles ar Senās Ēģiptes, Antīkās Grieķijas, viduslaiku un citu kultūru, laikmetu, mākslas novirzienu kanoniskajiem elementiem un simboliem.
Jānis Žīmants dzimis 1962.gada 30.jūlijā Jelgavā, vēlāk ģimene pārcēlusies uz vecvecāku mājām Rucavā. Mācījies Rucavas vidusskolā, studējis matemātiku Liepājas pedagoģiskajā institūtā. No 20.gadsimta 80.gadiem līdz pat 2000.gadu sākumam dzīvojis Liepājā, strādājis par matemātikas un darbmācības skolotāju vairākās skolās. Šobrīd Jānis Žīmants dzīvo savu vecvecāku mājās Rucavas “Klaustiņos”, kur ierīkota arī kokamatniecības darbnīca, vēsta muzejā.
Lai arī Jānim Žīmantam nav speciālas mākslinieciskās izglītības, ar kokamatniecību sācis nodarboties jau bērnībā, ko apguvis no sava vectēva. Koktēlniecībai kā pamata darbam pievērsies tikai kopš 20.gadsimta 90.gadu beigām. Jānis Žīmants veido kā praktiski lietojamus priekšmetus (piemēram, mēbeles, galda spēles), tā arī dekoratīvas skulptūras – gan dažāda veida koka sīkplastiku, gan lielformāta darbus.
Lielākā daļa Jāņa Žīmanta darbu atrodas privātkolekcijās Latvijā, Lietuvā, Vācijā un citur. Apjomīgākā no tām ir Ņinas un Visvalža Vecvagaru privātā kolekcija, kas apskatāma Bernātos viesu nama “Sīpoli” galerijā. Jāņa Žīmanta darbi ir arī Liepājas muzeja un Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja krājumā. Vairāki lielformāta darbi izstādīti pilsētvidē – Liepājā, Rucavā, Bernātos, norāda brīvdabas muzejā.
Jānis Žīmants kopš 20. gadsimta beigām piedalījies daudzās mākslinieku grupu izstādēs Latvijā (Liepājā, Rēzeknē, Rucavā, Rīgā) un Lietuvā (Šauļos, Klaipēdā, Palangā), ir bijušas arī trīs personālizstādes: “Jūtu gradācija” Liepājas muzejā 2019.gadā; “Kalto lietu sapņi” Liepājas muzejā 2020.gadā; Nīcas Kultūras centrā, Rucavas Tūrisma informācijas centrā 2021.gadā; “Kaimiņi” Bernātu viesu nama “Sīpoli” galerijā 2023.gadā. 2019.gadā izdots Jāņa Žīmanta darbu katalogs (izdevis Liepājas muzejs un Bernātu viesu nama "Sīpoli" mākslas galerija).
Izstādes “Citi putni” kuratore ir Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja krājuma glabātāja Elīna Guščika, izstādi iekārtotājis mākslinieks Egils Mednis.
Saistītie objekti
- Divi gadi neskaidrības. Ministrija virzījusi nepabeigtu reformu
- Ietves izbūvei un ielas pārbūvei Medemciemā pašvaldība aizņemsies 212 640 eiro
- Muzeju naktī Jūrmalā – daudzveidīga pasākumu programma
- "eTwinning skolas" statusu saņēmušas 17 Latvijas izglītības iestādes, tostarp Pierīgā
- Atklājot aktīvo tūrisma sezonu, notiks publiskie braucieni uz Nāves salu