Menu
 

Ar stāvovācijām aizvadīti pirmie svētku koncerti Apriņķis.lv

  • Autors:  Liene Ozola
Foto - nacgavilet.lv Foto - nacgavilet.lv

5. jūlijā Rīgā sākās XVIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki. Līdz pat šīs nedēļas izskaņai tajos piedalīsies vairāk nekā 38 000 dziedātāju, dejotāju, mūziķu, teātra mākslinieku un citu radošo cilvēku. Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas tas būs lielākais dalībnieku skaits skolēnu dziesmu un deju svētkos. Svētki notiek vairāk nekā 15 vietās, bet pirmais pasākums sestdien, 5. jūlijā, norisinājās "Xiaomi Arēnā" ("Arēnā Rīga"), kur notika skatuviskās dejas uzvedums "Viedvasara".

"Viedvasara" ir radošs stāsts par piecu jauniešu piedzīvojumiem vasaras brīvlaikā dažādās vidēs – laukos, mežā, jūrā, pilsētā un ārzemēs. Uzvedumā iekļautas 24 jaunas skatuviskās tautas dejas. Stāstu izdejoja aptuveni 3300 dejotāju no 152 deju kolektīviem 1.–12. klašu grupās. Lomās Elīna Dzirkale, Kārlis Liepa, Miķelis Millersons, Lote Mustermane, Viktorija Volnere, Indra Burkovska, Andris Bulis un Jānis Skanis.

Mākslinieciskais vadītājs – Jānis Ērglis. Virsvadītāji un horeogrāfiju autori: Jānis Ērglis, Jānis Purviņš, Agris Daņiļevičs, Dace Adviljone, Dagmāra Bārbale, Guna Trukšāne, Rūta Cīrule, Jānis Kalniņš, Dāvis Ērglis. Komponisti: Rihards Zaļupe, Kristīne Kārkle-Kalniņa, Katrīna Dimanta, Artūrs Uškāns, Ernests Valts Circenis. Režisore – Diāna Kaijaka; scenogrāfe – Ieva Kauliņa; stāsta un tekstu autors – Kaspars Bērziņš; video mākslinieks – 8; gaismu mākslinieks – Reinis Zalte; muzikālais vadītājs – Ernests Valts Circenis.

Kā novēroja "Rīgas Apriņķa Avīze", koncerta laikā ārēnā virmoja patiesa svētku noskaņa. Pēc koncerta dejotāji, skatītāju stāvovāciju iedvesmoti, vēl ilgi turpināja sumināt savu kolektīvu vadītājus un koncerta radošo komandu. Mazākās un lielākās grupās svētku dalībnieki izdejoja deju soļus, un kolektīvu mazākie, vieglākie dejotāji tika godināti, metot viņus gaisā.

Arī skatītāji nesteidzās izklīst – centās iemūžināt svētku mirkļus fotogrāfijās, tverot fotokadros gan atsevišķus dalībniekus, gan deju kolektīvus kopumā. Neaizmirstamas emocijas un pacilājoša noskaņa – domājams, tas ir lielākais svētku ieguvums, ko dalībnieki atcerēsies vēl ilgu laiku.

"Garīgs koncerts" Doma baznīcā

Svētdien skolēnu dziesmu un deju svētku programmā bija iekļauti divi lieli pasākumi – godināšana un novadu satikšanās Viesturdārzā un "Garīgs koncerts" Rīgas Domā.

Lai gan vietu skaits baznīcā bija ierobežots, svētku rīkotāji rada iespēju arī "Rīgas Apriņķa Avīzes" korespondentei apmeklēt koncertu svētdienas pievakarē. Un tas bija to vērts! Pusotra stunda aizritēja vienā elpas vilcienā. Skaisti, aizkustinoši, un nepameta sajūta, ka esam bijuši liecinieki kaut kam ļoti nozīmīgam, domājot par mūsu tautas nākamajām paaudzēm.

Koncertā piedalījās "Xylem Trio" – Raimonds Petrauskis (taustiņinstrumenti), Oskars Petrauskis (saksofons), Rihards Zaļupe (sitaminstrumenti) –, Edvards Muzikants (sitaminstrumenti) un Diāna Jaunzeme-Portnaja (ērģeles), kā arī dziesmu svētku tradīcijas turpinātāji – desmit Latvijas mūzikas izglītības iestāžu kori: Rīgas Doma zēnu koris, Jāzepa Mediņa Rīgas 1. mūzikas skolas zēnu koris, Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolas zēnu koris, Rīgas Doma meiteņu koris "Tiara", Jāzepa Mediņa Rīgas 1. mūzikas skolas meiteņu koris "Vivace", Ventspils Mūzikas vidusskolas bērnu koris "Nošu planētas", Rīgas Doma kora skolas jauktais koris, Jāzepa Mediņa Rīgas Mūzikas vidusskolas jauktais koris, Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas jauktais koris un Rīgas Doma kora skolas gospeļkoris.

Programmā bija iekļauta gan latviešu mūzikas klasiķu Oskara Šepska un Andreja Jurjāna skaņdarbi, gan mūsdienu komponistu Riharda Dubras, Andra Dzenīša, Ērika Ešenvalda, Jēkaba Jančevska, Agnetas Krilovas, Imanta Kalniņa, Uģa Prauliņa un Raimonda Tigula mūzika. Īpašus aranžējumus un jaundarbu, kura pirmatskaņojumā piedalījās visi koncerta dalībnieki, bija radījis komponists Rihards Zaļupe.

Jau izskanot pēdējai dziesmai – Imanta Kalniņa sacerētajai un Riharda Zaļupes aranžētajai "Ceļš uz mājam" –, skatītāji cēlās kājās, un sākās nebeidzami aplausi, līdz pēdējais lielā kopkora dalībnieks bija atstājis skatuvi. Koristiem ejot cauri skatītāju rindām, klausītāji viņiem veltīja sirsnīgus atzinības vārdus, un daži dziedātāji pat nespēja valdīt aizkustinājuma asaras.

"Reizēm šķiet, ka mūsu tautai nav nākotnes, bet, kad daudzbalsīgs bērnu koris vienā ritmā dzied "Svēts, svēts ir Dievs, Tas Kungs!", rodas cerība. Un tai ir stiprs pamats," ejot ārā no dievnama, laikraksta korespondentei saka viņas blakussēdētāja. Un viņai var tikai piekrist.

8. jūlijā svētku ietvaros norisinās folkloras kopu programma "Dindaru, dandaru, radu novadu rakstus" Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā, skolēnu teātru izrādes Čehova teātra arkādē, kokļu mūzikas koncerta "Dzīslojums" ģenerālmēģinājums Dailes teātrī, mūsdienu deju izrāde "Kastaņa puslode" Starptautiskajā izstāžu centrā Ķīpsalā, simfoniskās mūzikas lielkoncerts "Daudzskanīgais debesjums" "Xiaomi Arēnā", savukārt Vērmanes dārzā darbojas skolēnu teātri, norisinās vides izglītības projekts "Mani zaļie svētki" un uz skatuves notiek vokālo ansambļu koncerts. Tikpat daudzveidīga programma paredzēta arī turpmākās svētku dienas līdz pat 13. jūlijam, kad svētki noslēgsies ar dižkoncertu "Te-aust" Mežaparka lielajā estrādē.

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.