Rīgā un Rīgas reģionā no 55 izvietotajām trauksmes sirēnām bez traucējumiem nostrādāja 37
- Autors: Apriņķis.lv

Pirmdien pārbaudot valsts agrīnās brīdināšanas sistēmas tehnisko gatavību – trauksmes sirēnu tehnisko stāvokli, iespējamos bojājumus vai traucējumus sirēnu darbībā un to skaņas signāla dzirdamību, bez traucējumiem un bojājumiem nostrādāja 119 no 155 pārbaudītajām trauksmes sirēnām. Vēl deviņām sirēnām netika veikta pārbaude, jo tās tiek atjaunotas, pārvietotas vai remontētas, liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) dati.
Rīgā un Rīgas reģionā no 55 izvietotajām sirēnām bez traucējumiem nostrādāja 37 sirēnas, bet astoņas Rīgā izvietotās sirēnas un pa vienai Baldonē, Saulkrastos, Olainē, Baložos, Lielvārdē, Ikšķilē, Ķegumā un Ogrē izvietotā sirēna nenostrādāja. Viena Rīgā un Salaspilī izvietotā sirēna netika pārbaudītas, jo tām tiek veikti remontdarbi.
Pirmo reizi trauksmes sirēnu ieslēgšanas brīdī lietotnes “112 Latvija” lietotājiem tika nosūtīts paziņojums, lai reālos apstākļos testētu lietotnes darbību. Līdz šim paziņojumi bija sūtīti tikai par bīstamiem laikapstākļiem.
Taču VUGD norāda, ka nav apmierināts ar lietotnes “112 Latvija” uzrādītajiem darbības rezultātiem, jo tās izstrādātājs nenodrošināja, ka visi lietotnes lietotāji vienlaicīgi un nekavējoši saņem paziņojumu par trauksmes sirēnu pārbaudi, kas ir viens no šīs lietotnes izveides mērķiem. Šodienas pārbaudē identificētās lietotnes darbības problēmas ir nodotas izstrādātājam un tās ir nepieciešams novērst pēc iespējas īsākā laikā.
Par visiem pārbaudes laikā konstatētajiem traucējumiem Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests informēja Iekšlietu ministrijas Informācijas centru, kas tehniski nodrošina trauksmes sirēnu (un programmnodrošinājuma) apkopi un uzturēšanu.
VUGD atgādina, ka trauksmes sirēnu uzdevums ir brīdinātu iedzīvotājus dabas vai tehnogēnās katastrofas vai tās draudu gadījumā. Paralēli informācija par apdraudējumu tiek pārraidīta ar elektronisko plašsaziņas līdzekļu (radio, TV) palīdzību. Valstī šobrīd ir izvietotas 164 trauksmes sirēnas, līdz ar to tās nav dzirdamas visā valsts teritorijā.
Attīstot valsts agrīnās brīdināšanas sistēmu, tika izvērtēti dažādi varianti, tajā skaitā, kartējot tika aprēķināts, ka trauksmes sirēnu dzirdamības nodrošināšanai lielākajā valsts teritorijā būtu nepieciešams izvietot vismaz divreiz vairāk trauksmes sirēnu, tādējādi palielinot pārklājumu valstpilsētās un novadu centros, kā arī blīvāk apdzīvotajos ciematos, īpaši Pierīgas novados.
Apzinot dažādu agrīnās brīdināšanas veidu priekšrocības un izmaksas, tika pieņemts lēmums finansējumu ieguldīt šūnu apraides ieviešanā, nevis papildus trauksmes sirēnu uzstādīšanā.