Rehabilitācijas centra "Jaunķemeri" speciāliste novērojusi Ukrainas karavīru vēlmi pēc ārstēšanās atgriezties dienestā
- Autors: LETA

Ukrainas karavīri pēc ārstēšanās vēlas atgriezties dienestā un cīnīties par mieru savā dzimtenē, novērojusi rehabilitācijas centra "Jaunķemeri" Funkcionālo speciālistu dienesta vadītāja Zane Liepiņa.
"Redzam vīru sīkstumu, drosmi, bezbailību un dzimtenes mīlestību - īpašības, kas lieti noder arī individuālo rehabilitācijas mērķu sasniegšanā, lai šie cilvēki spētu pēc iespējas ātrāk atgriezties dzimtenē un dienestā," norāda Liepiņa.
Centrā ārstētais karavīrs Serhijs Zinčuks pats bijis kara mediķis un Ukrainā frontē ievainotajiem biedriem sniedzis neatliekamo palīdzību, līdz nokļuvis bezpilota lidaparātu uzbrukumā, gūstot rokas traumu un nopietnus apdegumus.
Viņš stāsta, ka "Jaunķemeros" rehabilitāciju saņēmis divos etapos - bija nepieciešams veikt operāciju, pēc kuras vajadzējis turpināt rehabilitāciju.
Zinčuks atzinīgi vērtē ergoterapeitu un fizioterapeitu paveikto darbu, tostarp saņemtās procedūras, kas palīdzējušas atjaunoties arī emocionāli.
Savukārt karavīrs Olehs Botnars pēc mīnmetēja raidīta lādiņa atlūzas izraisītas rokas traumas sākotnēji ārstējies Harkivā, pēcāk saņemot palīdzību "Jaunķemeros".
"Ja vēl Ukrainā nekas neliecināja, ka traumētajā rokā nervi būtu spējīgi atjaunoties un nebija lielu cerību, ka roka kādreiz varētu atkal pilnvērtīgi funkcionēt, pēc "Jaunķemeros" saņemtajām procedūrām un nodarbībām uzlabojums ir acīmredzams," norādījis Botnars.
Liepiņa norāda, ka redzams, cik atviegloti jūtas karavīri par klusumu un mierīgām debesīm, tomēr ikviens no viņiem joprojām vēlas atgriezties Ukrainā.
Jau vēstīts, ka rehabilitācijas centrā "Jaunķemeri" rehabilitācijas pakalpojumi līdz šim nodrošināti 63 Ukrainas karavīriem.
Pērn gadā "Jaunķemeros" rehabilitāciju saņēma 51, bet šogad - 12 karā ievainotie karavīri no Ukrainas. Centrs nodrošina rehabilitācijas pakalpojumus karā ievainotajiem karavīriem vairāk nekā pusgadu.
Kā norāda centrā, pārsvarā rehabilitāciju karavīri saņēmuši pēc sprādzienos gūtām un šķembu radītām traumām, ar multipliem un kombinētiem funkcionēšanas traucējumiem, kā arī pēc politraumām ar centrālās un perifērās nervu sistēmas bojājumiem, komplicētiem kaulu lūzumiem un amputācijām.
Rehabilitācijas komandas darbā aktīvi iesaistās arī psihologs, jo nereti karā ievainotie cieš arī no posttraumatiskā stresa sindroma.
Jaunākais Ukrainas pacients bijis 24 gadus vecs, savukārt vecākais - 53 gadus vecs.
Pagājušajā gadā kopējais gultas dienu skaits Ukrainas pacientiem bija 1852, savukārt vidēji vienam pacientam - 36 dienas.
Līdz šim brīdim šogad kopējais karavīru gultas dienu skaits bijis 325, vidēji vienam pacientam pavadot 27 gultas dienas rehabilitācijā.
Centrā norāda, ka šī pieredze bijis liels izaicinājums rehabilitācijas komandai, bet gandarījums par līdz šim sasniegtajiem rehabilitācijas rezultātiem ir liels.