Aptauja: Iedzīvotāji vēlas, lai politiķi vairāk pievēršas ekonomikas un veselības aprūpes uzlabošanai
- Autors: LETA

Iedzīvotāji vēlas, lai politiķi tuvāko 25 gadu laikā vairāk pievērstos tādiem jautājumiem kā ekonomiskās situācijas uzlabošanai, kā arī veselības un sociālās aprūpes sistēmas sakārtošanai, izskanēja pasākumā "Latvija 2050 - demokrātiska, droša un pārtikusi".
Ekonomiskās situācijas pasliktināšanās satrauc teju 60% respondentu, bet uz veselības un sociālās aprūpes sistēmas nesakārtotību norādījuši teju 50% aptaujāto.
Iedzīvotāju ieskatā, politiķiem lielāka uzmanība tāpat būtu jāpievērš tādām problēmām kā korupcija un valsts izzagšana, bezdarbs un zemais atalgojums. Katru trešo respondentu satrauc demogrāfiskā krīze, iedzīvotāju skaita samazināšanās un ģeopolitiskie apstākļi.
Mazāk respondentu pauduši bažas par izglītības kvalitātes pazemināšanos, kā arī sabrukušu un brūkošu infrastruktūru. Savukārt nabadzības un neaizsargātības pieaugums daļā sabiedrības uztrauc aptuveni katru piekto aptaujāto. Līdzīgs skaits respondentu uzskata, ka politiķiem būtu vairāk jāpievēršas nošķīruma starp "latviešiem" un "pārējiem Latvijas iedzīvotājiem" risināšanai.
Vairums iedzīvotāju jeb 72,6% skeptiski vērtēja, ka Latvijā likumi tiek piemēroti visiem vienādi. Līdzīgs respondentu skaits (73,6%) piekrita vai drīzāk piekrita apgalvojumam, ka Latvijā likumi darbojas par labu ietekmīgiem cilvēkiem, nevis parastu pilsoņu labā.
57,9% respondentu nejūtas droši par to, ka Latvijā likumpārkāpēji tiks sodīti, savukārt 52,5% iedzīvotāju ieskatā, valstī likums labi neaizsargā pilsoņu tiesības.
42,8% aptaujāto uzskata, ka Latvijā cilvēki saņem bargus sodus pat par niecīgiem pārkāpumiem.
Uz jautājumu, vai tādas iestādes kā policija, tiesa un Valsts ieņēmumu dienests Latvijā spēj nodrošināt likumu ievērošanu, 34% iedzīvotāju atbildēja drīzāk piekrītoši, bet 27% nebija pārliecināti. Katrs piektais jeb 21% uzskata, ka iestādes šo uzdevumu drīzāk nespēj īstenot.
Tikai 6% uzskata, ka iestādes spēj nodrošināt likumu ievērošanu, savukārt vēl 6% ir pretējās domās.
Aptaujā arī tika noskaidrots, vai iedzīvotāji saista savu nākotni ar Latviju. 59% respondentu atbildēja, ka vēlas palikt Latvijā, bet 7% plāno tuvāko piecu gadu laikā aizbraukt no valsts. 23% aptaujāto pamest Latviju traucē dažādi apstākļi. Vēl 11% iedzīvotāju sagādāja grūtības noformulēt atbildi.
Aptauja tika īstenota sadarbībā ar pētījumu kompāniju "Kantar" 2024.gada decembra pirmajā pusē. Aptaujā piedalījās 1000 Latvijas iedzīvotāju. Pilnā pētījuma prezentācija gaidāma vasaras sākumā, aģentūru LETA informēja Latvijas Universitātē.