Robežsardzes priekšnieks nelegālo migrantu spiedienu uz Latvijas robežu sagaida vēl vairākus gadus (papildināta)
- Autors: LETA

No Baltkrievijas un pastarpināti no Krievijas nākošu nelegālo migrantu spiediens uz Latvijas robežu varētu turpināties vēl vairākus gadus, otrdien intervijā LTV "Rīta panorāmai" vērtēja Valsts robežsardzes (VRS) priekšnieks ģenerālis Guntis Pujāts.
Viņš atzīmēja, ka aprīlis un maijs VRS bijuši ļoti intensīva darba mēneši, jo konstatēti ap 70 nelegālie robežšķērsotāji katru dienu jeb 1500 līdz 2000 šādi cilvēki mēnesī. Pirmdien Valsts robežsardzes amatpersonas novērsušas 32 cilvēku mēģinājumus nelikumīgi šķērsot Latvijas-Baltkrievijas valsts robežu. Kopumā šogad no valsts robežas nelikumīgas šķērsošanas ir atturēti 3895 cilvēki, aģentūru LETA informēja Valsts robežsardze.
Robežsardze iepriekš ziņoja, ka humānu apsvērumu dēļ šogad Latvijā ir uzņemti vairāk nekā 50 cilvēki, taču otrdien precizēja, kas šādi uzņemtu cilvēku skaits tomēr esot daudz mazāks - tikai 12 personas. Dati tikuši precizēti "pēc apstākļu noskaidrošanas un procesuālo darbību veikšanas".
Izaicinājumu pašlaik ir vairāk nekā gadu iepriekš, atzīmēja VRS priekšnieks, kurš nelegālo migrantu skaita samazinājumu negaida nedz vasarā, nedz faktiski tuvākajos gados. Šādos apstākļos ir skaidrs, ka īpašo drošības režīmu Baltkrievijas pierobežā valdība pagarinās, sacīja Pujāts, vienlaikus pieļaujot, ka varbūt pat būs jālemj par stingrāku pasākumu ieviešanu.
Pujāts pastāstīja, ka šī gada aprīlī notikuši četri nopietnāki incidenti, kad nelegālie migranti nav pakļāvušies robežsargu prasībām, līdz ar to viņu aizturēšanai pat nācies pielietot ieročus. Nelegālie migranti ieročus līdz šim savukārt nav lietojuši, bet fiziski gan ir pretojušies. VRS vadītājs piebilda, ka gana daudz migrantu arī nonāk Latvijā, līdz ar to īslaicīgās aizturēšanas centri pašlaik ir pilni un sasnieguši savu kapacitāti.
Šogad aizturēti 19 nelegālo migrantu pārvadātāji, no kuriem Latvijas valstspiederīgo esot maz. Savukārt valstī legālā veidā šogad vairāk nekā citus gadus ierodas Uzbekistānas pilsoņi, kuriem gana bieži konstatē viltotus ieceļošanas dokumentus, bet daļai pēc tam konstatē uzturēšanās noteikumu pārkāpumus.